Emlak Genel Otomobil Sağlık Tatil

Türkiye’deki en iyi 11 sigorta şirketleri listesi – sıralaması

sigorta

Türkiye’nin ve Dünyanın En İyi ve En Büyük Sigorta Şirketleri Listesi: En 11 sigorta acenteleri sıralaması 2016

Google’dan gelen aramalar: sigorta şirketleri listesi, anadolu sigorta, groupama sigorta, ergo sigorta, güneş sigorta, ray sigorta, eureko sigorta, sigorta sorgulama, sigorta şirketleri listesi 2016, sigorta şirketleri sıralaması, neova sigorta, ziraat sigorta, kasko sigorta şirketleri listesi, aviva sigorta, aksigorta, sigorta şirketleri listesi 2015, türkiye sigorta şirketleri sıralaması fiyatları, sigorta şirketleri sıralaması salonu, garanti bankası sigorta şirketleri sıralaması

İster araç, ister trafik, isterse sağlık sigortası olsun, artık hayatımızın her alanında sigorta şirketlerine ihtiyacımız oluyor ve hayatımızı garanti altına almaya çalışıyoruz. Sizin için Türkiye’de hizmet veren başlıca sigorta şirketlerini listeledik.

Sigorta yaptırmadan önce bunları mutlaka okuyun: Trafik sigortasını ucuza getirmenin yolları: Aklınızda bulunması gereken 11 not

En İyi Sigorta Şirketleri Listesi – Alfabetik Sırayla

1- Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta

acıbadem

2004 yılından beri Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş. olarak faaliyetlerini sürdüren ve büyük sigorta şirketlerinden biri olan Acıbadem Sağlık Grubu’nun sağlık sektöründe elde ettiği başarı ve tecrübelerini sigortacılığa yansıtmaktadır.
http://www.acibademsigorta.com.tr/

Bu konu da ilginizi çekebilir: 11 maddede bireysel emeklilik sistemi nedir, caiz mi, hesaplama nasıl yapılır?

2- Aksigorta

1960 yılında kurulan Aksigorta, prim üretimi, özkaynakları ve mali yapısı bakımından, hayat dışı genel toplam verilerine göre, Türk sigorta sektörünün önde gelen sigorta şirketlerinden birisidir.
http://www.aksigorta.com/

3- Allianz Sigorta

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 70’in üzerinde ülkede 180 bini aşkın çalışanı ile 75 milyon müşterisine bankacılık, sigortacılık ve varlık yönetimi hizmetleri veren Allianz Sigorta, dünyanın en büyük 20. şirketi unvanının sahibidir.

http://www.allianz.com.tr/

4- Anadolu Sigorta

Türkiye’de sigortacılık sektörünün öncü sigorta şirketlerinden biri olan Anadolu Sigorta kasko, zorunlu trafik sigortası, özel sağlık sigortası, kaza, yangın, nakliyat, mühendislik, tarım ve hukuksal koruma alanlarında hizmet vermektedir.

http://www.anadolusigorta.com.tr/

Araç almadan önce mutlaka okuyun: Sahibinden 2.el araba satın alırken dikkat etmeniz gereken 11 madde

5- Aviva Sigorta

Aviva Sigorta A.Ş., 16 Aralık 1988 hayat dışı branşlarda faaliyete geçmiş ve kuruluşunun 5. yılında ilk 10 sigorta şirketleri arasına girmeyi başarmıştır.

http://www.avivasigorta.com.tr/

6- Axa Sigorta

AXA SİGORTA’nın sermayedarı olan AXA Grubu, dünyada sigorta sektöründe ve sigorta şirketleri kapsamında ilk 3 şirket arasında yer almaktadır.

http://www.axasigorta.com.tr/

7- Ergo Sigorta

ERGO Sigorta, 144,6 milyon TL sermayesi, 694 milyon TL prim üretimi, yaklaşık 500 çalışanı ve Türkiye’ye yayılmış 1.500’ün üzerinde acentesiyle Türk sigorta sektörünün önde gelen sigorta şirketlerinden biridir.

http://www.ergoturkiye.com/

Araç almadan önce mutlaka göz atın: Otomobil alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi model araba almalıyım? İşte araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

8-Groupama Sigorta

1959 yılında T.C. Ziraat Bankası önderliğinde Başak Sigorta unvanı ile kuruldu. T.C. Ziraat Bankası’nın % 56.67’lik Başak Sigorta hissesi, 2006 yılında Avrupa’nın güçlü sigorta şirketlerinden Groupama tarafından satın alındı.

http://www.groupama.com.tr/

9- Güneş Sigorta

Güneş Sigorta, sektörünün lider sigorta şirketlerinden biri olarak 10 bölge müdürlüğü, 6 finansal bölge müdürlüğü, 3 temsilciliği ve 2600’ü aşkın satış kanalından oluşan uzman kadrosuyla sigortalılarına 56 yıldır hizmet veriyor.

http://www.gunessigorta.com.tr/

10- Mapfre Genel Sigorta

En iyi sigorta şirketlerinden biri olan Mapfre Sigorta, Mapfre Internacional Kuruluşudur.

http://www.mapfregenelsigorta.com/

11- Zurich Sigorta

zurich

Zurich Finansal Hizmetler Grubu, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, ve Latin Amerika’nn olduğu çeşitli pazarlardan oluşan global iştirak ve ofis aracılığı ile hizmet veren sigorta bazlı bir finansal hizmetler satıcısıdır.

http://www.zurichsigorta.com.tr/

KAYNAK: 11not.com 

Avrupa’nın en iyi sigorta şirketleri

Kaynak: http://www.sigortacigazetesi.com.tr/avrupanin-ilk-20-sigorta-grubu-2-bolum/

YORUM

2012 yılında finansal piyasaların canlanması Avrupa’da sigorta şirketleri için global olarak olumlu sonuç verdi, çünkü şirketlerin kârlılıkları ve yükümlülük karşılama marjları artış gösterdi. Bu rakamlar genel olarak kriz öncesi seviyelerine geri döndü. Sektörde büyüme süreci yeniden başladı, fakat Avrupa’nın en büyük yirmi sigorta grubu listesindeki sıralamada büyük bir değişiklik olmadı.

Kârda yüzde 23 artış

Finansal piyasalardaki canlanma sigorta şirketleri için global olarak olumlu sonuçları da beraberinde getirdi. Sigorta şirketlerinin kârları yaklaşık yüzde 23 artış gösterdi.

En büyük 20 sigorta grubu 2011 yılında 17 milyar 294 milyon euro olan toplam kârlılığı 2012 yılında 21 milyar 330 milyon euro düzeyine çıktı. Büyük gruplar arasında, Allianz’ın büyük kâr artışı dikkat çekiyor (2011 yılında 2 milyar 804 milyon euro olan kârı 2012’de 5 milyar 491 milyon euroya yükseldi). Bu artış başta sağlık branşı olmak üzere yüksek faaliyet kârı ile açıklanabilir. Bunun tersine, İngiliz sigorta grubu Aviva ise özellikle ABD’deki faaliyetlerinin satışından kaynaklanan borsa kayıplarından olumsuz etkilendi ve yılı 3 milyar 759 milyon euro zararla kapattı; halbuki grup 2011 yılında 74 milyon euro kâr elde etmişti.

Büyüme süreci yeniden başladı

En büyük 20 sigorta grubu 2012 yılında global prim üretimi az da olsa yüzde 2’ye yakın artış gösterdi (2011’de 578 milyar 245 milyon euro iken 2012’de 588 milyar 630 milyon euro). Böylece geçen yıl büyüme süreci yeniden başladı denebilir. Bu gelişme büyük ölçüde fiyat artışlarından kaynaklansa aynı zamanda finansal piyasaların yeniden istikrarlı bir yapı kazanması ve dolayısıyla tüketicilerin güveninin geri gelmesi de olumlu etki yapan faktörler arasında sayılabilir. Axa Grubu Başkanı Henri de Castries ‘’Kârımızın yüzde 80’i finansal ortamdan fazla etkilenmeyen faaliyetlerden geliyor: sağlık, hayat/emeklilik ve zarar sigortaları gibi’’ şeklinde açıklamada bulunuyor.

Axa ve Allianz her zaman olduğu gibi sektörün zirvesinde yer alıyorlar. Bu iki grubun ciroları sırasıyla yüzde 6.2 ve yüzde 4 artış gösterdi. En büyük 20 grup içinde en hızlı ilerlemeyi ise yüzde 26 ciro artışıyla Swiss Life gösterdi. Bunun aksine, ING’nin cirosu yüzde 26 azaldı. Sektördeki en büyük düşüşü yansıtan bu rakam temelde Avrupa’daki riskli aktif satışlarından kaynaklanıyor. Aegon, Société Générale veya Generali gibi bazı grupları ise kayda değer bir ciro değişimi yaşamadılar (yüzde 1 civarında).

En büyük 20 sigorta grubu listesinin altüst olduğu 2011 yılından farklı olarak, 2012‘de daha istikrarlı bir gelişim söz konusu oldu: sadece ING 10’unculuktan 12’nciliğe geriledi, bu durum ise başta gelişmekte olan ülkeler (Latin Amerika, Orta Doğu) olmak üzere Avrupa dışındaki faaliyetleri büyüyen Mapfre’ye yaradı.

Avrupa’nın en iyi sigorta şirketleri

2. BÖlüm

Büyüme süreçlerini sürdürmek için Avrupalı sigorta şirketleri yıldan yıla daha karmaşık hale gelen geliştirme stratejilerine yatırım yapmak zorundalar. Burada iki temel eksen ortaya çıkıyor: Globalleşme sürecinin sürdürülmesi ve özellikle dijital uygulamalar yoluyla ürün yenileme stratejileri.

2008 finansal krizinin faaliyetleri üzerindeki etkililerinin tahminlerinden daha ciddi olduğunu gören sigorta şirketleri geleneksel pazarları doymuş hale geldiğinden gittikçe daha önemli bütçe kısıtlamalarına gidiyorlar. Büyüme süreçlerini sürdürmek için, sigorta şirketleri yıldan yıla daha karmaşık hale gelen stratejilere yatırım yapmak zorunda kalıyorlar. En büyük sigorta şirketleri listesinin ilk 20 sırasında yer alan gruplar başlıca iki stratejiye odaklanmış görünüyor: Globalleşme sürecinin sürdürülmesi ve özellikle dijital uygulamalar yoluyla ürün yenileme stratejileri.

avrupanın en iyi sigorta şirketleri

DAHA İYİ KONTROL ALTıNA ALıNAN STRATEJİLER VE DIŞ PAZARLARIN ÖNEMİ

2010 yılında, ilk 20’deki sigorta şirketlerinin tamamı küreselleşme hedefleri olduğunu duyurmuştu. Sonuçta, bu listedeki şirketlerin iç pazar dışında ürettikleri primlerinin payı toplam primlerinin yarısından fazlasını oluşturdu. 2011 yılında gözlemlenen geri çekiliş eğiliminin tersine, Avrupa’nın ilk 20 şirketi 2012 yılında 2010’dan daha yüksek bir globalleşme oranı sergiledi (yani yurt dışı prim oranı). Gözlemlenen oranlar başlıca gruplar için özellikle yüksek düzeyde gerçekleşti: ilk 10’daki sigorta şirketleri için yüzde 70-80 seviyesine kadar çıktı (2011 yılına göre ortalama 5 puanlık artış).

Globalleşme oranının artışı özellikle ilk 20’deki sigorta şirketlerinin daha az doymuş olan yeni ülke ve pazarlara yönelik portföylerini çeşitlendirmeleriyle açıklanabilir. Böylece, 2011 yılında İspanya’daki ekonomik krizi Latin Amerika’daki faaliyetlerini genişleterek atlatan Mapfre, bu yıl bu stratejiyi Türkiye’de yatırım yaparak sürdürüyor.

RASYONALİZASYON GİRİŞİMLERİ

Çelişkili olarak, Avrupalı sigorta şirketleri dünyanın yeni bölgelerinde pazar payları kazanmak için aktif şekilde çalışmalar yapmakla birlikte, buna karşılık kendi ülkelerinde yönetimlerini “merkezileştirme” eğilimi gösteriyorlar.

Dolayısıyla pek çok sigorta şirketinde coğrafi yeniden örgütlenme yönünde eğilim gözleniyor, bunlar özellikle bazı ülkelerde faaliyetlerini yavaşlatarak, daha az doymuş başka bölgelerde daha çok hedefe yönelik şekilde yatırımlarını artırıyorlar. Genel olarak, Avrupa’da ilk 20’deki sigorta şirketleri dünya pazarını yaklaşık yüzde 50’sini temsil ediyorlar, ancak her bir grubun dünya payı nispeten düşük kalıyor: Avrupa’da sigorta sektörünün lideri olan Axa 2012 yılında dünya pazarından sadece yüzde 7 pay almıştı.

DİJİTAL BÜYÜME, YENİ ÖNCELİK

2012 Mart ayı itibarıyla, Ipsos Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, sigortalıların yüzde 94’ü bir sigorta sözleşmesinde sunulan hizmetin çok önemli olduğunu düşünüyorlar, ancak yüzde 44’ü ise sigorta şirketlerinin sunduğu hizmetleri pek iyi bilmediklerini itiraf ediyorlar. Avrupa’da hissedilir olan bir trendi temsil eden bu gözlem sonucunda dijital fenomen başladı ve bugün sigorta şirketleri için bir öncelik haline geldi. Bununla birlikte, hayata geçirilmesi nispeten maliyetli olan bu büyüme ekseni şimdilik sadece Avrupa’da ilk 20’ye giren başlıca grupları ilgilendiriyor; bu listenin başında ise İngiliz şirketleri yer alıyor.

Avrupa sigorta sektörünün lideri Axa 2013 ila 2015 yılları arasında dijital geliştirmeye 600 milyon euro mertebesinde bir bütçe ayırmayı öngörüyor. Projeleri arasında, (quialemeilleurservice.com ) isimli online hizmet karşılaştırma servisini geliştiren grup bugün kendi “laboratuvarını” kurmak üzere Silicon Valley’e yerleşti. Axa’nın bu birimi yeni teknolojiler ve dijital uygulamalar yönündeki trendlere öncü bir bakış getirmeyi hedefliyor. 2014 yılına kadar dijitalin öncelikleri arasında olduğunu duyuran Allianz da kendi payına dijital faaliyetler ve pazar yönetimi departmanını oluşturdu. Avrupa ilk 20 listesinde 2. sırada yer alan şirket dijital stratejinin bilgi sistemlerinin yeniden yapılandırılmasına ve sunulan ürün sayısının azaltılmasına katkıda bulunacağını düşünüyor.

Google’dan bu kelimelerle geldiler: sigorta şirketleri listesi, anadolu sigorta, groupama sigorta, ergo sigorta, güneş sigorta, ray sigorta, eureko sigorta, sigorta sorgulama, sigorta şirketleri listesi 2016, sigorta şirketleri sıralaması, neova sigorta, ziraat sigorta, kasko sigorta şirketleri listesi, aviva sigorta, aksigorta, sigorta şirketleri listesi 2015, türkiye sigorta şirketleri sıralaması fiyatları, sigorta şirketleri sıralaması salonu, garanti bankası sigorta şirketleri sıralaması

Yazar hakkında

mm

Gürel Özeşme

Gürel Özeşme | Nükleer Mühendis, Dansçı - Research Assistant - Özyeğin University, 11not.com yazarı

Yorum yaz