Haber

‘Türkiye’de neler oluyor?’ dedirten 11 olay

istiklal silahlı kavga
mm
Yazar 11Not.com

Son zamanlarda öyle garip hadiseler yaşanıyor ki sanki yeniden 90’ların karanlık yıllarına dönmüşüz. Soygun, gasp, cinayet, cinnet ve çatışma vakalarında büyük bir artış yaşanıyor. Her gün yeni bir cinayet haberiyle uyanıyoruz. İstanbul’un merkezinde banka soygunları yaşanıyor. Silahlı çatışmalar taksim meydanına kadar uzandı. Adeta toplumsal bir cinnet yaşıyoruz.

İşte onlardan birkaçı:

İstiklal Caddesi’nde silahlı kavga: 5 yaralı

istiklal silahlı kavga

BEYOĞLU, İstiklal Caddesi’nde bir kişi tartıştığı grubun üzerine tabancayla ateş açtı. Olay sonrası 1’i turist 5 kişi yaralandı. (Kaynak: Hürriyet)

Karakol önünde dehşet

(1 Temmuz 2014):

Ankara Beysukent’te Şengül Özek, karakola giderek polis Bircan Tanyeli’yi kendisini rahatsız ettiği iddiasıyla şikâyet etti. Bu sırada polis noktası önüne geldiği belirtilen Bircan Tanyeli, Şengül Özek ile ablası Nuray Atay’ı vurarak öldürdü. Karakolda görevli polisler de saldırgan meslektaşlarını silahla etkisiz hale getirdi.

Otobüste 3 kişiyi bıçakla boyunlarından yaraladı (28 Haziran 2014):

İstanbul’dan Şanlıurfa’ya giden yolcu otobüsünde seyahat eden 24 yaşındaki A.K., sabaha karşı ‘Allahuekber’ diyerek elindeki bıçakla etrafına saldırıp 3 yolcuyu boynundan ağır yaraladı. Kaçan saldırgan daha sonra yakalandı.

Baltayla banka bastı

(27 Haziran 2014) İzmir Çiğli’de işlerinin bozulması sebebiyle kredi talep eden fakat kabul edilmeyen E.D. cinnet getirerek elindeki baltayla bankanın camlarını kırdı. Bıçakla çalışanları ve müşterileri rehin alan E.D. daha sonra polise teslim oldu.

TV ve holding patronuna işyeri önünde silahlı saldırı

(10 Haziran 2014): İstanbul Gaziosmanpaşa’da Tek Rumeli TV ve Baykal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal, işyeri önünde silahlı saldırıya uğradı. Olayda Atilla Baykal ve yanında bulunan teknik ve idari müdür Yavuz Verdi yaralandı.

Hastane bahçesinden mahkum kaçırmaya çalıştılar

(11 Haziran 2014): İstanbul Kartal’da hastaneye mahkûm getiren cezaevi aracının önü, bir otomobil tarafından kesildi ve silahlı çatışma yaşandı. Mahkûmu kaçırmak isteyen şahıslar başaramayınca uzaklaştı.

Gaspçılar para dolu çantası için kadını otomobille ezdi

(13 Mayıs 2014): İstanbul Maltepe’de bankadan para çeken Semine Göle ile oğlu Naci Gökmen Göle, kendilerini takip eden gaspçıların saldırısına uğradı. İçinde 200 bin TL bulunan çantayı alan gaspçılar Naci Gökmen Göle’yi yaralayıp anne Göle’nin üzerinden otomobille geçti.

Döviz bürosu sahibi eski vekil ve ailesine bakırköy’de kanlı saldırı

(16 Nisan 2014): Bakırköy’de eski Anavatan Partisi milletvekili Adnan Yıldız’ın aracına, evinin önünde motosikletli iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Yıldız’ın eşi, kızı ve saldırganlardan biri hayatını kaybetti. Adnan Yıldız ve oğlu ise yaralandı. Saldırının nedeninin ise döviz bürosu işleten Adnan Yılmaz’ın yanında bulunan para dolu çanta olduğu ortaya çıktı.

Rus, Azeri ve Gürcü mafyası edirne’de çatıştı, BİR POLİS ŞEHİT OLDU

(9 Haziran 2014): Edirne eski İstanbul Caddesi’nde Rus, Azeri ve Gürcü mafya grupları arasında silahlı çatışma çıktı. Tesadüfen olay yerinde bulunan polis memuru Hüseyin İmrak, kurşunla kalbinden vurularak şehit oldu.

Seri banka soygunları:

İstanbul Küçükçekmece’de 6 Haziran 2014’te bir banka şubesine gelen motosikletli iki kişi, güvenlik görevlisini yaralayıp 500 bin TL’yi alarak kaçtı. 25 Nisan’da ise Fındıkzade’de silahlı soyguncu bir bankanın veznesinde aldığı 14 bin 500 lira ile kayıplara karıştı. 27 Mart’ta İstanbul Fatih’te bir bankaya benzin bidonu ilen giren şahıs, 18 bin TL çaldı.

Son 7 ayda İstanbul başta olmak üzere özellikle büyükşehirlerde adeta suç patlaması yaşanıyor. Türkiye’de geçen yıl yaşanan 1 milyon 491 bin 769 asayiş olayının yaklaşık dörtte birini hırsızlık suçu oluşturdu. İçişleri Bakanlığı verilerine göre hırsızlık vakaları 2008’de 256 bin 562, 2009’da 304 bin olurken 2013’te bu rakam 447 bine çıktı. Bunun 150 bini evden hırsızlık vakaları. Sadece İstanbul’da 2014’ün ilk beş ayında emniyet kayıtlarına giren hırsızlık vakası sayısı 10 bin. Bir o kadar olayın da kayıtlara girmediği ifade ediliyor. 2009-2012 yılları arasında, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, iletişim araçlarını kullanarak korkutma/ikna yoluyla nitelikli dolandırıcılık (para/kontör dolandırıcılığı) suçlarından 895 zanlı hakkında adli işlem yapıldı.

Türkiye’de, 2009-2013 yılları arasında 1.611 kadın cinayeti işlendi. Zaman’ın açık kaynaklardan yaptığı derlemeye göre 2014 yılının ilk 5 ayında ise 200’ün üzerinde kadın öldürüldü. Bunlardan 8’i ise henüz 18 yaşına dahi girmemişti. Öldürülen her 2 kadından 1’inin katili eşleri. Diğer vakalarda ise faillerin büyük bölümü erkek arkadaşları, boşandığı eşleri ya da akrabaları. Hayatını kaybeden kadınların büyük bölümü ayrılmak ya da boşanmak istediği için öldürüldü. En acı istatistik ise ölen 21 kadının daha önce faili hakkında Emniyet birimlerine suç duyurusunda bulunmuş olmasıydı.

Aynı dönemde yüzü aşkın cinnet vakası meydana geldi. Bu olaylarda yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik uzmanları ve hukukçular, güvenlik zafiyeti ve önleyici emniyet hizmetlerindeki yetersizliğin adli olaylara, cinayet ve suça kapı aralandığını vurguluyor. Son dönemde güvenlik görevlilerine yönelik sürgün, tayin, mobbing, psikolojik baskı neticesi ilgili birimlerin çalışamaz hale gelmesinin bu artışta önemli rol oynadığına dikkat çekiliyor. Siyasetçilerin sert açıklamaları, toplumsal gerilim ve çatışmaların da bireylerin kimyasını bozduğu belirtiliyor. (Kaynakça: Zaman)

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz