Yeniler

Hayatınızda sorunlarla baş etmenin 11 kolay yolu

mm
Yazar 11Not.com

Hayatınızda baş etmekte zorlandığınız sorunlar yaşadığınız bir dönemde, aslında bu zorlukları aşma imkanına sahip olduğunuzu da hatırlamalısınız.

21/11/2014 13:14

Zor zamanlar geçirirken hatırlamanız gereken 10 gerçek

1458681175-3880-fft81-mf2665687

Hayatımızda tanıdığımız en sevgi dolu ve bilge kişiler, sevdiklerini kaybetmiş ya da kalpleri kırılmış, acıyı tatmış insanlar oluyorlar. Ancak bu insanların bu kadar sevgi dolu ve bilge olması, acılarına rağmen hayata devam etmeleri ve sorunları atlatmalarından kaynaklanıyor. Bu insanlar düşe kalka hayatı anlarken, aynı zamanda takdir ve hassasiyet de kazanıyorlar. Tabii bu güçlü duruşlarına doğuştan sahip olmuyorlar; bu zamanla kazanılan bir beceri…

Gerçekçi konuşmak gerekirse, zor zamanlar yaşayan kişiler önemli sınavlar atlatıyor. Kimileri bu sınavlar yüzünden dayanma gücünü yitirirken, kimileri bu sınavların onları güçlendirdiğine tanık olurlar. İşte bu noktada, yaşadıklarının onları nasıl etkileyeceğine karar verecek olan da kendileridir.

İşte zor zamanlarınızla baş etmenize yardımcı olacak 10 gerçek!

1. Acı hayatın ve aşkın bir parçasıdır ve sizi olgunlaştırır

Pek çok insan gerçeklerden ve kendi hislerinden korkar. Hayatın ve sevginin ne kadar güzel olduğundan bahsedip sonra onlardan kaçanların sayısı hiç de az değil. Gerçek duygularını kendine bile itiraf edemeyen insanların hayatın ve aşkın bazen acıttığını kabul etmeleri gerekir.

Genç yaşta kendini acının zararlı olduğuna inandıranlar için gerçek hayatla ve gerçek aşkla karşılaşıldığında bunlarla baş etmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Aslında sevilmeye ve canlı olduğunuzu hissetmeye ne kadar ihtiyaç duyuyorsanız acıya da o kadar ihtiyaç duyuyorsunuz. Çünkü acı uyanmak demektir. Acıyı saklamak yerine güzel bir hismiş gibi taşımak çok önemli. Çünkü ne kadar güçlü olduğunuzu ancak güçlü olmak zorunda kaldığınızda anlayabilirsiniz.

Bütün mesele yolunda gitmeyen şeylere nasıl yaklaştığınız. Acı bir histir ve hisleriniz sizin gerçeğinizin bir parçasıdır. Eğer onlardan utanır onları saklarsanız güvensizliğin hayatınızı mahvetmesine izin verirsiniz. Aşkın ve hayatın gerçeklerine göğüs germenin tam vakti. Acı çekerek daha güçlü daha bilge ve daha gerçekçi bir hayat yaratın.

2. Olayı kafada bitirmek, kazanmaya giden yolun yarısını aşmanızı sağlar

Zor zamanlar geçirmek çok doğaldır. Hayatın her zaman mükemmel olmasını beklemek denizde yüzerken dalgaların asla sizi sarsmamasını hep yükseltmesini beklemek gibidir. Buna rağmen artan ve azalan dalgaların aslında aynı denizde olduğunu fark edebildiğiniz zaman, sizi üzen ve mutlu eden şeylerle barış içinde yaşamaya başlayabilirsiniz. Açık ve net bir şey var ki o da hayattaki çıkışlarınızın düşüşlerinize ihtiyacı olduğu.

Başka kelimelerle ifade etmek gerekirse de hayat mükemmel olmasa bile yeterince iyi. Mükemmel bir yaşam oluşturmaktan bahsetmiyoruz ama defolu hayatın güzelliklerini unutmamak gerek. Her sabah kalktığınızda sizin için orda olan şeylere bir göz atın. Her şey olağandışı, her gün size hediye. Hayata hiçbir zaman üstünkörü davranmayın. Manevi şeylere değer vermek her gün çevrenizdekilere hayran olmanızı sağlar.

Acının sizi umutsuzluğa düşürmesine, negatifliğin sizi yıpratmasına ve acıların tatlılığınızı çalmasına izin vermeyin. Çevrenizdeki insanlar size katılmayabilirler ama siz Dünya ’nın hala çok güzel bir yer olduğunu bilmenin gururunu taşıyın. Düşüncelerinizi ve sizin için gerçek olan şeyleri değiştirin. Bunları uygulamaya karar verdiğinizde zihniniz en güçlü şey olacaktır.

3. En büyük korkularınız aslında gerçek değildir

Zor zamanlarınızda kalbinizin sesini dinlemek ve farklı bir yol izlemek zordur ama eğer korkularınız sizi durduruyorsa işte bu pek de hoş olmaz. Korkular çok baskın olup çok fazla insanı bozguna uğratsa da aslında göründüğü kadar güçlü değildir. Korkular sadece zihninizin izin verdiği kadar derindir yani hala kontrol sizde. Kontrolü elinize alın.

Çözüm yolu ise korkularınızı farkına varmanız. Korkularınızı dile getirin eğer getirmezseniz sizi karanlığıyla örter. Hatta unuttuğunuz ve hiç beklemediğiniz bir anda tekrar ortaya çıkar çünkü siz hiçbir zaman sizi mağlup eden o düşmanla tam olarak yüzleşmemiş olursunuz.

Eğer korkularınızla yüzleşebilirseniz onu alt edebilirsiniz sadece cesaretli olun. Cesaret korkmamak değildir, korkularınızın ilerlemenize engel olmasına izin vermemenizdir bunu unutmayın.

4. Deneyimleriniz sayesinde olgunlaşırsınız

Zamanla hayatın hiç de düşündüğünüz gibi kolay ya da zor olmadığını göreceksiniz. Umduğunuz gibi gelişmeyen olaylar aynı zamanda beklentilerinizle uyuşmayabilir. Aslında bu durum göründüğü kadar kötü değil, hayatı daha ilginç bir hale getiriyor.

Eğer her şeyin bir yolu yordamı olduğunu düşünmeyi bırakırsanız sadece var oldukları için onlara minnet duyabilirsiniz. Hayatın sürprizleri nadiren beklediğiniz şekilde size sunduğunu fark edersiniz. Deneyimlerinizi hayatta bir şeyler istediğiniz şekilde gitmediğinde kazanırsınız. Deneyimler hayattaki en değerli şeydir, gücünüzü onlar inşa eder.

Yaralarınızı ve korkularınızı bilgeliğe dönüştürebilecek gücünüz var; sadece harekete geçmelisiniz. Olanları kabul edip, öğrendiklerinizi ilerlemek için kullanın. Deneyimleriniz size ilerde karşılaşacağınız şeylerle baş etme gücü verir. Bunların farkına varın ve kendinizi serbest bırakın.

5. Sorumluluğunu almadığınız durumları değiştiremezsiniz

Sigmund Freud ‘İnsanların çoğu gerçekte özgürlük istemezler; çünkü özgürlük sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu sorumluluktan korkar’ demiştir. Bahsedilen kişi siz olmayın. Eğer yaptığınız şeyler için başkalarını suçlarsanız sorumluluktan kaçmış olursunuz. Hayatınızın o aşamasındaki gücünüzden de vazgeçmiş olursunuz.

Mutluluğunuzun sebebi aldığınız sorumluluktur. Eğer daha mutlu olmak istiyorsanız mutluluğunuzu başkalarının inşa ettiğini düşünmeyi bırakın. Aynı şekilde şu an mutsuzsanız bu da kimsenin suçu değil. Sonuç olarak mutluluğunuz sizin kendinize güveninize ve hayatınızda bir adım ileri gitmek için sorumluluk almak istemek istemenizdeki tutkunuza bağlı. Bu tamamen sizin hayattaki kontrolünüzle, kendinizi düşünmenizle ve farklılığı seçmek için kesin kararlar almanızla alakalı. Bu sizin kendi hayatınızın kurbanı değil kahramanı olmanızla ilgili.

6. Baş etmeniz gereken tek şey ‘şu an’ yaşadıklarınız

Bir gün her şey mükemmel olacak pek de gerçekçi bir yaklaşım değil. Hayat şu an tüm gerçekliğiyle yaşanıyor. İdealleştirilmiş bir gelecek için çalıştığımız doğru ama bunun olması için bugünün dünyasıyla baş edebilmek gerek.

Bazen şu an bulunduğunuz durumla karşılaşmaktan kaçınırsınız çünkü eski deneyimlerinize dayalı bir düşünceniz vardır ve şu an olmak istediğiniz yerde değilsinizdir. Aslında gerçek şu ki şu an olduğunuz yer yarın kazanacaklarınız için olmanız gereken yerdir yani şu an bulunduğunuz yerin değerini bilin.

Aileniz ve arkadaşlarınız görmezden gelmeyi bırakın ve sadece biraz zamanınızı ayırıp nefes aldığınız için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünün. Çevrenize bir bakın ve önünüzdeki olasılıkları görün. Korktuğunuz çoğu şey aslında yok. Sevdiğiniz çok fazla şey size tahmin ettiğinizden daha yakın. Hayatınızı anlamaya ve ona minnet duymaya sadece bir düşünce uzaktasınız.

Mutluluk sadece şimdiki zaman içersinde zihninizde tasarlanabilen bir şey. Üzülerek söylüyoruz ki gelecekte veya geçmişte değil. Gençler onları bekleyen mutluluğun gelecek yıllarda karşılarına çıkacağını düşünseler de yaşlı insanlar en güzel zamanlarının gençlikleri olduğunu söylüyorlar. Bunların ikisi de olmayın ve geçmişin ve geleceğin şu anınızı çalmasına izin vermeyin.

7. Her zaman minnettar olacağınız bir şey vardır

Siz güldüğünüzde hayat daha iyi bir yer haline geliyor. Olumsuz durumlarda pozitif olabilmek saf olduğunuzu değil güçlü olduğunuzu gösterir. Eğer sizin de hayatınızda ağlanacak ve şikayet edilecek bir sürü şey varsa ve buna rağmen gülümseyip hayata minnet duyuyorsanız; doğru şeyi yapıyorsunuz demektir.

Ya eğer bir gün sadece minnet duyduğunuz şeylere sahip olarak uyanırsanız?

Size kalan güzel şeyleri görün ve onlara gülümseyin. Hayatınızdaki küçük şeylere minnet duyun çünkü onları bir araya getirdiğinizde sizin için ne kadar değerli olduklarını fark edeceksiniz. Günün sonunda duyduğunuz minnet mutluluktan kaynaklanmıyor ancak minnettarlık sizi mutlu yapıyor.

8. Güzel şeylerin gerçekleşmesi zaman alır

En iyi sonuçları çok nadir anlık sonuçlarla elde edersiniz. Eğer sabırlı olursanız potansiyelinizi çok rahat arttırabilirsiniz. Eğer istekleriniz hemen yerine getiriliyorsa ileriye bakmak için hiç bir sebebiniz olmaz. Umut ve gelişim aşamasındaki tüm güzellikleri kaçırırsınız.

Sabır beklemek değil, inandığınız şey uğruna çalışırken iyi tutumunuzu her zaman koruyabilme yeteneğidir. Bu odaklanabilmek ve güvenli küçük adımlar atmaktır. Unutmayın ki dağa tırmanırken de belli bir zamanda bir taştan diğerine geçebiliyoruz. Bir taştan diğerine hareket etmek ilerlemektir. Taşın küçük veya büyük olması ise önemli değildir…

Sonuç olarak siz anlık bir tatminden çok daha fazlasını hak ediyorsunuz. Unutmayın ki anlık gelen bir şey aynı hızda gider. Değer zaman alır ve yaratmaya olan bağlılık yaratıcısından daha uzun yaşar.

9. Diğer insanların onayına ihtiyacınız yok

Çok önemli bir şeye ulaşmaya çalıştığınızda bazen başkalarına yaptığınızı doğrulatmak için bakarsınız. Ama doğruyu söylemek gerekirse bu pek de işe yaramaz.

Ne siz bu hayatta başkalarının beklentileriyle yaşıyorsunuz ne de onlar sizinkilerle. Kendi patikanızı kendiniz döşeyin. Başarı herkes için farklı bir anlam taşır. Sonuç olarak başarı aslında hayatınızı kendi belirlediğiniz yönde mutlu şekilde geçirmektir.

Etkileyici olmak için gösterişli olmanıza ve önemli olmak için ünlü olmanıza gerek yok. Kimse tarafından onaylanmaya ihtiyacınız yok. Siz zaten değerlisiniz. Sadece kendinize ve ulaşmak istediğiniz şeye güvenin.

Alçakgönüllü olmanıza rağmen çok etkileyici olabilirsiniz. İnsanların ayaklarınıza kapanıp size tapmaması başarısız olduğunuzu göstermez. Duyulmayan başarı duyulan kadar tatlı, gösterişli ve gerçekten uzak olabilir. Başarı sizin onu nasıl tanımladığınızdır, başkalarının değil.

10. Yalnız değilsiniz

Kötü zamanlarınızda çevrenize bakıp insanların ne kadar mutlu olduğunu söylemek çok kolay ama herkes gerçekten mutlu değil. Pek çok insan kendi içinde mücadele veriyor. Eğer kendinizi insanlara açıp birbirinizle konuşursanız yalnız olmadığınızın fark edersiniz. Çoğu insan aslında sizinle aynı savaşta dövüşüyor, hepiniz bu işte berabersiniz. Her ne kadar buluduğunuz durumdan utansanız da unutmayın ki sizinle aynı şekilde hisseden bir sürü insan var. Eğer kendi kendinize yalnız olduğunuzu söylüyorsanız aslında o sizin kendi zihninizin bir yanılgısı. Her zaman yanınızda insanlar var onlarla hemen konuşamasanız bile onlar ordalar.

Eğer umutsuz hissediyorsanız şöyle düşünün: Pek çok insan sizin gibi hissedip baş etmeye çalışıyor meselelerle. Tek fark herkesin kendi içerisinde kendi hayatında uğraşıyor olması. Yalnız olmadığınızı unutmayın. (The Mind Unleashed’den çeviren: Öykü Çetin / Radikal – http://www.radikal.com.tr/radikalist/zor-zamanlar-gecirirken-hatirlamaniz-gereken-10-gercek-1236208/)

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz