Emlak

Kiralık daire ararken dikkat etmeniz gerekenler: İşte ev kiralarken işinizi kolaylaştıracak 11 not

mm

Yaz aylarının gelmesiyle yeni evlenmiş olanlar veya evini değiştirmek isteyenler kiralık daire aramaya başladı. Fakat kiralık daire aramanın da bazı ipuçları var. İşte kiralık daire ararken dikkat etmeniz gerekenler:

Günlük kiralık daire çok olan bölgelerde oturacağınız binanın aile yapınıza uygun olup olmadığını kontrol edin.

Ek anahtar kelimeler: sahibinden kiralık, kiralık ev, kiralık daire, günlük kiralık daire beylikdüzü, bakırköy günlük kiralık daire, beylikdüzü günlük kiralık daire, beylikdüzünde günlük kiralık daire, bakırköyde günlük kiralık daire, beylikdüzü kiralık daire

1-SAHİBİNDEN KİRALAYIN, PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

Evi sahibinden kiralamanız demek, bir emlakçıya komisyon ödemeyeceğiniz anlamına gelir. Böylece masrafınız azalır. Kiralık daire ararken sahibinden olan ilanlara öncelik verin.

2- ANLAŞMAYI İYİ OKUYUN

Evi beğendiğiniz taktirde kira anlaşmasını dikkatlice okuyun. Ödeme şekli, anlaşmanın geçerliği olacağı zaman dilimi gibi ayrıntıları iyice kontrol edin.

3-ISINMA SİSTEMİNİ MUTLAKA SORUN

Kiralık daire ararken gezdiğiniz dairenin ısıtma sistemi ilerideki masraflarınız için çok önemlidir. Merkezi sistem ısıtmalarda aidat daha yüksektir, kombililerde ise kira daha fazladır.

4-SEMTİ İYİ ARAŞTIRIN

Kiralık dairenin bulunduğu semti iyi araştırın, fiyatı ucuz diye yanlış semtler tercih etmeyin. Çocuğunuz varsa okulun yakınlığını göz önünde bulundurun.

5- EVİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ VE ODALARIN PLANINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Kiralayacağınız dairenin hangi büyüklükte olacağını ve odaların yerleşimini kafanızda belirleyin. Bu seçiminizi kolaylaştıracaktır.

6-ÜST DAİRENİZDE KİMLER OTURUYOR ARAŞTIRIN

Kiralık daire ararken dikkat etmeniz gereken diğer husus komşularınızdır. Binanın yalıtımı iyi değilse, üst komşunuzun kim olduğuna daha çok dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra gürültüden rahatsız olabilirsiniz.

7- DEPOZİTO MİKTARINI MUTLAKA SORUN

Depozito, kiraladığınız dairenin siz oturduğunuz süre içerisinde gereken tamirat işlemleri için kullanılmak üzere ev sahibi tarafından talep edilen paradır. Anlaşmaya varmadan önce satıcıya kiralık daire için ne kadar depozito ödeyeceğinizi sorun.

8- ESKİ FATURALAR

Önceki kiracıdan kalma fatura borcu olup olmadığını sormayı unutmayın.

9- NOTERE GİDİN

Anlaşmaya vardığınız taktirde kira kontratını mutlaka bir notere onaylatın.

10- AİDAT ÜCRETİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Bina yönetimine aylık ne kadar aidat ödendiğini öğrenin. Bazı evlerin aidatları yüksekken kira ücretleri düşük olabiliyor. Buna dikkat edin.

11- KİRACI OLARAK GÜVEN KAZANIN

Ev sahibine düşen görevlerin yanında bir de kiracılara düşen görevler var unutmayın. Ev sahibinin belirttiği şartlara uyun, ödemelerinizi zamanında yapın.

BONUS +++

• Fiyatı baştan belirleyin

Daha sonra üç beş lira derken bir de bakmışsınız iki katına kadar ev aramaya başlamışsınız….

• Sözlere aldanmayın

Evini içine girerken eksik gedik varsa mutlaka sözleşmeyi tamamlamadan halledin.. Sonrasında üç yıl sonra evden ayrılırken hala giderilmemiş olarak kalabilir…

• Emlakçı sözlerine asla inanmayın!

Mutlaka kontrol ederek emin olun. Size yürüyerek 10 dk dedikleri yer 10 km mesafe çıkabilir.

• Ev sahibi aynı apartmandaysa yandınız

Bunun elbette olumlu yanlarını görenler de mevcuttur ama karar size kalmış… Hele de akraba apartmanıysa!

• Depozitoyu yedirmemeye dikkat

Ev sahipleri yemenin yollarını arayacaktır. O nedenle eve otururken nerede ne var iyi bilin ve ev sahibine tek tek gösterin…

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler video

Kiralık ev bakanlara tavsiyeler

Yazar hakkında

mm

Arif Kaplan

Freelance Yazar

Yorum yaz