Tatil

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler 2015: İşte Vize İstemeyen 11 Ülke

vizesiz gidilen ülkeler lübnan

Yeni mekanlar görmek ve ruhunuzu yenilemek istiyorsanız vizesiz gidilen ülkeler sizin için bulunmaz bir fırsat sunabilir. Fazla masraf yapamam, bir de vize masrafı ödeyemem diyorsanız vize istemeyen ülkeler listemize mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca vizesiz yurtdışı turları, vizesiz gemi turları da sizin için bir alternatif olabilir.

1- Ortadoğu’nun Paris’i LÜBNAN

vizesiz gidilen ülkeler lübnan

Mutlaka “Ortadoğu’nun Paris’i” unvanına sahip Lübnan’ın başkenti Beyrut’u dünya gözüyle görmelisiniz. Her dönem savaşlara sahne olmuş Lübnan turu, kültürel gezi, dini öğreti, hoşgörünün ne demek oluşu, tarih, entelektüellik, eğlenceli ve canlı Beyrut gece hayatı, korunmuş doğal zenginlikleri, Bekaa Vadisi’nde yaşayan bir coğrafyanın izlerini sunuyor. Tarihi mekanlarda sorun yok ancak, ara sokaklara girerken bir değil birkaç kez düşünmeniz gerekir.

Yunan Adaları Turu: Ucuz Tatil ve Balayı İçin 11 Yunan Adası Önerisi

2- Kuzey Afrika’nın en davetkar ülkesi TUNUS

vizesiz gidilen ülkeler tunus

Kuzey Afrika’nın davetkar turistik noktası. olan Tunus, vizesiz bir seyahat için doğru bir yer. Sahra’nın içine kadar uzanan çöllerinde safari yapabilir, kıyılarından dalabilirsiniz. Başkent Tunus’un gece hayatı, casinoları ise Tunus’a gitmek için ayrnı bir neden. Ülkenin zengin mutfağı ve hoşgörülü dini hayatı kadar hem devasa çölleri hem kocaman sahilleri, hem kuru doğayı hem yemyeşil vahayı bir arada sunması da Tunus’u gezilecek ülkeler listesinde üst sıralara çıkarıyor.

3- Futbol ve Samba’nın başkenti BREZİLYA

vizesiz gidilen ülkeler brezilya

Brezilya denince akıllara futbol ve Samba geliyor. Eğer mesafe ve yol masrafı sizin için önemli değilse sıcak, samimi, doğal, eğlenceli, canlı ve renkli Brezilya sizleri bekliyor. Güney Amerika’nın bu muhteşem ‘kafa’sı tam bir cazibe merkezi. Sahilleri, insanları, festivalleri, karnavalları, susmayan müziği, durmayan dansı, güneşi, enerjisi ve mutlu insanları. Iguazú Şelalesi, Tanguá Park, Curitiba Botanik Bahçesi, Amazon Yağmur Ormanları, Brezilya İmparatorluk Müzesi ve dünyanın en büyük sular altında bulunan boşluklarından biri olan Mavi Göl Mağarasını mutlaka görmelisiniz.

Hafta Sonu İstanbul’dan Gidilecek En Güzel Yerler: İşte İstanbullular için 11 Şehir Dışı Tatil Önerisi

4- Balkanların Kudüs’ü BOSNA HERSEK

vizesiz gidilen ülkeler bosna hersek

Bosna deyince akla hep savaş, gözyaşı ve 20 yüzyılın sonunda tüm dünyanın gözü önünde yapılan soykırım gelir. Balkanların Kudüs’ü de denilen başkent Saraybosna, her dönem savaşların da merkezi olmuş. Doğa harikası manzaraları doya doya seyredebilmek kadar, hem tarihten derin izler taşıması, hem savaşın nasıl bir kötülük olduğunu görmek için ideal bir açık hava platosu Saraybosna. Baş Çarşısı, Umut Tüneli ve tabiki de Aliya İzzetbegoviç Mezarlığı mutlaka görmeniz gereken yerler. Mostar ise köprüsü kadar dar sokakları, kendine has mimarisiyle sizleri bekliyor.

5- Dünyanın en ucuz şehirlerinden ARNAVUTLUK

vizesiz gidilen ülkeler arnavutluk

Son dönemde özellikle Türk turistlerin uğrak yerlerinden biri olmaya başlayan Arnavutluk’un başkenti Tiran, turizme yeni yeni alışmaya çalışıyor. Tiran rengarenk evleri, karışık ara sokakları ile sizi bağrına basarken, Arnavutluk, turkuaz rengi temiz denizi, adaları ve uzun kumsallara sahip şehirleriyle ideal bir tatil yeri. ‘Dünyanın en ucuz şehirleri’ listesinde ilk 10’a giren tek başkent ve Avrupa şehri olan Tiran’da yemek de konaklama da her keseye uygun. Muhteşem et yemekleri ise size ‘gel gel’ yapıyor.

En romantik 11: İşte mutlaka izlemeniz gereken filmler

6- Uzak Doğu’nun gizemine yelken açın: TAYLAND

vizesiz gidilen ülkeler tayland

Uzak Doğu’nun gizemine, ülkemize en yakın ülkesi Tayland’da şahitlik edebilirsiniz. Kışkırtıcı başkent Bangkok tam anlamıyla turistik bir vaha. Balayı turizminin tercih edilen merkezlerinden Phuket, doğa harikası plajları ve adalarıyla, ülkenin tamamı da tarih boyu birikmiş alternatif kültürüyle davetkar. Ülkenin çok ucuz olması da ekstra çekici kılıyor. Her türlü türlü arayışa hizmet eden düşük bütçeli Tayland daha çok, seks turizmiyle anılmaktan kurtulamıyor.

7- İki okyanusu birden görmek için GÜNEY AFRİKA

vizesiz gidilen ülkeler güney afrika

Eğer tercihiniz Afrika olacaksa, modern yapısı, iki okyanusa birden kıyılarıyla dünyaya Cape Town ve Johannesburg gibi hediyeleriyle, Mandela ile efsaneleşen demokrasisiyle Güney Afrika Cumhuriyeti sizi bekliyor. 3 başkenti olan Güney Afrika, deniz ve su sporları, ılıman iklimi, bitki örtüsü ve doğal yapısı, çölleri, dağları ve sahilleriyle sizi büyüleyebilir. Arka sokakları biraz tehlikeli olsa da eğer 13 saatlik yolculuğu göze alabiliyorsanız görülmesi gereken bir ülke.

8- Savaşin izlerinin nasıl hızlı silindiğini görmek için JAPONYA

vizesiz gidilen ülkeler japonya

İkinci dünya savaşından en büyük yarayı alarak çıkan ancak daha sonrasında dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan Japonya, gelişmiş teknolojisi ile çılgınlık derecesindeki şehirciliğiyle sizi sizden alabilir. Kültürünü çok güzel koruyan insanları, adeta robotlaşmış tavırları, karınca gibi çalışkanlıkları Japonya’yı ziyaret edilecek ülkeler listesine alıyor. Japon imparatorunun Tokyo’nun merkezinde bir parkın içerisinde, kulübe sayılacak birkaç ufak binadan oluşan İmparatorluk Sarayı’nı görünce aklınız bir hayli karışacak.

Haftasonu için İstanbul’da En Güzel 11 Tatil Yeri Önerisi

9- Afrika’nın Avrupa’ya açılan kuzey kapısı FAS

vizesiz gidilen ülkeler fas

Kazablanka ve Marakeş gibi şehirleri dünyaya armağan etmiş olan Afrika’nın Avrupa’ya açılan kuzey kapısı Fas, uygun bütçeli bir seyahat için bulunmaz fırsat. Doğası, tarihi ve tek başına Sahra çölü ile gezginlere yepyeni bir dünya sunuyor. Fas, plajları, ihtişamlı dağları, kraliyet sarayları, vahaları ve yerel kültürün en güzel yansıması olan köyleri kadar baharat kokuyarıyla da sizi kendine hayran bırakacak. Dünya’nın en eski antik şehirlerinden biri olan Fez de rotanızda mutlaka olmalı.

10- Futbol, Maradona ve Messi: ARJANTİN

vizesiz gidilen ülkeler arjantin

Futbol, Maradona ve Messi ile daha çok hatırladığımız Arjantin, Avrupalı koloniciler tarafından kurulduğu için Avrupalı bir yaşamı Güney Amerika’nın neşesiyle birleştirmiş bir ülke. Eğlenceli, canlı ve renkli bir ülke olan Arjantin’in “Birlik ve Özgürlük içinde” sloganı yaşam biçimini özetliyor aslında. Tarihi yapısından hiç bir şey kaybetmeyen Başkent Bounes Aires, And Dağları, Valleddrom catedrali, Mozart köprüsünü mutlaka görmeniz gereken yerler.

Şık Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli? İşte Kadınlar İçin Şıklığın 11 Yolu

11- Avrupa’nın en genç başkenti KOSOVA

vizesiz gidilen ülkeler kosova

2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın başkenti Priştine Avrupa’nın en genç başkenti unvanını taşıyor. Arnavutça’da ‘bozuk mevsim’ anlamına gelen Priştine, gerçekten de isminin phakkını veriyor. Hava sıcaklığının gün içindeki değişme hızına şaşıracaksınız. Her köşe başında Türkçe bilen bir Arnavut’la karşılaşacağınız Priştine’de, Sultan 3. murad Han’ın mezarı, Osmanlı cami ve hamamları, kiliseleri, köprüleri ve saat kuleleri mutlaka görülmeli.

Kaynak: Nokta Dergisi

Vizesiz gidilen ülke sayısı 70 oldu

Türkiye son dönemde peş peşe yaptığı vize anlaşmalarıyla dünyaya açılmaya devam ediyor. 2002 yılında, umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları 42 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, bu sayı onay işlemi tamamlanacak olan hukuki düzenlemelerle birlikte 70’e çıktı. Türk vatandaşları ayrıca, 14 ülkede sınır kapılarında ücret karşılığı vize alabiliyor.

2002 yılı Ocak ayından bu yana tüm pasaport sahibi Türk vatandaşları için 24 ülke ile Vize Muafiyeti Anlaşması imzalandı. Ayrıca, 11 Nisan 2013’te, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Moğolistan ziyaretinde mevkidaşı Noroviin Altankhuyag ile imzaladığı anlaşma sonucu iki ülke karşılıklı olarak vizeleri kaldırdı. Son olarak, 16 Aralık 2013’te Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında, Vize Serbestîsi Diyalogu resmen başlatılmış, aynı gün Geri Kabul Anlaşması imzalanmıştır.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vizeden muaf tutulduğu ülkeler şöyle:

1.Andora, 2. Arjantin, 3. Arnavutluk, 4. Bahama, 5. Barbados, 6. Belarus, 7. Belize, 8. Bolivya, 9. Bosna Hersek, 10. Botsvana(Tek Taraflı), 11. Brezilya, 12. Dominika, 13. Ekvator, 14. El Salvador, 15. Fas, 16. Fiji, 17. Filipinler, 18. Grenada, 19. Guatemala, 20. Gürcistan, 21. Honduras, 22. Hong Kong, 23. İran, 24. Jamaika, 25. Japonya, 26. Karadağ, 27. Kazakistan, 28. Kırgızistan, 29. Kolombiya, 30. Kore Cum.(Güney), 31. Kosova, 32. Kosta Rika, 33. K.K.T.C., 34. Libya, 35. Lübnan, 36. Makau Ö.İ.B., 37. Makedonya, 38. Maldivler, 39. Malezya, 40. Mauritius, 41. Moğolistan, 42. Moldova, 43.Monako, 44. Nikaragua, 45. Palau Cum., 46. Panama, 47. Paraguay, 48. Peru, 49. Rusya Federasyonu, 50. Saint Christopher (St.Kitts) Ve Nevis, 51. Saınt-Lucıa, 52. San Marıno, 53. Seyşeller, 54. Sırbistan, 55. Singapur, 56. Suriye, 57. Swazıland, 58. Şili, 59. Tayland, 60. Trınıdad-Tobago, 61. Tunus, 62. Tuvalu, 63. Ukrayna. 64. Uruguay, 65. Ürdün, 66. Vanuatu (Tek Taraflı), 67.Vatikan, 68. Venezuela, 69. Bruneı Darussalam – 2012 (Henüz Yürürlüğe Girmedi), 70 . Yemen – 2012 (Henüz Yürürlüğe Girmedi)

Azerbaycan, Doğu Timor, Ermenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya, Katar, Kenya, Kuveyt, Sri Lanka, Sudan, Tayvan, Umman, Zambiya.

Not: Veriler Şubat 2015 tarihine aittir.

KAYNAK: Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü

Anahtar Kelimeler: Vizesiz yurtdışı turları, yurtdışı turları vizesiz, vizesiz gemi turları, yurtdışı vizesiz turlar, vizesiz yurtdışı, vize istemeyen ülkeler, vizesiz ülkeler, vizesiz yurtdışı balayı turları, en ucuz vizesiz yurtdışı turları, vizesiz ülkeler listesi

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz