Sinema

Kemal Sunal’ı ölümsüz yapan 11 özelliği

kemal sunal kimdir
mm
Yazar 11Not.com
Türkiye’de ‘Kemal Sunal filmleri’ gerçeği vardır. Repliklerine kadar ezberlememize ve 10’larca kez izlememize rağmen nasıl  hâlâ bu filmler bizi ilk günkü gibi güldürebiliyor? Sinemanın usta isimlerine sorduk. Enteresan cevaplar aldık.
kemal sunal kimdir
Türk Sineması’nın usta isimlerinden Kemal Sunal,  geçtiğimiz hafta vefatının 15’inci yılında bir kez daha rahmet ve takdirle anıldı. Geride bıraktığı 83 filmle ‘Güldüren Adam’ unvanını alan ve bunu fazlasıyla da hak eden Sunal, her biri klasik değerinde olan eserleriyle evlerimizin neşesi olmaya devam ediyor. O filmler hâlâ aynı tebessüm ve ilgiyle takip edilirken, Kemal Sunal’ın vefatından önceki röportajında söylediği şu sözlere dikkat kesilelim: “25 senelik filmlerim oynuyor ve günün birincisi ya da ikincisi oluyor. Bu enteresan bir olay. Buraya not edin, bu filmler 50 sene sonra da seyredilecek. Bu filmler bugün bile nasıl geçerli olabiliyor, nasıl güldürebiliyor? Bunun kesinlikle araştırılması lazım.” İşte biz de usta oyuncunun bu isteğini yerine getirmek istedik ve sinemanın  otoritelerine aynı soruyu sorduk. Neden hâlâ izliyoruz ve gülüyoruz? İşte aldığımız cevaplar:
HÜSEYİN KELEŞ – BUGÜN GAZETESİ

KENDiNE ÖZGÜ FiZiĞi VAR

Atilla Dorsay (Sinema Eleştirmeni)

Kemal Sunal dünyada da fenomen bir oyuncu. Bir kere kendisine özgü bir fiziği var. Yüzüne bakınca güldüren oyuncular vardır dünyada. Bu Türkiye’de Kemal Sunal’dır, mesela ABD’de Jerry Lewis, Fransa’da Fernandel. Bazıları ise ancak hareketleri ve esprileriyle güldürür; yüzleriyle değil. Bu özelliğinin yanı sıra başarısında Arzu Film ekibiyle çalışmasının da etkisi vardır. Türk toplumu bu durumu ustalıkla saptamıştır.

 

Güldürü sanatının parlak bir örneği

Her biri kendi içinde sadece güldürü sanatı açısından değil toplum bilimsel açıdan da çok önemli tiplemelerdi. Bu tiplemeler aşağı yukarı her döneme uyum sağlar, her dönem bize söyleyecek bir şeyler bulur. Ve güldürü sanatının parlak örneklerini oluşturur. Bu açıdan Kemal Sunal karakterleri ve dolayısıyla filmleri eskimez, vuruculuğunu kaybetmez. Ve bu da ona biz Türkler’in ‘Ulusal Komedyeni’ niteliğini kazandırır.

KiŞiLiĞiNDEN KAYNAKLANIYOR

Haldun Dormen (Tiyatrocu)

Ben de hâlâ Kemal Sunal’ın filmlerini büyük bir keyifle izliyorum. Bu Kemal’in kişiliğinden kaynaklanan bir durum.

Gerçekten sempatik ve halktan biri

Kemal gerçekten sempatik ve herkese kendini sevdiren halktan biri. Filmlerinde abartı yok. Daha doğrusu abartısız bir abartı var. Kemal’in yüzündeki komik ifade doğal, zorlama değil. Bu da izleyenlere çok tatlı geliyor. Bence işin sırrı yine başta söylediğim gibi Kemal’in kişiliği.

TEMiZLiĞi, DÜRÜSTLÜĞÜ YANSITIR

Mesut Uçakan (Yönetmen)

Kemal Sunal karakterleri, Türk toplumunun ortalamasını veren tiptir. Kültür olarak, saflık olarak, dürüstlük olarak. Tabii bunu olumlu anlamda söylüyorum. Saflığın temelinde ahlak vardır. Ahlaka dayalı saflık yani.

Saflığın temelinde ahlak vardır

Ahlaklı insan, dürüst insan, saf insan; sahtekâr, acımasız, kötü bir çevreye geldiği zaman haliyle davranışları aptallık düzeyinde algılanacaktır. Bu aptallığı da kendi hayatımızda yaşıyoruz zaten. Bu filmlerde biraz da komedi unsuru olsun diye mantıksal tutarsızlıklar da ortaya konulmuştur. Bu da sosudur çeşnisidir filmlerin.

Kaynakça: Bugün Gazetesi

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz