Otomobil Tatil

Karavan kiralarken nelere dikkat edilmeli? Dikkat etmeniz gereken 11 not

mm
Yazar 11Not.com

Karavan kiralarken nelere dikkat edilmeli? Dikkat etmeniz gereken 11 notu burada sizlerle paylaşacağız.

Karavan kiralamadan önce mutlaka buradaki bütün maddeleri detaylıca okumanızda fayda var.

Karavan kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Nelere dikkat etmelisiniz?

  • Karavan kiralayacaksanız yüksek sezonda çok pahalıya gelebilir, bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
  • Türk Karavan Derneği ile bağlantı kurarak, daha önce karavanla seyahat etmiş olanlarla tanışabilir ve onların tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.
  • Karavan parkları Türkiye’de çok yaygın değil. Elektrik ve su için bu parklara ihtiyacınız olacağından karavanı kiralayacağınız şirkete parkların bulunduğu yerleri sormayı unutmayın.
  • Uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet edevat çantası ve su hortumu bir karavanın olmazsa olmazıdır, eğer kiraladığınız karavanda yoksa mutlaka edinin.
  • Karavanınızı, sabah ter içinde uyanmamak için, her zaman bir ağaç gölgesine park edin.
  • Küçük karavanlarda genellikle klima olmaz bu nedenle seyyar bir pervane götürürseniz iyi olur.
  • Karavandaki en büyük tehlike kafanızı dolaplara ve diğer eşyalara çarpmanız. Bu konuda dikkatli olun, çocuklarınızı ve gelen misafirlerinizi uyarın.
  • Bir karavanda elektrik ve sudan daha önemli bir şey olamaz. Bu nedenle her ikisini de çok dikkatli kullanın.
  • Sizin ve çocuklarınızın düzenli kullandığı ilaçlar yanı sıra sinek kovucu ve haşarat giderici spreyleri de unutmayın.
  • Eğer varsa yanınıza bir de orta boy bir çadır alın. (Kaynak: https://www.everydayme.com.tr)
Mynet’in hazırladığı bu rehber bizi büyük bir kolaylık sağlıyor:
Özgürlük duygusunu hisseden tüm gezginlerin düşündüğü, hayal ettiği ve gönlünün köşesinde yatan tatil hayalidir karavan ve karavancılık.

Karavan özgürlüğün ikinci adıdır… Karavan tatillerinde bir rota belirlense de her zaman o rotanın dışına çıkıldığı bir tatil türüdür.

Karavan tatilini bir kez yapmanız halinde hayatınız boyunca ikinci karavan tatilini “ne zaman yapacağım?” diye düşünmeye başladığınız türden bir tatildir. Biz de deneyimlerimizden faydalanarak sizlere karavan tatiline çıkacaklar için olmazsa olmazları listeledik.

1. Tatil planı ve konaklama güzergahlarını iyi belirleyin

1458550489-7593-ravanturizmih1562jpg-728x728

Türkiye ve dünyada özellikle karavan kampları genellikle doğası güzel ve bol yeşillikli yerlere konumlanmış durumdadır. Karavan bir özgürlük sunsa da karavan kamplarında kalmakta yarar var.

Karavan kamplarının en büyük avantajı ortak tuvalet, banyo dışında aracınıza elektrik ve su depolama yapmanızı sağlayan imkanları sunmasıdır. Günlük 50 ila 100 lira arasında konaklama ücretleri vardır. Kamplar, karavan kültürünün dibine vurmak ve karavan hikayelerini dinlemek için biçilmiş kaftan…

Bu yazıya da ihtiyacınız olacak, karar vermeden önce mutlaka okuyun: Karavan Kiralamanın En Kolay 11 Yolu: Tatil İçin Karavan Ücretleri, Modelleri, Şirketleri

2. Kamp için çadır, uyku tulumu ve diğer ekipmanları alın

1458550490-4406-1424133277641jpg-728x728

Karavan haliyle cüssesi büyük bir araç olduğu için bazen engebeli veya ulaşımı zor arazilerde onu geride bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumlarda ise ihtiyacınız olan uyku tulumu, çadır, fener, elektrik veya ateş kaynağı gibi kamp ekipmanları, karavan dışında bu arazilerde kalmanıza yardımcı olacaktır. Ulaşılması zor koylar, tepeler veya değişik mekanlar için muhakkak bu ekipmanları yanınıza alın.

3. Güvenlik

1458550530-9276-ross-june-19-2014jpg-728x728

Karavan tatili sanılanın aksine güvenli bir yolculuktur. Ama tedbirleri elden bırakmamanız gerekiyor.

Özellikle yollarda

-En önemli kurallardan biri tekin olmayan yerlerde konaklamayın. Benzin istasyonu veya yoldan görünen bir güzergahta konaklamaktansa kimselerin göremeyeceği yerlerde konaklamanız daha iyi olacaktır. NOT: Tecrübe edildi, onaylandı.

-80 KM süratin üstüne çıkmamak önemli. Savrulma veya devrilmeyi önlemek için.

-Karavanda uzun yolculuklar için en az iki sürücünüz olması yol yorgunluğunu ve riski en aza indirecektir.

-Lastik kontrolleri ve lastik patlamasına karşı stepnenin yerini bilmek yararlı olur.

-Araç çalışmıyorken ve herhangi bir elektrik kaynağına bağlanmamışken aküyü bitirmemek için; fön, fırın ve kettle gibi alet edevatı gerekmedikçe çalıştırmamayı öneririm. Aksi takdirde akünüzü bitirip yolda kalma imkanınız var.

-Yollarda güvenliğiniz için biber gazı spreyi yeterli olacaktır.

-GPS’le kendinizi bir arkadaşınıza takip ettirebilirsiniz.

-Yanınıza özellikle fener alın.

-Gideceğiniz güzergahlardaki hastane ve bölgelerin listesini çıkarın.

-Aracınızda yiyecek saklama yerleriniz olacaktır ve onları doldurun.

-Kırılacak eşyalarınızı araç seyir halindeyken sarsıntı çok olacağından sabitlemeniz iyi olacaktır. Tüp ve elektrikli eşyaları yangın ve gaz sızıntısına karşı kesin sabitleyin.

-Bir ilaç çantası yapın.

4. En az bir tamirci tanıdığınız olsun

1458550495-2000-caravans-1jpg-728x728

Eğer motor veya araç arızalarından anlayan bir yolculuk arkadaşınız varsa bu dediğim maddeyi es geçebilirsiniz. Fakat bu arızalardan anlamıyorsanız en yakın tamirciye gidene kadar telefonla arayabileceğiniz bir tamirci arkadaşınız olması artı puan getirir.

5. Tatili belgeleyin

1458550532-3366-alto1723slide5jpg-728x728

Karavan tatilinde bagaj sorununuz pek olmayacağından yanınıza alabildiğiniz kadar teknolojik alet alıp tatilinizi fotoğrafların, videoya çekin ve bir şeyler karalayın. İnsanlar tatilden döndüğünüzde karavan anılarınızı görmek isteyecekler.

6. Böceklere karşı korunun

1458550492-4251-9870052jpg-728x728

Karavanlarda genellikle sineklik olmaz ve sıcak havalarda araç camları açık bir halde kalınır. Karavanın içine böceklerin dolmaması için cam ve kapılara ilaçlama yapın.

7. Temizlik ve askeri disiplin şart

1458550495-5421-13714majesticbusjpg-728x728

Karavan özgür bir tatilin en güzel tarifi de olsa 4 kişi 15 metrekare alanda kalınca bazı ufak kurallar koymanız gerekiyor. Yatılan yerlerin toplanması, mutfak düzeni ve özellikle karavan içinde ayakkabıyla dolaşmamak gibi…

8. Bisiklet, motosiklet veya zodyak bot alın

1458550495-3745-caravan-bike-rackjpg-728x728

Karavan kampına yerleştiniz ama merkeze uzaktasınız… Bu gibi durumlarda karavana en az bir bisiklet alabilirsiniz. Bazı karavanlarda arka, ön veya iç tarafında motosiklet koymanız için bölmeler bile olabiliyor. İmkanınız varsa bu kısımları kullanın. Deniz ile haşır neşirseniz karavanın üst kısmına bir zodyak bot bile yerleştirebilirsiniz.

9. Karavanda tuvalet ve banyo işleri

1458550497-2437-ley-ranger-toiletjpg-728x728

Karavanda banyo yapma imkanınız olacaktır. Genelde 30 ila 100 lt su tankları olduğundan 1 günde 4 kişi banyo yapıp, bulaşık yıkayabilir. Tuvalette ise pis su tankına dolan insan atıkları ufak jet motoru kıvamındaki bir aletle dışarı fışkırtılabilme şansına sahiptir. Bu boşaltım işlemi genellikle aracın alt ve yan kısmında olur ve boş tarla veya otoyol kenarlarında kirletmeyecek şekilde durduğunuz bir anda düğme vasıtasıyla yapılabilir. Temizlik açısından 4 günde bir
boşaltmanızda yarar var.

10. Karavancı selamı

1458550500-8462-0005dc-543964x548jpg-728x728

Karavan bir kültür ve yaşam şeklidir. Bir karavancının diğer bir karavancıya yardım etmesi beklenen bir davranıştır. Özellikle yollarda başınıza bir iş gelirse bir karavancı mutlaka sizi görürse yardım eder. Yollarda her karavancı karşılaştıkları anlarda birbirine korna veya el ile selam verir. Bunu unutmayın…

Karavan kiralarken nelere dikkat edilmeli? Sorular cevaplar:

1458550500-6595-karavan2jpg-728x728

Aracı vurdum ne yapacağım?

Kiraladığınız karavanların sigortaları oluyor fakat genellikle imzaladığınız belgeler gereği araca hasar vermeniz durumunda verdiğiniz zararı karşılamak zorunda oluyorsunuz.

Araç kiralamak için hangi ehliyet tipine ihtiyaç var?

Moto Karavan yani kamyon kasa ve römorklu yani otomobilinizin arkasına bağladığınız modellerin ikisinde de B tipi yani otomobil ehliyetiniz varsa araçları kiralayabiliyorsunuz. Bazı karavanların kafası tır olduğundan onlar için B ehliyeti yeterli olmayacaktır.

İlk 2 gün neden midem bulanıyor?

Deniz ve karavan yolculuklarının ilk günlerinde mide bulantısı normaldir. Özellikle hep yolda iseniz… Karavan yolculuk esnasında biraz sallandığı için karaya ayak bile bassanız yer sallanıyormuş hissine kapılacaksınız. Korkmayın herkesin başına geliyor ve ilk günlerden sonra geçiyor…

Kadınlar kullanabilir mi?

Geri kamerası ve park uyarı sistemleri olan bir karavanı rahatça herkes kullanabilir.

Karavan kültürü ve haberleri hakkında detaylı bilgiyi nereden alırım?

http://www.kampkaravan.org.tr/ veya Karavan isimli kitaptan.

Karavancılık Terimleri

1458550501-1672-2391w1200h678fmaxjpg-728x728

Moto Karavan: Kasa ile aracın aynı şasi üstünde olduğu karavan türüdür. Genellikle kamyon kafaları ve arkalarında karavan olur.

Römork Karavan: Önde aracınızın olduğu arkada ise çektiğiniz kasanın olduğu karavana römork karavan denir.

Alkoven: Moto karavanlarda sürücünün üst kısmında olan yataklı bölmeye Alkoven denir.

Yaşam aküsü: Karavanınız seyir halinde değilken tüm elektrikli aletleri çalıştırmanıza yarayan bir jeneratördür.

Atelaj: Araba ve römork (karavan) birbirlerine baglandıkları zaman meydana gelen araç tipidir.

Webasto: Karavanları ısıtmak için en ideal ve kullanışlı yöntem webasto denilen çok az miktarda mazot ile uzun süre ve üfleme şeklinde sağlıklı sıcaklık sağlayan cihazlardır. Bu cihazların ismi Webasto’dur.

Çeki demiri: Römorklu karavanlarda römorku aracınıza bağlayan aparata çeki demiri denir.

Kampervan: Çekme karavan dışında bir motokaravan tipi olup, bir minibüsün içinin dekore edilmesiyle ortaya çıkarılan motokaravan modeline karavancılık dilinde “campervan” (kampervan) denir.

Etiketler: karavan kiralarken dikkat edilecekler, karavan kiralamada nelere dikkat etmeliyim, karavan kiralamadan önce ne yapmalı, karavan kiralama hakkında detaylı bilgi

Bir gezginin hikayesiyle sizleri baş başa bırakalım:

İspanya ve Portekiz’de karavanla 3 bin kilometre yaptım, en çok Cascais’i sevdim

03 Aralık 2012, Hürriyet

Yurtdışında karavan kiralamak çoğu gezgine zor gelen bir seyahat biçimi. Oysa İstanbullu işadamı Umut Taçkın (34), pek çok avantajının olduğunu söylüyor. Bugüne kadar Tayland’dan Avustralya’ya 10 ülke, Türkiye’de 35 şehir gezen Taçkın, bu yaz İspanya ve Portekiz’de karavan turuna çıktı. En çok Lizbon yakınlarındaki Cascais’i sevdi.

1458550502-9379-55eb492ef018fbb8f8b7616a

Ne kadar zamandır karavanla tatil yapıyorsunuz, neden tercih ediyorsunuz?
– Seyahate çok zaman ayıramıyorum, her tatilde çok sayıda şehir görmek istiyorum. İşlerim nedeniyle tatilim yoğun yaz aylarına rastlıyor. Kalacak yer sorunu yaşamak, sezonluk fiyat artışlarından etkilenmek istemiyorum. Bu nedenle beş yıldır konaklama ve ulaşımı karavanda birleştiriyorum. Avrupa’da trafik canavarları olmadığı için, karavanla çevreyi görerek, huzur içinde yolculuk yapmak mümkün.�
Bugüne kadar yurtdışında karavanla nereleri gezdiniz?
– Geçen yaz üç arkadaşımla Portekiz, İspanya ve Andorra’yı gezdim. Bu ilk yurtdışı tecrübesiydi, acemiliğimizi atlattık. Şimdi yeni planlar yapıyoruz.

15 GÜNDE 8 ŞEHİR
Yurtdışında karavanla tatilin zorlukları, riskleri yok mu?
– Zorluklar olsa da bunlar karavan keyfinin, avantajlarının önüne geçemez… En önemli dezavantajı otoban ücretleri, riski ise güvenlik. İspanya, Portekiz, İtalya gibi ülkelerde hırsızlık Kuzey ve Orta Avrupa’ya nazaran fazla. Geziye çıkmadan internette karavancıların önerilerini okudum. Tedbirli davranmaya çalıştık. Yine de Barcelona’da kamping yerine otoyoldaki parka bırakınca karavanımıza hırsız girdi. Bir dizüstü bilgisayar ve hediyelikler çalındı. Para ve pasaportlar yanımızdaydı allahtan. Polis raporu tutturduk, zararımızın bir kısmını sigortadan aldık. Yine de Barcelona’dan Lizbon’a kırık pencereyle gitmek zorunda kaldık. Çünkü yedek parça her yerde bulunmuyor. Çoğunlukla şehre yakın kampinglerde konaklayıp, metroyla merkeze iniyorduk. Avrupa’da karavan kültürü çok gelişmiş. Şehirlerin yakınında su, elektrik, merkeze metro ulaşımı sağlanan uygun fiyatlı pek çok kamping var.
Gezinizi nasıl organize ettiniz, planlarınızı aksatan herhangi bir terslik yaşandı mı?
– Geçen baharda maliyeti belirledik, öğretmen arkadaşımız için temmuz başını bekledik. İnternetten 4 kişilik karavan kiraladık. Üç ay öncesinden uygun fiyata İstanbul-Lizbon uçak biletlerimizi aldık. İstanbul’da Portekiz konsolosluğu olmadığı için Macar vizesine başvurduk. Karavan konusunu algılayamadılar, otel rezervasyonu istediler. Bunun üzerine İspanyol Shengen vizesiyle yola çıktık. Sonrasında sorun yaşamadık. 15 günde, üç ülkede 8 şehir gezdik, 3200 kilometre yol yaptık, bu gezi uçak dahil bana 2 bin Euro’ya mal oldu.

1458550504-9542-55eb492ef018fbb8f8b7616c

TESADÜFEN UĞRADIK
Cascais’e yolunuz nasıl düştü, neden merak ettiniz?
– Tesadüfen yolumuz düştü. İspanya’dan Portekiz’e girdiğimizde, arkadaşım Levent deniz keyfi yapamamaktan şikayet etti. 3 bin kilometre yol yapmış, sadece Ibiza’da 15 dakika yüzebilmiştik. Rehberimizden yakındaki sahil kampinglerini araştırdık. Fotoğraflarını beğendiğimizin koordinatlarını navigasyon cihazına yükledik, kendimizi Cascais’te bulduk. Bu şirin balıkçı kasabası bizi ilk görüşte etkiledi. Lizbon’un sayfiyesi Kaş ile Alaçatı kırması bir yerdi. Dar sokaklarından zorlukla geçip, parke taşları her gün cilalanıyormuş izlenimi veren çok güzel bir meydana vardık. 1807’de şehri işgal eden Fransız askerlerinin yerini Fransız turistler almıştı. Portekiz kraliyet ailesinin de tatil mekanıymış. Havlu ve şezlongumuzu alıp kumsala koştuk. Daha önce Avustralya Perth’de, Pasifik’de yüzmüştüm. Bu benim ikinci okyanus deneyimim olacaktı. Uçsuz bucaksız kumsal, altın gibi parlayan kum, Atlantik’ten gelen sert rüzgar büyüleyiciydi. Sörfçüler için ideal mekan. Sonra muhteşem kıyı şeridini, müthiş dalgaları, uçurumları seyrederek merkezin iki kilometre dışındaki kampingimize vardık. Sahil tenhaydı, rüzgar almayan plajda gençler futbol oynuyordu. Burada deniz suyu temmuz ortasında herhalde 15 derece civarındaydı, yani epeyce soğuktu. Kendimizi suya attıktan sonra deniz keyfimiz herhalde 20 saniye sürdü…
Kentin yemek kültürü, eğlence mekanları?
– Balık restoranları ağırlıkta. Türkiye’deki gibi balıklar kapıdaki buzdolabında sergileniyor. Pazarlık girerken yapılıyor. Sade, şık döşenmiş, güleryüzlü ve nazik çalışanların olduğu şirin bir lokanta seçtik. Hayatımın en leziz balık çorbasıyla yemeğe başladık. Sonra beyaz şarapla seçtiğimiz balıklar geldi. Lüfere benzer balık sarmısakla lezzetlendirilmişti, Ayvalık’ta yediklerimden bile güzeldi. İşletmeci Carlos’un “Hoşlandınız mı” diye sorması bile güzeldi. Cascais’in eğlence mekanları dar sokaklardaki kafeler. Bira içip fado dinleyebiliyorsunuz.
Gideceklere ne önerirsiniz?
– Her fırsatta deniz mahsulleri, balık yesinler. Bu lezzeti kolay kolay bulamayabilirler. Suyu serin bile olsa okyanusta yüzmenin, muhteşem sahil şeridi ve uçurum manzaralarının keyfini çıkarsınlar.
Bu yolculuk size yenileri konusunda ilham verdi mi?
– 2014 yazında yine karavanla Güney Almanya’dan başlayıp Kuzey İtalya, Güney Fransa ve İsviçre’yi kapsayan bir gezi organizasyonu düşünüyoruz. Daha sonra hedefimizde Benelüks ülkeleri var.

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz