Tatil

Kocaeli’nde Gezilecek Yerler: İşte Hafta Sonunu Kocaeli’nde Geçirmeniz İçin 11 Neden

images
mm

Kocaeli hem İstanbul, hem İç Anadolu’nun sınır illeri hem de Batı Karadeniz’e yakınlığı sebebiyle ziyaretçiler tarafından hafta sonları oldukça tercih edilen bir şehir. Peki neden Kocaeli? İşte Hafta Sonunu Kocaeli’nde Geçirmeniz İçin 11 Neden:

1-İZMİT SAAT KULESİ

İzmit’in simgesi haline gelmiş olan bu saat kulesini yanında bulunan anıt ve şelaleyi mutlaka görmelisiniz. Hatta yanınızda pişmaniyenizi bulundurup manzara eşliğinde keyifle yiyebilirsiniz.

images

2-SAPANCA GÖLÜ

Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü’nü ziyaret edebilir, ailenizle doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

sapanca-golu-birazcik-doldu6db8b975157024440d5c

3- OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ

Osmanlı sadrazamının oğlu olan Osman Hamdi Bey’in evi ve müzesidir. Özenle korunmuş olması ve denize bakan manzarasıyla tarihe şahitlik edebileceğiniz harika bir mekan.

4-GAYRET GEMİ MÜZESİ

Türk ve Dünya denizciliği ile ilgili çok güzel bilgiler edinebileceğiniz bu müzeyi ve yanı başındaki sahili gezebilir, güzel vakit geçirebilirsiniz.

indir (2)

5-BOĞAZİÇİ HAYVANAT BAHÇESİ

Özellikle ailenizle Kocaeli’ne gittiyseniz çocuklarınızın çok sevebileceği bir mekan olan Boğaziçi Hayvanat Bahçesi’nde bir çok hayvanın yaşamına tanık olabilirsiniz.

6-HARİKALAR SAHİLİ

Yine özellikle çocukların çok seveceği bu eğlence parkında, siz de içinizdeki çocuğu mutlu edebilir, doyasıya eğlenebilirsiniz.

7-ALTINKEMER HALK PLAJI

Yüzmeyi seviyorsanız, mavi bayraklı bir plaj olan Altınkemer Halk Plajı’nda denize girebilirsiniz.

8-SIRRI PAŞA KONAĞI

Son dönem Osmanlı mimarisinin en hoş örneklerinden biri olan ve orijinaline uygun restore edilmiş olan bu konağı ziyaret edip, ayrıca bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

indir (3)

9-ARASTA PARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Yeme-içme ve alışveriş ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir tanesi.

10-ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Roma Dönemi’nden kalma önemli eserlerin sergilendiği bu müzeyi gezerek Bithynia Bölgesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca müzedeki eserlerin bir kısmı da bahçesinde sergilenmekte.

11- KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kocaeli’ni kış mevsiminde ziyaret ettiyseniz mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri. Teleferiğe binebilir, kayak ve ya kızak kiralayarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

images (1)

Yazar hakkında

mm

Arif Kaplan

Freelance Yazar

Yorum yaz