Haber

VPN nedir? 11 maddede ücretli mi, neden ve nasıl kullanılır, kurulumu…

vpn nedir

VPN nedir? 11 maddede ücretli mi, neden ve nasıl kullanılır, kurulumu… Nokta Dergisi’nden Cevheri Güven bu konuda geniş çaplı bir dosya hazırladı.

NOKTA | Cevheri GÜVEN

Sosyal medya yasaklarını aşmayı öğrendik, her yasakçı ülkenin halkı gibi. Parmaklar VPN programına gidiyor ve mavi kuş özgürlüğüne kavuşuyor.

Twitter yasağıyla VPN’le tanışsak da güvenlik açısından günümüzde büyük ihtiyaç. Hele de ölçüsüz biçimde kişisel verilere erişme imkanlarının kullanılabildiği Türkiye’de.

1459533608-9721-vvvrsm56f54e1d19d5f

Dünyada VPN’in asıl kullanım alanı kimliği gizlemek. Böylece kişisel verilere ulaşımı engelleyebilmek.

Kişilerin girdikleri internet siteleri, okudukları haberler, yaptıkları alışverişler, konum bilgilerinin, hepsi birer veri. Bunların gizli olması gerekiyor ancak çeşitli biçimlerde bu gizlilik açık açık ihlal ediliyor.

VPN burada devreye giriyor. Kimliğinizi gizlemenizi sağlıyor. Aktif edildiği an, tüm veriler VPN sağlayıcının sunucuları üzerinden, yani çok uzaktaki bir cihaz üzerinden (mesela İngiltere) çıkmaya başlıyor. Doğrudan size ait cihazdan değil.

VPN, bu sayede bilgisayarı ya da mobil cihazı güvenli hale getirip, internet üzerinden alınan ve gönderilen her türlü verinin şifrelenmesini sağlıyor. İnternette kimliğin belirsiz hale gelmesinin birinci avantajı da şifrelerin çalınmasını engellemesi. Coğrafi konumunuzun tespit edilememesi ikinci avantaj. Gezinme bilgilerinizin depolanamaması üçüncü avantaj. Liste böyle uzayıp gidiyor…

AÇIK ALAN TEHLİKESİ

Günümüzde güvenliğin en düşük olduğu yerler açık wifi alanları. Herkese açık şifresiz kablosuz ağlara bağlanıyorsanız, büyük ihtimalle veri çalma tuzağının içindesinizdir. Cafeler, havaalanları gibi herkese wifi kullandıran alanlardaki internet bağlantısı da güvensizlikte ikinci sırada. Yan masada oturan bir bilgisayar uzmanı, ortak kullandığınız wifi’den sizin cihazınızın içindeki fotoğraf dahil tüm verileri görebilir. Kontrolü sizde olmayan bir kablosuz ağdan facebook hesabınıza girdiğinizde şifrenizin alınıp alınmadığını bilemezsiniz. VPN, ortak alanlardaki bu soruna da çözüm. Cafedeki internet bağlantısını bir tünele çevirip ta Malezya’daki bir sunucudan dolaşmaya başlarsınız. Yan masadaki de, cafenin sahibi de sizi göremez bile.

ÜCRETLİ Mİ ÜCRETSİZ Mİ?

VPN’leri kullanım amacına göre ücretli ya da ücretsiz tercih edilebilir. Dotvpn gibi Crome Browser için uzantılı olan ücretsiz sürümler var. Crome’a ekleniyor ve tek tuşla aktif hale getiriliyor.

Ücretsiz VPN’lerin temel sorunu reklam göstermesi. Bazen can sıkıcı boyutta olabiliyor çünkü videolu reklamlar gösteriyorlar ve her seferinde kotanızdan gidiyor. Üstelik olur olmaz yerde ses de devreye girdiği için rahatsız edici oluyor. Reklam demek eğilimlerinizin tespiti demek. Haliyle ücretsiz VPN’ler başkalarıyla paylaşmasalar da doğru reklam göstermek için eğilimlerinizi kendileri tespit edebilir.

Buna karşın çok az ya da hiç reklam göstermeyen, ya da eğilim ölçmeden sabit reklam gösteren ücretsiz VPN’ler de var.

Ücretli VPN ise kuşkusuz daha yüksek güvenlik ve daha fazla hız demek. Bu durumda aylık/yıllık ücret ödemek durumunda kalırsınız. Ücretli ya da ücretsiz VPN, güvenlik için günümüzde olmazsa olmaz.

vpn nedir

VPN’İ KULLANMA NEDENLERİ

Gizlilik ustaları: Şirketlerinin yazışmaları, kişisel mailleri, banka işlemleri gibi verilerinin görülmesini istemeyenler.

Download güvenliği: Yasal ya da yasal olmayan dosyaları indirenler VPN kullanırlar. Telif haklarını ödemeden indirilen bir şarkı ya da film, korkunç bir telif davası olarak karşınıza çıkabilir.

Ülke kısıtlamaları: Bazı internet siteleri ya da telefon uygulamaları belli ülkelere hizmet verir. Konum ayarlarını sözkonusu ülkeye getirip, bu özel uygulamalardan yararlanmak isteyenlerin devası VPN’dir.

Yasaklar: Özellikle sosyal medyanın sık sık yasaklandığı İran, Türkiye gibi ülkelerde yasakları aşmak için kullanılır.

İYİ VPN NASIL ANLAŞILIR?

Sunucu lokasyonları, sunucu sayısı, bağlantı protokolleri, hız ve ücret, kaliteyi belirler. Ne kadar çok ülkede sunucusu varsa o kadar güvenli ve hızlıdır. Güvenlik açısından kaliteyi ise ‘protokol’ belirler. PPTP protokolünü kullananlar çoğunlukta ama en güveniliri “ipsec ve SSL” (openvpn) kullanır.

VPN KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Ücretli bir VPN kullanılacaksa çok sayıda seçenek var. Burada VPN’i ne için kullanmak istediğiniz önemli. Uygun markayı VPN’leri karşılaştırarak belirleyebilirsiniz. Bunun için hazırlanmış en iyi dokuman Google’da mevcut. “That One Privacy Guy’s VPN Comparison Chart” başlığıyla arama yaptırırsanız, karşılaştırmalı dokümana ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ VPN’LER

Cyberghost: Hem herhangi bir veri trafiği limiti içermiyor hem de 23 farklı sunucu üzerinden internete engelsiz erişmenizi mümkün kılıyor. Bilgisayarda, Android ve iOS mobil cihazlarınızda kullanılabiliyor. 256 bit AES ile verileri şifreliyor ve çalınması imkansız hale getiriyor. Bankacılık işlemlerinde birebir.

Spotflux: Reklamları rahatsız edici boyutta değil. Herhangi bir veri trafiği limiti koymaması artı yönleri arasında. Ücretsiz versiyonu sadece Amerika’daki sunuculara bağlanmanızı mümkün kılıyor. Google Chrome üzerinden çalışan bir tarayıcı eklentisi gibi rahatça kullanılıyor ayrıca mobil versiyonları da mevcut.

Zenmate: En pratik VPN çözümlerinden. Google Chrome, Firefox ve Opera’da ve mobilde kullanılabiliyor. Veri limiti yok.

TunnelBear: Ücretsiz versiyonunda trafik limiti var. Sık kullanmayanlar için yeterli yine de. Ama güvenliğe aşırı önem vermesi nedeniyle sosyal medya kullanımı için birebir. Bilgisayar ve mobil seçenekli.

VPN Gate: Akademik bir proje olarak ortaya çıktı. 10.000’in üzerinde farklı sunucuya bağlanma imkanı veriyor. Bütün kullanıcılar tarafından ortak olarak oluşturulan bir VPN ağına dahil oluyorsunuz. Kolay bir kullanıma sahip değil.

Flash VPN: Tek tuşla tüm interneti elinizin altına güvenli olarak getirecek uygulama. Kullanıcı dostu ama Android 4.0 ve üzeri bulunan cihazlara yüklenebiliyor.

Hotspot Shield: En popüler VPN uygulamalarından. Hem güvenli hem de kolay kullanıma sahip.

ÜCRETLİ VPN’LER

TorVPN: Ücretli ve ücretsiz versiyonları var. Ücretli VPN’lerin kralı. Sunucuları Macaristan’da. Güçlü güvenlik sağlıyor. Kotaya göre ayda 7-38 dolar arası fiyatlı.

WiTopiaa: 256 bit güvenlik sağlıyor. Günlük verileri bile kaydetmiyor. 10 ABD eyaletinde, Latin ve Güney Amerika’da, Asya’da, Avustralya’da, Avrupa’da, Afrika’da ve Orta Asya’da çıkış sunucuları var. Yılda 50-70 dolar arasında fiyatlı.

Private Internet Access: ABD, Kanada, İngiltere, İsviçre, Romanya ve Hollanda’da çıkış sunucuları var. Ücretler ayda 7 dolardan ve yılda 40 dolardan başlıyor.

proXPNP: ABD’de, Hollanda’da, Singapur’da ve İngiltere’de çıkış sunucuları var. Veriler, 14 gün saklanıyor. Fiyatlar ayda 10 dolardan başlıyor.

Adblock

İnternet reklamlarını engellemeye yarayan ücretsiz bir program. Zararlı kod içeren bazı reklamlar kişisel bilgileri elde edebilir. Adblock, basit bir tarayıcı eklentisi olarak yükleniyor. Sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan çalışıyor. Bazı sitelerin reklamlarını görmek istiyorsanız, o sitelere özel olarak Adblock’u devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile kullanılabiliyor.

Web of Trust

Girdiğiniz web sitelerinin güvenlik düzeyini renkli olarak gösteriyor. Tarayıcı eklentisi olarak kendiliğinden çalışıyor. Kullanışlı bulduğunuz siteler için oy da verebiliyorsunuz. Arama motorları ile birlikte de çalışabiliyor. Arama motorlarında sonuçlar Web of Trust renk kodları ile görüntüleniyor. Tıklamadan sitenin güvenlik derecesini görebiliyorsunuz.

Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile kullanılabiliyor.

NOKTA |

Yazar hakkında

mm

Cevheri Güven

Gazeteci, Nokta Dergisi Yayın Yönetmeni

Yorum yaz