Sağlık

Sağlıklı beslenme önerileri listesi: Sağlıklı ve dengeli yaşam ve zayıflama programı

1
mm

Bildiğiniz üzere günümüzde sağlıklı beslenmek oldukça güç bir hale geldi. Zira gün içerisinde iş, okul yoğunluğu derken insanların beslenme alışkanlıklarına karşı çeki düzen aldığına dair tereddüt ediyoruz. Peki, sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı? Gün içerisinde nelere dikkat etmeli? Hangi koşullar altında ne tip öğünler yenilmeli? İşte tüm sorularınızın cevapları bu konu başlığı altında sizleri beklemekte.

2

  1. Gün içerisinde hiçbir zaman öğün atlamayın

Şayet gün içerisinde sabit bir yeme düzeniniz olursa o vakit sağlıklı beslenme alışkanlığı yakalamaya adım adım yaklaşmışsınız demektir. Her nerede olursanız olun, her ne işi icra ediyorsanız edin gün içerisinde düzenli beslenme alışkanlığınızı kaybetmeyin.

2.  Çeşit çeşit, farklı farklı öğünler yiyin

Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinler ne kadar farklılık gösterirse sizin için o kadar iyidir. Zira öğünlerinizde çeşitlilik sizin yeme dinamizminizi daha da arttıracaktır.

3

3.  Bol bol su için

Su sağlıklı besin kategorisine girer mi diye hiç sorgulamayın. Düzenli olarak su içmek yemek yeme değerlerinizi düzene sokmada size yardımcı olur.

4.  Gün içerisinde bol sebze ve meyve tüketimi yapın

Gün içerisinde bol bol sebze ve meyve yemek sağlıklı besin değerli almanıza yardımcı olacaktır.

4

5.  Yağ tüketim sınırınızı aşmayın

Fazla yağ tüketen bireylerde sağlıksız beslenme sorunları meydana gelmektedir. Şayet sağlıklı bir yemek yeme alışkanlığı edinmek istiyorsanız o vakit yağlı ürünleri tüketmekten uzak durunuz.

6.  Atıştırmalıklarınızı azaltın

Bildiğiniz üzere günümüzde abur cubur ürünleri haddinden fazla yoğunluk göstermekte. Bilinçli bir tüketici olarak bu doğrultuda yaptığınız atıştırmalıklarınızı azaltın.

5

7.  Kurubaklagil ürünleri tüketin

Kurubaklagil ürünleri tüketmek sizin beslenmeniz ve yediklerinizi sindirmeniz açısından oldukça büyük önem arz ettiği için yemek yerken menülerinize bu besin ürünlerini de sokmanızda fayda var.

6

8.  Lifli besinler tüketin

Kurubaklagil ürünlerin yanı sıra lifli besinler tüketmek de size sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olacaktır. Bu şekilde yediklerinizi kolayca sindirebilirsiniz.

9.  Alkol kullanımınızı azaltın

Alkol ürünleri kalorili olduğu için içen kişiye geri dönüşü genelde yağ şeklindedir. Bu türden bir şeyle maruz kalmamak için alkol kullanımızı azaltmanız gerekmektedir.

10. Mevcut kilonuzu koruyun

Her yaşta mevcut kilonuzu korumanız oldukça önemlidir. Bu da ancak sağlıklı beslenmenin ön koşuludur. İleride hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız şu an içerisinde bulunduğunuz kilonuzu korumanız gerekmektedir.

7

11 . Bol bol egzersiz yapın

Düzenli ve sağlıklı yemek yemenin koşulu düzenli egzersiz yapmaktan geçer. Ne kadar düzenli egzersiz yaparsanız o kadar sağlıklı ve zinde olursunuz.

 

 

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz