Haber

Panama belgeleri nedir? İşte 11 maddede Panama Papers

panama belgeleri nedir

Panama belgeleri nedir? İşte 11 maddede Panama Papers… Dünya bu belgelerle çalkalanıyor. Peki aslında nedir bu Panama belgeleri? Ne anlama geliyor? Şimdi ne olacak? Tarihin en büyük sızıntısı Haziran 2015’ten beri 350 gazeteci, 109 araştırma ve medya kuruluşu çalıştı. 11.5 milyon belgeyle geçmiş Offshore sızıntılarını geride bırakıyor.

Panama belgelerinde vergi kaçakçılığı ve kara para aklama:

panama-belgeleri-nedir-kimdir-eksi-vikipedi-panama-papers

Dünyanın gizliliğe verdiği önemle bilinen hukuk firmalarından Panamalı Moses Fonseka’ya ait olduğu iddia edilen 11 milyon belge sızdırıldı. Belgelerde birçok dünya liderinin ve ünlünün vergi kaçırmak ve kara para aklamak için nasıl yollara başvurduğu anlatılıyor.

Panama Papers belgelerinin sızması, dünya gündeminin de bir numaralı konusu oldu.

Ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemlerin deşifre edildiği belgelerde, Türkiye’den ise şimdilik herhangi bir ismin bulunmadığı belirtildi.

Milyonlarca belgeden oluşan Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseka’dan sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt olduğu ve 40 yıllık bir arşivi kapsadığı belirtiliyor.

İddialara göre belgelerde yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgi veriliyor.

Sızan belgelerde birçok eski liderin yanısıra İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Kralı’nın ve bazı bakanların isminin olduğu belirtiliyor.

Panama belgeleri önce bir Alman gazetesiyle, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuyla paylaşıldı. Ancak sızdıranın kim olduğu henüz bilinmiyor.  (Kaynak: Odatv.com)

PANAMA PAPERS NEDİR? (Panama Belgeleri)

panama-belgeleri-nedir-kimdir-eksi-vikipedi

Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dokümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda paralarını saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve birçok ünlü isim deşifre oldu. Ortaya çıkan ve ünlü liderlerin hesaplarını deşifre eden bu belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

Soru soru Panama Belgeleri? (BBC TÜRKÇE)

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Panama’da kayıtlı bir hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıtlara ve belgelere ulaştı. Kuruluş, kamuoyuna ifşa edilen belgeleri, vergi cennetlerine bugüne kadar indirilmiş en büyük darbe olarak görüyor.

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi, belgelerle ilgili bilinmesi gereken 7 önemli noktayı derledi:

Mossack Fonseca nedir?

Mossack Fonseca bir hukuk firması. Şirketin verdiği hizmetler arasında offshore şirketlere (vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kurulan şirketler) hukuki danışmanlık vermek bulunuyor. Mosscak Fonseca, offshore şirketlere verdiği hizmeti yıllık olarak faturalandırıyor. Şirket aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor.

Şirket nerede?

Mossack Fonseca’nın ticari sicili Panama’da. Ancak şirket operasyonları küresel düzeyde. Mossack Fonseca’nın internet sitesinde 42 ülkede toplam 600 kişilik bir ekibin bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde satış yetkilileri de (franchise) bulunuyor. Şirket İsviçre, Kıbrıs ve Virgin Adaları gibi ‘vergi cenneti’ olarak bilinen ülkelerde yoğun faaliyet gösteriyor.

Ne kadar büyük?

Mossack Fonseca, offshore şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti sunan en büyük dördüncü şirket. Bugüne kadar 300 binden fazla şirketi farklı düzeylerde temsil etmiş durumda. Temsil edilen şirketlerin yarısından fazlasıysa vergi cenneti olarak nitelenen ülkelerde kayıtlı şirketler.

Ne kadar belge sızdırıldı?

ICIJ araştırması bugüne kadar gerçekleşen en büyük doküman sızıntısı olarak kabul ediliyor. 2010’daki WikiLeaks ve 2013’teki Edward Snowden sızıntılarından daha büyük bir belge sızıntısı yaşandı. Toplamda 11,5 milyon Mossack Fonseca dokümanı sızdırıldı. Dosyaların toplam boyutu 2,6 terabayt idi.

Sayılarla Panama Belgeleri

11,5 milyon

belge sızdırıldı

  • 12 emekli ya da hala görevde olan ülke liderinin adı vergi cennetleri belgelerinde geçiyor.
  • 2 milyar $’lık şaibeli para transferi Putin’in yakın çevresi tarafından gerçekleştirilmiş.
  • 500’den fazla banka şaibeli küresel işlemlere aracılık etmiş.

Mossack Fonseca sızan belgeler için ne diyor?

Herhangi bir yasayı çiğnemediğini iddia eden şirket, “Hizmetlerimizin istismar edilmesi üzüntü vericidir” dedi.Şirketin kurulduğundan bu yana kara para aklamayla mücadele anlamında tüm yetkililerle işbirliği yaptığını belirten Mossack Fonseca yönetimi, aracıların yaptığı işlemler nedeniyle kendilerinin suçlanamayacağını da savunuyor.

Offshore şirketleri kullananlar sahtekar mıdır?

Hayır, offshore şirketleri ve yapılanmaları kullanmak uluslararası hukuku ihlal anlamına gelmiyor. Birçok ülkede işadamları yönetilen kur rejimlerinden korunmak için paralarını offshore şirketlerde tutmayı tercih ediyor. Bazı işadamları ise vasiyet planlamaları için offshore hizmetlerinden faydalanıyor.

Sahtekarlar offshore şirketlerini kullanır mı?

Evet, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, offshore şirketler aracılığıyla vergiden kaçmanın yolsuzluk kapsamında değerlendirildiğini söylemiş vevergi cennetlerindeki gizlilikle mücadele ettiklerini ifade etmişti. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) bünyesinde vergi cennetlerindeki gizliliğin ortadan kaldırılması ve bilgi paylaşımının artırılması adına da girişimlerde bulunuluyor. (Kaynak: BBC Türkçe)

Panama belgelerini kim yayınladı – paylaştı?

1459719445-8487-89063522-panama-index-draft2

Almanya’nın Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi habercilik tarihindeki en büyük sızdırmayı yayınladı. Panama’dan bir hukuk firmasından 11,5 milyon belgenin ‘sadece gölgelerde varolan bir dünyaya bir bakış olduğu’ iddia ediliyor.

Dünya, gündeme bomba gibi düşen “Panama Papers” isimli belgeleri konuşuyor. Ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemleri deşifre eden Panama belgeleri, Putin ve Rusya’yla ilgili 2 milyar dolar değerindeki offshore skandalını ortaya çıkarırken, İzlanda, Ukrayna ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle ilgili de belgeler olduğu açıklandı.
Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dökümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve suç çetesi liderlerini ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama Belgeleri) adı verildi.

Dünya, binlerce belgeden oluşan Panama Papers belgelerinin peşine düştü. Birbirinden ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları banka hesapları ile bir takım hukuki belgelerin yer aldığı sızıntılarda, Türkiye’den herhangi bir isim bulunmadığı belirtildi.

“Panama Papers” (Panama Belgeleri), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere birçok ülkenin liderlerini zora sokacak.

2 milyar dolar değerindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili daha önce görülmemiş belgelerin sızdırılmasıyla ortaya çıkan skandal, Putin’in gizli bir çember içinde parayı çevirdiği ve “çember üyelerinin” birden inanılmaz derecede servetedindiklerini gösteriyor.

Panama Papers belgelerinde kimlerin isimleri var?

Panama Papers belgelerinde kimlerin isimleri var?

Panama Papers belgelerinde, Mısır’ın cuntacı Cumhurbaşkanı Sisi’nin oğlu Alaa Mubarak, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Gürcistan’ın eski başbakanı Bidzina Ivanishvili, İzlanda’nın başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Irak’ın eski başbakanı Ayad Allawi, Katar’ın eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, Katar’ın eski emiri Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, Suudi Arabistan Kralı King Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkanı Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko gibi isimler yer alıyor.

Panama belgeleri nedir? İşte 11 maddede Panama PapersPanama belgeleri nedir? İşte 11 maddede Panama Papers

Suriye de listede

Panama Papers belgelerinde Beşar Esed’in ismi de yer alıyor. Belgelerde Esed’e yakın aile bireylerinin servetleri dudak uçuklatıyor.

İddialara göre Suriye’de iş yapmak isteyen uluslararası şirketler, ilk olarak Esed’in kuzeni Rami Makhlouf’a yönlendiriliyor. Yayınlanan belgelere göre kuzen Makhlouf, bu ilişkiden hatırı sayılır bir servetin de sahibi oluyor.

Putin’in arkadaşları da Panama Belgelerinde

Kayıtlarda Putin’in isminin hiçbir şekilde geçmemesine rağmen, “arkadaşlarının” Putin’in yanlarında olduğunu ve “kazançlarına güvence” olduğunu kabul ettiği görülüyor.

Belgeler ise Putin’in bu paradan yararlandığını ima ederken, “arkadaşlarının serveti Putin’in harcamalarında ortaya çıkıyor” deniliyor.

Belgelerin, en büyük dördüncü offshore hukuk firması Mossack Fonseca’nın veri tabanındaki sızma sonucunda elde edildiği açıklandı.

Panama’da başlayan izlerin Rusya üzerinden, İsviçre ve Kıbrıs’a ulaştığı görülüyor. Belgeler, Putin’in küçük kızı Katerina’nın 2013 yılında evlendiği özel bir kayak tatil merkezini de kapsıyor.

panama-belgeleri-nedir-kimdir

PUTİN’İN YAKIN ARKADAŞI ROLDUGİN DE LİSTEDE

“Panama Belgeleri”nde Putin’in en yakın arkadaşı olduğu bilinen Sergei Roldugin ismi göze çarpıyor. Roldugin, Putin’i daha sonra eşi olacak Lyudmila ile tanıştıran ve kızları Maria’nın “vaftiz babası” olarak biliniyor.

Profesyonel bir müzisyen olan Roldugin, 100 milyon doların üzerinde bir servet biriktirmiş ve hem İsviçre hem de Lüksemburg bankalarının gözünde, Rus yetkililerle yakın ilişkileri olan bir isim. Yıllık geliri 800 milyon Pound’un üzerinde olan ve Putin’in kişisel olarak yüzde 12.5 hissesinin bulunduğu Rusya’nın en büyük televizyon reklam ajansının da sahibi olarak biliniyor.

Öte yandan Roldugin’in Bank Rossiya’nın yüzde 3.2’lik hissesine sahip olduğu biliniyor.

“Kara para aklama” konusunda uzman olan Andrew Mitchell QC, BBC Panaroma’ya verdiği demeçte, “2011 yılında Roldugin’in şirketleri 1 Dolar için 200 milyon Dolarlık satın almalar gerçekleştirmişler. Böylece gerçek işlemleri gizlemiş ve iş görünümü oluşturmuşlardır fakat bu görünümler gerçek birer ticaret değildir” dedi.

ROLDUGİN: SORULARINIZA CEVAP VERMEYE HAZIR DEĞİLİM

Geçtiğimiz hafta Roldugin’e denizaşırı hesapları ile ilgili sorulan sorulara, “Çocuklar, dürüst olmak gerekirse sorularınıza yanıt vermeye hazır değilim. Bunlar hassas olan konular. Bu işe ben uzun zaman önce kanalize oldum. Perestroyka olaylarından önce” diye cevap vermişti. Roldugin ayrıca yazılı sorulara cevap vermekten kaçınmıştı.

Panama belgelerinde kaç şirket var, kaç yıllık arşiv ortaya çıktı

1459720057-3002-1459707563-57015eab-620x348

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt büyüklüğünde olduğu açıklandı. Belgeler 40 yıllık bir süreyi kapsıyor ve yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgiyi içeriyor.

SIZAN BELGELERDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı, bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı’nın ismi de bulunuyor.

1459719452-2383-0ebeeafe1996308bf94173-a1jpg

KARA PARANIN MERKEZİNDE PUTİN VAR!

Mossack Fonseca’ya ait belgelerde, Putin’e ulaşan para döngüsü göze çarpıyor. İddialara göre Putin’in Panama’da 2 milyar dolara yakın parası bulunuyor.

KREDİLER GERİ ÖDENMİYOR, PUTİN’İN KURDUĞU ÇEMBERE TESLİM EDİLİYOR

Verilen düşük faizli kredilerin geri ödendiğine dair ise herhangi bir bilginin bulunmadığı Panama Belgeleri’nde bu meblağların direk Putin’in kurduğu çembere elden teslim edildiği de belirtiliyor.

Gerçekleştirilen işlemler içerisinde sahte hisse fiyatları, belirsiz danışmanlıklar için ödenen milyon dolarlık danışmanlık hizmet ücretleri, sözde iptal edilen büyük hesapların olduğu tazminatlar ve tekrar yapılan ödemeler yer alıyor.

PUTİN, ARKADAŞLARI ÜZERİNDEN DOLANDIRIYOR

2010 yılında Amerikan Yönetimi Putin’in servetini vekilleri vasıtasıyla duyurmasını önermiş, yapılan açıklamada Putin’in hiçbir şeyinin olmadığı belgelenmişti. Rusya’nın petrol ve gaz üretimi ile endüstriyel kaynaklarının tamamının kontrolünün arkadaşları üzerinde olduğunu gösteren Putin, böylece gölgede kalmayı başarmıştı.

Bank Rossiya

Yayınlanan belgelere göre, Putin ve arkadaşları ile yakından ilişkili olan Banka Rossiya, şüpheli bulunan milyarlarca dolarlık denizaşırı işlemleri gerçekleştirdi. Belgeler Rossiya’da döndürülen finansal işlemlerin sadece küçük bir kısmını oluşturduğu iddia ediliyor. Öte yandan bankanın yöneticisi olan Yuri Kovalchuk, sadece Putin’e yakın bir isim değil, aynı zamanda ABD’li yetkililerin de “kişisel bankacısı” olarak biliniyor.

İsviçreli Avukatlar

Dietrich Baumgartner ve Ortakları adlı hukuk firmasının avukatları, Bank Rossiya ile Mossack Fonseca arasında aracılık yaptı.

Mossack Fonseca
Panamalı bir hukuk firması olan Mossack Fonseca, Roldugin ile bağlantı olan Sandalwood ve birçok denizaşırı hesabı sisteme kaydederek parayı dolaşıma sokuyor.

Kıbrıs Rus Ticaret Bankası (RCB)
Rusya’nın Devlet Bankası olan VTB’nin bir iştiraki olan RCB, Sandalwood’a tek kalemde teminatsız 650 milyon dolar kredi kullandırıyor.

Gerçekleştirilen işlemler, Rus devletinin kontrolündeki Kıbrıs Rus Ticaret Bankası aracılığıyla büyük miktarlarda teminatsız kredilerden oluşuyor. Dosyalarda ise bankaların alışılmışın dışında kredi kullanımlarını “neden kabul ettiğine dair” bir açıklama bulunmuyor. RCB elde ettiği yüksek karları ise, Rusya’ya gizli İsviçre hesapları aracılığıyla iade ediyor.

Sandalwood Continental Ltd 

Sandalwood, Britanya Virjin Adalarında kurulmuş bir şirket. 2009 ila 2012 yılları arasında 1 milyar dolardan fazla kredi ve devlet bankaları ile diğer denizaşırı hesaplardan gelen nakit parayı kullanmış.

Ozon
Ozon, St. Petersburg dışında bulunan özel bir kayak merkezinin sahibi. 2010 ve 2011 yılında Sandalwood Ozon’a 11.3 milyon dolar aktardı. Putin’in kızı Katya 2013 yılında burada evlendi.

Yine 11.3 milyon dolar kredi kullandırılan Igora’daki kayak merkezi sahibi Ozon’un bu olay üzerinden on sekiz ay geçmeden Putin’in kızı Katya ve yakın dostunun oğlu Kirill Shamalov’un düğünü kameralardan uzak gerçekleştirilmiş ve törenden medyanın 2015 yılında ancak haberi olmuştu.

İngiliz The Guardian ve BBC ile Alman Süddeutsche Zeitung tarafından anonim kaynaklardan elde edilen verilerle paylaşıldı. (Kaynak: Haber10)

1459719461-1769-49515bfe9-cfizwqoweaaywngjpg

Bahar Gazetesi:

10 soruda Panama Belgeleri

Dünyanın en büyük 4. offshore hukuk firması olan Panama merkezli Mossack Fonseca’nın 11 milyon sayfadan oluşangizli arşivi arşivi sızdırıldı. Panama Belgeleri adı verilen belgelerin ilk bölümünde 50’den fazla ülkeden 140 devlet yetkilisinin adı geçiyor. İşte 10 soruda Panama Belgeleri

1- Panama Belgeleri Nedir?

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’nın özel belgelerden oluşan  arşivi internete sızdı. Mossack Fonseca dünyanın en büyük 4. offshore hukuk firması olarak biliniyor. 42 farklı ülkede 600’ün üzerinde çalışanı var ve şu ana kadar 214 binden fazla müşteriye hizmet verdi.  Söz konusu belgeler, siyasi liderlerden sanatçılara çok sayıda tanınmış kişinin başta vergi kaçakçığı olmak üzere değişik yolsuzluklara bulaştığını gösteriyor.

2-Kaç adet belgeden bahsediyoruz?

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi Mosscak Fonseca 40 yıllık bir firma. Söz konusu belgeler de 40 yıl boyunca yapılan işlemlerin tamamını içeriyor. 11,5 milyon sayfalık belgeden bahsediliyor. 2.6 terabaytlık büyüklüğe sahip belgeler.

3- Hangi siyasetçilerin adı geçiyor?

11 milyon sayfalık belgeler doğal olarak henüz tamamıyla incelenmiş değil. Haliyle belgelerde kimlerin adı geçtiği tümüyle bilinmiyor. Bununla birlikte Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu ICIJ belgelerin ilk kısmını inceledi. Onlara göre Panama Belgeleri ‘offshore’ sektörüne vurulan en büyük darbe. Gelelim adı geçen tanınmış kişilere. 50 farklı ülkeden 140 politikacının adı geçiyor.  Şimdilik medyaya yansıyan siyasi liderlerin başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin var. Öte yandan Mısır’ın eski lideri Hüsnü Mübarek,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Gürcistan Eski Başbakanı Bidzina İvanisvili, Katar Eski Başbakanı Jaber El Thani,  Pakistan başbakanları, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Suudi Arabistan Kralı’nın ve bazı bakanları da  da adı geçiyor. Ayrıca İzlanda Başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson adı medyaya yansıyan diğer isimler arasında. Daha geniş bir listeye şuradan erişilebilir.  Bu arada söz konusu isimlerin 11 milyon sayfalık belgelerin sadece ilk kısmında yer alan isimler olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.

4- Başka kimler var?

Panama Belgelerinde spor ve sanat dünyasının tanınmış isimlerinin de isimler geçiyor. Geçtiğimiz dönemde sık sık yolsuzluklar ve para aklama iddialarıyla gündeme gelen FIFA doğal olarak Panama Belgelerinde de yer alıyor.  FIFA’nın üst düzey yetkililerinden Juan Pedro Damiani ve Eugenio Figueredo adı geçenlerden sadece ikisi. Öte yandan Barcelonalı ünlü futbolcu Lionel Messi’nin de adı belgelerde geçiyor. Messi ve babasının Panama’daki ‘Mega Star Enterprise’ isimli firmanın sahibi olduğu anlaşılıyor. Bilindiği üzere bir süreden beri İspanya’dan Messi’nin ‘offshore’ hesapları araştırılıyordu. Öte yandan belgelerde Brezilya, Uruguay, İngiltere, Türkiye, Sırbistan, Hollanda ve İsveç’ten bazı futbolcuların offshore şirketlerinin olduğu anlaşılıyor.

5-Belgeleri nasıl sızdırıldı?

Belgeler ilk olarak Almanya’dan Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesine sızdırıldı. Adı açıklanmayan bir kişi ‘işlenen suçları kamuoyu ile paylaşmak istediğini söyleyerek’ belgeleri gazeteye gönderdi. Gazetenin araştırma bölümü belgeleri Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu  ile paylaştı. Akabinde ise   78 ülkeden 107 medya kuruluşuna servis edildi.  Söz konusu medya kuruluşları belgeleri inceleyip haberleştiriyor.

6- Şimdi ne olacak?

Belgelerin yayınlanmasının dünyanın birçok ülkesinde önemli tartışmara neden olacağı kesin. İzlanda’da şimdiden erken seçim konuşulmaya başlandı bile. Vergi kaçakçılığı ile suçlanan Başbakan  Sigmundur Davíð Gunnlaugsson’un erken seçimi ilan etmesi bekleniyor.  Bununla birlikte zaten demokrasiden ve hukuk sisteminden uzak ülkelerde ciddi bir değişiklik beklenmiyor. Bu tür ülkelerde bu tür belgeler daha önceden de tecrübe edildiği üzere malumun ilanı etkisi yapıyor.

7-Belgelerde adı geçen herkes suçlu mu?

Elbette hayır. Belgelerde yüzbinlerce binden fazla müşterinin adı geçiyor. Bunların önemli bir kısmı firma. Söz konusu firmalarda milyonlarca insan çalışıyor.  Bu yüzden belgelerde adı geçen herkesin yolsuzluğa bulaştığını söylemek çok yanlış olur.  Nitekim offshore hesaplarını kullanmak ta tümüyle yasadışı değil. Burada riayet edilmesi gereken kurallar var. O kuralların dışına çıkanlar ve çoğu zaman gerçekten güvendikleri yakınları vasıtasıyla para aklayan ya da vergi kaçıranlar suçlu. Halihazırda Panama Belgelerine erişimi olan medya kuruluşları belgeleri inceleyip bu konuda ciddi şüphe gördükleri kişilerle ilgili yayınlar yapıyor.

8-Belgeler hangi yıllara ait?

Mossack Fonseca 1977 yılında kurulmuş bir firma. Sızan belgeler ise firmanın arşivinin tamamını içeriyor. Yani 1977 ile 2016 yılları arasını. Belgelerde 214 binden fazla müşterinin adı geçiyor.

9- Önümüzdeki dönemde yeni isimlerin adı çıkabilir mi?

Belgeler temelde Mossack Fonseca offshore hukuk firması ile müşterileri arasındaki iletişimi içeriyor. Bu iletişim elektronik postalar, fotoğraflar, pdfler gibi değişik şekillerde yapılmış durumda. Haliyle belgeler içerisinde değişik formatta veriler bulunuyor.  Belgelerin büyük bir bölümü henüz incelenmiş değil.  Öte yandan yeni belgelerin yayınlanacağına dair de iddialar da mevcut.  Haliyle önümüzdeki dönemde tartışmaların daha da alevlenme ve yeni tanınmış kişilerin isimlerinin yayınlanma ihtimali yüksek.

10- Türkiye’den kimse var mı?

Belgelerde 50 farklı ülkeden 140 politikacının adının geçtiğini söylemiştik. Herkesin merak ettiği soru doğal olarak Türkiye’den kimsenin adının belgelerde geçip geçmediği. Türkiye’den 111 şirketin 10 hesap ve 152 hesabın adı geçiyor.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz