Eğitim

Sınavlara Çalışırken Dikkat Etmeniz Gereken 11 Konu

3
mm

Her geçen gün eğitim sisteminde meydana gelen birtakım değişik ve gelişmeler doğrultusunda öğrencilerden kendi çalışma yönetemlerini belirlemeleri gerekir. Ancak bu düşünüldüğü kadar kolay değildir. Bu yüzden en azından yol gösterici olması babında şimdi burada sizler için birkaç temel konuyu sıralayacağız.

3

1) Yazarak Çalışın

Yazarak çalışmak göze hitap ettiği için çalıştığınız konuların aklınızda kalmasını daha da kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra yazarak çalışmanın dikkatinizi çalışmak istediğiniz konuya daha da yoğunlaştırdığını aklnızdan çıkarmayın.

2) Çalışmak İstediğiniz Konuları Günlere Yayın

Çalışmanızı günlere yaymak her zaman size çok daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Öte yandan tek bir güne yayılan çalışmanın sizi daha da zora sokacağı su götürmez.

3) Ufak Notlar Tutun

Çalışırken en önemli şeylerden biri de çalışmaya dair ufak ufak notlar almaktır. Özellikle tarih, sayı gibi belli spesifik şeyleri not alırsanız çalışmanın ana hatları aklınızda daha çok kalacaktır.

4) Tekrar Yapın

Konuları tekrar etmekte her zaman fayda vardır. Misal sabah çalıştığınız bir konuyu tüm güne yaymanıza gerek yoktur. Aynı konuyu akşam yatmadan önce tekrar ederseniz bu sizin için gayet sağlıklı bir çalışma olacaktır.

5) Nerede Çalışacağınız Önemli

Çalışmalarınızı nasıl bir ortamda yaptığınız çok önemli. Herkesin çalışma stili farklıdır. Dolayısıyla kimileri sesli ve dağınık ortamlarda çalışamazken kimileri ise bu koşulların tam tersi bir ortamda çalışabilir.

6) Planlı Çalışın

Çalışırken düzenin yanı sıra planlı bir şekilde hareket etmek de oldukça önemlidir. Bu sizi çalışmalarınızda daha dikkat sahibi ve programlı bir hale getirir. Dolayısıyla başarının anahtarını yakalamış olursunuz.

7) Gün İçerisinde Tuttuğunu Notları Tekrarlayın

Gün içerisinde ister durakta otobüs beklerken ister bir kafede otururken gün içerisinde belirli aralıklarda çalışmanızla ilgili tuttuğunuz notları gözden geçirmeniz sizin için iyi olacaktır.

8) Odaklanın

Şayet etrafınızda dikkatinizi dağıtıcak şeyler varsa en kısa sürede onları ortadan kaldırıp çalışmalarınıza odaklanmanız sizi daha da ileriye taşıyacaktır.

9) Çevrenizdekilerle İletimi Koparmayın

Çalışırken sadece çalışmaya odaklanarak sosyal hayatınızı bir köşeye atmayın. Hemen hepsine aynı ölçüde yaklaşırsanız çalışırken sıkılmazsınız aksine onu eğlenceli bir hale getirmiş olursunuz.

10) Arada Kendinizi Ödüllendirin

Çalışırken kişinin kendini arada ufak şeylerle ödüllendirmesi çalışma motivesini arttırır. Dolayısıyla çalışma aralarınızda kendinizi ödüllendirmekte hiçbir sakınca yoktur.

11) Dikkatinizi Dağıtabilecek Elektronik Eşyalardan Uzak Durun

Çalışma ortamınızda bilhassa televizyonun açık olması çalışan kişinin dikkatini oldukça dağıtan bir etmendir. Bunun yanı sıra telefon gibi diğer elektronik eşyalardan da çalışırken bir süre uzak durmanızda fayda vardır.

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz