Sağlık

Kan grubuna göre diyet listesi nasıl yapılır?

1
mm

Herkes zayıflamak istiyor, herkes diyet yapmak için çeşitli yollar arıyor. Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki diyet yapmak veyahut yeme programı oluşturmak kişinin kan grubuna göre farklı tepkimeler veren bir şeydir. Diyelim ki bir diyete başladınız  ancak yapmakta olduğunuz diyet programı sizin kan grubunuzla uyumlu değilse o vakit birtakım sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Woman measuring apple with tape measure, close-up

  1. Kan grubunuzu kontrol ettirmelisiniz 

Diyete başlamadan önce mutlaka hangi kan grubunda olduğunuzu öğrenin.

2. Metabolizmanıza dikkat edin

Hangi kan grubunda olduğunuzu öğrendikten sonra metabolizmanıza dikkat ediniz. Sizin için oluşturulmuş olan diyet programı doğrultusunda dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir.

3

3. Hayvan ürünleri sizin kan grubunuzla uyumlu mu diye kontrol ettirin

Diyet programlarında oldukça önemli bir mevzudur; hangi hayvan ürünlerinden yemeniz gerektiğini doktorunuz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

 4. Her öğünde bol miktarda sebze ve karbonhidrat öğünü tüketin

Hangi diyet programını uygularsanız uygulayın gün içerisinde muhakkak sebze ve karbonhidrat öğünleri tüketin. Bu, düzenli besin değerlerine sahip olmanızı sağlar.

 

 5. Aldığınız kalori miktarını azaltın

Diyet programınız esnasında bir kereden bir şey olmaz deyip belli aralıklarla kalori alımından kaçının.

6. Et, balık, süt ve süt ürünleri, baklagiller, kabuklu yemişler gibi şeyler tüketin

Hangi diyeti uygularsanız uygulayın yukarıda bahsini ettiğimiz besin ürünlerini kullanmanız sizin sindiriminiz açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

4

7. Kan grubunuz kilo almayı veyahut vermeyi engelleyebilir

Kan grubunuzu diyet öncesi öğrenmeniz her zaman sizin açınızdan önemlidir. Zira her kan grubuna aynı diyet uygulanamaz. Öte yandan bazı kan grupları kilo almayı ya da vermeyi engelleyen bir niteliktedir.

 

8. Hangi et gruplarını yiyeceğinizi belirleyin

Doktorunuz kan grubunuz doğrultusunda hangi et gruplarını yeyip, yiyemeyeceğinizi söyleyecektir. Bu doğrultuda doktorunuzu dinlemekte fayda var. Zira diyet yaparken kilo vereyim derken tam tersi bir durum oluşmuş olur.4

9. Sabit bir doktorunuz olsun

Diyet yaparken başlangıçtan beri sizin yanınızda duran doktorunuzdan başka herhangi bir doktor kullanmayınız. Diyet yapma düzeniniz değiştiği takdirde metabolizmanızda çeşitli sıkıntılar çıkabilir.

6

10. Kahvaltı etmek alışkanlığınız olsun

Her ne olursa olsun düzenli bir yemek programı oluşturamıyorsanız bile muhakkak güne başlamadan önce kahvaltınızı edin. Kahvaltı etmek metabolizmanızı harekete geçireceği için gün içerisinde yediklerinizi sindirmede size yardımcı olur.

11. Belirli aralıklarla kilo kontrolüne gidiniz

Belli aralıklarla doktor kontrolüne gittiğinizde kilonuzu ölçtürmeniz oldukça önemlidir. Zira diyet döneminizdeki bir sonraki adım buradan sonra oluşmaya başlayacaktır.

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz