Haber

Türkiye Almanya ilişkisi: Son dönemde çakışan 5 konu

mm
Yazar 11Not.com

Türkiye ile Almanya arasında son günlerde yaşanan diplomatik gerilim sürekli tırmanıyor. Alman Büyükelçisinin Can Dündar duruşmasına katılması, Erdoğan hakkındaki eleştirel video krizi ve yine Erdoğan hakkındaki karikatür krizi nedeniyle iki ülke arasında son günlerde sürekli krizli bir dönem yaşanıyor.

Bunların üzerine bir de Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarının bu konulardaki tepkisini iletmek amacıyla Türkiye Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nu araması eklendi.

NOKTA |

CAN DÜNDAR – ERDEM GÜL DAVASI

Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmasını izleyen Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, duruşmaya katılan diğer yabancı diplomatlarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hışmına uğramıştı. Daha sonra Alman Büyükelçi’nin duruşmaya katıldığı için Dışişlerine çağrılarak protesto edilmesi, Türk-Alman ilişkilerini germişti.

Almanya, üst düzeyde yaptığı açıklamalarla Büyükelçisine sahip çıkmış ve Türkiye’ye tepki göstermişti.

1461532173-9376-Germany-Turkey-Locator

VİDEO KRİZİ: “ERDOWİE, ERDOWO, ERDOĞAN”

Almanya’da bir devlet kanalında yayınlanan ve Erdoğan’ı hicveden “Erdowie, Erdowo, Erdogan” isimli video klip nedeniyle, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Alman Büyükelçiyi çağırdığı, Büyükelçiyi protesto ettiği ve videonun kaldırılmasını istediği Alman basınında yer almıştı.

Dışişlerinin Alman Büyükelçiyi çağırması ve bunun Alman basınında haber alması üzerine konu başta Almanya olmak üzere dünya basınında büyük ilgi gördü.

O güne kadar fazla bilinmeyen video klip ise bu haberler sayesinde meşhur oldu ve 3 milyondan fazla kez izlendi.

MAKET KARİKATÜR KRİZİ

Almanya’da her yıl düzenlenen Dusseldorf Rosenmontag isimli maket karikatür karnavalında siyasi liderleri hicveden maket karikatürler sergileniyor.

Birkaç hafta önce yapılan bu yılki karnavalda maketlerden bir tanesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve IŞİD lideri El-Bağdadi, içinde Kürt kanı olan kadehlerini tokuşturuyorlar.

Bu maket Türkiye’nin tepkisini çekmiş, ama Almanlar Türkiye’nin isteğine rağmen maketi karnavaldan kaldırmamıştı. Türkiye’nin bu konudaki resmi girişimi de Alman basınında çok eleştirilmiş ve Erdoğan’ın eleştirilere karşı tahammülsüzlüğüne örnek gösterilmişti.

ALMANLARDAN İLGİNÇ PROTESTO

Almanların bu gelişmelere yönelik tepkisi protesto eylemi olarak da kendini gösterdi. 31 Mart günü bir siyasi partinin de katıldığı protesto gösterisinde Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önünde toplanan Almanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etti.

Protestonun en ilginç yanı ise “Erdowie, Erdowo, Erdogan” adlı video klibin büyük hoparlörlerle Türk Büyükelçiliği’ne karşı çalınıp mesaj verilmesi oldu.

KRİZLER ERDOĞAN KAYNAKLI

Mülteci krizi nedeniyle yakınlaşan ve özellikle Davutoğlu ile Merkel arasında yoğun işbirliğinin yaşandığı Türkiye-Almanya ilişkilerinde son dönemde ortaya çıkan bu sorunların ortak yönünün Erdoğan’ın şahsıyla ilgili konular olması dikkat çekiyor.

Almanya’da gerek resmi düzeyde gerek kamuoyunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pek olumlu yaklaşılmadığı sır değil.

Bu son krizlerle birlikte Alman yetkililerinden alınan bilgilere göre ülkedeki Erdoğan antipatisi zirve yapmış durumda.

NOKTA |

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz