Moda

Kına Gecesi Alışverişi Öncesi Bilmeniz Gereken 11 Not: Kına gecesi nasıl yapılır, kına gecesi malzemeleri ve kına gecesi aksesuarları

gelin kınası

Evliliğe atılan ilk adımların başlangıcıdır aslında kına geceleri ve bütün genç kızların heyecan ile hazırlandığı, beklediği bir gün. Artık evlerinden yuvalarından ayrılacakları güne 1 gün kalmıştır, son günleridir. Bunun yanında mutlu bir yuvaya, hayata giden yolun artık sonu gelmiştir ve mutluluğa saatler kalmıştır. Şimdi kına gecesi alışverişi hakkında bilgi ve küçük tüyolar iletelim sizlere.

Kına gecesi kostümleri

gelin kınasıbindallı

Düğün, kına gecesi: Bindallı Seçimi

Bindallı hemen her yöre de, kına gecelerinin gelin kıyafeti olarak bilinen, geleneksel bir kıyafettir. Şalvar, bluz ve kaftandan oluşan, isteğe göre kep, taç ve çarıkları da olan bir kıyafettir. Genellikle kırmızı renk ağırlıklı olan bindallılar, özellikle son zamanlar da bir çok renkte yapılmaktadır.

kına ayakkabısı oszlm bindallı ayakkabısı oslm

Kına Gecesi Gelin Ayakkabısı

Kına gecelerin de çoğunlukla bindallı tercih edildiğinden, gelinler buna uygun olarak bindallı ile takım olan çarık veya çarık model ayakkabıları tercih ederler. Ancak bindallının içerisin de çalvar olduğundan ve bu şalvarın paçalarının dar olması sebebi ile, bindallı rengine uygun olan ince topuklu ayakkabılar da tercih edilebilir.

kına tacı

Kına Gecesi Taç Seçimi

Kına gecelerimde de tıpkı düğünlerde olduğu gibi, genç kızlar taç takarlar. Fakat bu taçlar, gelinlik için olan taçlar gibi değil de, daha çok taşlı olan, küçük tokalar ile saça tutturulan ve alından iki kaş arasına doğru uzanan, daha çok kolyeyi andıran taçlar seçilmelidir.

kına gecesi gelin örtüsü

Gelin Kına Örtüsü

Gelinler kına yakılacağı zaman, kına örtülerini takarlar. Kına örtüleri set olarak satılmaktadır ve sizler de mutlaka set olarak almalısınız. Çünkü, içerisin de kına baş örtüsü, kına eldivenleri, kına bel kuşağı ve kına el gülleri bulunmaktadır. Bu örtüyü de ideal olarak kırmızı renkte almalısınız. Ancak tıpkı bindallılar gibi, son zamanlar da bunun içinde bir çok renkte kına örtüleri yapılmaya başlandı.

damat kınası

Damat Kına Örtüsü

Sakın damat için de kına örtüsü mü olur ? Demeyin, Tabi ki olur. Gelinler gibi baş örtüsü olarak değil ama damatların omuzlarına atılan ve yeşil renkte olan damat kına örtüleri bulunmaktadır. Artık her yöreden insanın tercih ettiği, hemen her düğünde dikkat çeken damat kına örtüleri, gelinleri örtülerinin aksine tek olarak satılmaktadır.

kına tepsisi oszlm

Kına Tepsisi

Kına tepsileri oldukça önemlidir. Özellikle köy düğünlerin de, kına hazırlanır, tepsiye alınır ve tüm davetlilerin yanına gidilir. Adettendir herkes içerisine para atar ve bu işlemin ardından kına yakılmaya başlanır. Artık oldukça hoş taşlı, boncuklu kına tepsileri bulunmakta. Üstelik, bu kına tepsilerini tercih ederseniz, daha sonra bunları evinizde kullanabilirsiniz.

kına sepeti oszlm

Kına Sepeti

Kına sepetleri de, kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bu sepetler, çok süslü, hoş olarak yapılmıştır. Genel olarak da gelen misafirlere, kına ve çerez dağıtmak için kullanılmaktadır.

kına geceli avuç açmak için altın

Gelin Kınasını Kimler Yakar?

Gelin kınası çok özel bir şey. Gelinler ağlatılır, türküler söylenir ve kına artık yakılmalıdır. İşte o anda gelenek ve inanışlara göre, gelin kınası tek evlilik yapmış olan, evliliği güzel giden, huzursuzluk yaşamayan kadınlar tarafından yakılır.

Gelin Neden Avucunu Açmaz?

İşte kına için en can alıcı nokta da budur. Gelinin kayınvalidesi tam bu noktada, yavaş yavaş terlemeye başlar. Çünkü kına yakılacaktır, ancak gelin avucunu açmıyor, tabi ki adettendir, damat annesi gelir, gelinin avucuna altın koyacağını söyler, gösterir ve böylece gelin avucunu açıp kına yakılmasına izin verir.

kına gecesi damat örtüsü

Gelinler için bir çok şekilde kına yakılabilir. Eski zamanlarda gelinlere, bilek kınası olarak adlandırılan, tük ele kına yakılarak yapılan kına yakma işlemleri vardı. Ancak günümüz gelinleri sadece avuçlarına kına yaktırıyorlar, onu da kına yakılır yakılmaz yıkıyorlar. Damatlar da ise kına sadece serçe parmağa yakılmaktadır ve onlar da erkek olmalarını ileri sürerek hemen yakılan kınayı yıkarlar.

Kına gecesi videoları

Yazar hakkında

mm

Özlem Tonbul

Yorum yaz