Haber

İstanbul’un Tarihi Silüetini Bozan 11 Bina: Plazalar, Kuleler, AVM’ler ve Oteller…

haberResim32729
mm

Tarihinde pek çok medeniyetin yer aldığı İstanbul günümüzde beton yığınlara bırakılmış durumda.

Özellikle rantın yüksek olduğu Adalar, Beyoğlu, Beşiktaş, Üsküdar, Kadıköy, Fatih, Zeytinburnu ve Bakırköy’de tarihi İstanbul silüeti hiçe sayılarak binlerce yüksek katlı bina yapıldı.

Her ne kadar dönemin Başbakanı Erdoğan bu yapılaşmaların birçoğu için ‘gördükçe kahroluyorum’ dese de maalesef birçoğu da onun döneminde yapıldı.

Hepiniz oradaydınız… Belediyeleri, resmi kurumları ve bakanlıkları… Her ne kadar hepsi de tarihi korumak için mücadele ediyormuş gibi gözükse de maalesef tüm bu binalar hepsinin gözü önünde yükseldi…

İşte şehrin tarihi dokusunu zedeleyen aynı zamanda eşsiz görüntüsünde bozulmaya neden olan beton yığınları.

1• Zeytinburnu’ndaki 16/9 Kuleleri

haberResim32729

Danıştay kararına rağmen 16/9 gökdelenleri hakkında hiçbir işlem yapılmıyor. 2011 yılında yapılan binalarda silüete giren kısımların tıraşlanması gerekiyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi herhangi bir işlem girişiminde bulunmadı.

Zeytinburnu’ndaki ‘Onaltı-Dokuz’ isimli gökdelenler tarihi silüeti en çok bozan binalar olarak öne çıkıyor. Şehrin tarihi dokusunun ortaya çıkması için Sultanahmet Camii minarelerinden görülen katlar yıkılması gerekiyor. Eğer kanun uygulanırsa 85 metre yüksekliğindeki binaların 45 metreye indirilmesi bekleniyor.

2• İstanbul Dolmabahçe’deki Gökkafes: Resmi adıyla Süzer Plaza

gökkafes silüeti bozan binalar

Yapımında ciddi hukuksuzluklar yaşandığı için çok büyük tepkilere yol açan Gökkafes halen olduğu gibi duruyor. Yargıtay’ın kararlarına rağmen hiçbir işlem yapılmıyor. Gökkafes, 16/9 kulelerinden önce silüeti bozan binalar için simge durumundaydı.

3– 156 metre yüksekliğiyle, 44 katlı dört kule: Four Winds

four winds tarihi silüet

Foto: https://www.flickr.com/photos/ardac/8866981835/

İstanbul Avrupa yakası Göztepe’de bulunan 156 metre yüksekliğindeki bu dört bina birçok sivil toplum tepkisine rağmen 10 yılda yükseldi. İstanbul Anadolu Yakası’nın en gözde yerinde, Bağdat caddesi’nin hemen arka sokağında yükselen bu binalar büyük tartışmalara rağmen yükselmeyi başardı.

4• Kız Kulesi çevresinde gökdelen ve inşaatlar

kız kulesi silüet

Aynı şekilde Kız Kulesi etrafında da görülen gökdelen ve bina inşaatları tarihi yapının dokusuna büyük bir zarar veriyor.

5• Tarihi Sultanahmet Camii etrafında beton yapılar her geçen gün artıyor

headline

Sultanahmet Camii etrafında yükselen gökdelenler ünlü tarihi yapının görüntüsünde büyük bir bozulmaya neden oldu.

6• Tarihi binalar yerini otellere teslim etti

Yarımada turizm gettosuna dönüştürüldü…

Tarihi-Yarımadayı-Turizm-Gettosuna-cevirdiler

Sultanahmet çevresinde her geçen gün yeni bir otel yükseliyor.. Tarihi eserler de otele dönüştürülüyor. Kaynak: http://www.salihsarikaya.com/blog/tarihi-yarimadayi-turizm-gettosuna-cevirdiler/

7- Birbiri ardına yükselen alışveriş merkezleri

Her geçen gün boyutları artan alışveriş merkezleri de şehrin dokusunda oluşan hasarlardan bir tanesi

8• Moda sahile hançer: MODA OTELİ – Hilton Double Tree Otel

kadıköy moda otel silüet

Kadıköy sahildeki otel yapımı ilk gününden itibaren halkın tepkisine sebep oldu. Kadıköy’ün silüetini bozan Hilton Double Tree Otel için 10 bin imza toplandı. Mimarlar da projeye karşı çıktı. Ama şu anda mevcut durumunu koruyor. (Kaynak: Milliyet)

9• Maltepe Kiptaş

maltepe kiptaş silüet

10• Swiss otel sarayın ensesine binmişti, yeni otel de omzuna bindirilmiş

Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Ofisi yanında yükselen 14 katlı otel, sarayın duvarlarını çatlattı. Milli Saraylar’ın ‘Çökme riski var’ raporuna rağmen, Koruma Kurulu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ‘Dolmabahçe’den daha yüksek yapılaşma olmasın” uyarısına rağmen yükseldi. Sanat Tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice durumu şöyle özetliyor: Dolmabahçe’nin dibinde böyle bir inşaata izin verilmemeliydi. Swiss otel sarayın ensesine binmişti, bu bina da omzuna bindirilmiş. Yazık!” (Kaynak: Radikal)

11• Tarlabaşı, Fener, Balat’ta tarih yok edildi

tarlabaşı beyoğlu silüet

Tarihi binalar yeniden yapılanma adı altında yok edilerek yerlerine lüks konutlar inşa ediliyor.

BONUS+

Sulukule

Ali Sami Yen

Maslak 1453

Tütün Fabrikası

Likör Fabrikası

Grand Pera

 

TOKİ Blokları

–––

– Kaybolan yeşil alanlar

Daha öncesinde ormanlık alanların ve yeşilliği ile göz önünde olan şehirde her geçen gün bu alanlar daha da azaltılıyor.

– Şehrin tarihi dokusu kayboluyor

Her geçen gün artan beton binalar şehrin sahip olduğu zengin tarihi yapının da bozulmasına neden oluyor.

temapark-alibeykoy

– Turizmden yararlanmaya çalışan işletmeler

Günümüzde şehirdeki her tarihi ve turistik mekanın yanında ve yakında kafe, restoran ya da alışveriş mağazası gibi alanları görmek mümkün.

849227_e91d5cfb0955d4d519e2a4e184277ab3

– Bir buçuk asırda meydana gelen bozulma

İstanbul ‘daki bu bozulma bir buçuk asırdan beri devam ediyor. Daha önceki geleneksel şehir yapısı dünyadaki değişimin de etkisi ile modernleşme çabasına girdi. Sonuç olarak beton yapılar da çoğaldı.

– Kıyı şeridinde bulunan soğuk binalar

Şehrin dokusu ile birbirine zıt olan yerlerden bir tanesi de kıyı şeridi. Bu köşeden bakıldığında daha önceden cami ve tarihi yapılar görülürken şimdi bakıldığında sadece kıyıda yer alan birkaç beton bina göze çarpıyor.

-Daha fazla konut yapma telaşı

Rant sağlamak için feda edilen doğal güzelliklerin yanı sıra tarihin dokusu da bozuluyor.

140214115450_halic_metro_gecis_koprusu_1_976x549_goktaykoraltan

– Kültürler yol ediliyor

Birçok kültürü içinde bulmak mümkün. Ancak modernleşme çabaları ile hazırlanan çarpık yapılar hem şehrin görüntüsüne büyük zararlar veriyor.

– Yoğun şantiye alanları

İstanbul ‘da her gün yeni bir şantiyeyi görmek de mümkün. Her gün farklı bir bina yapılmaya müsait olabiliyor.

BONUS++++

Boğaziçi ve Anadolu Yakası’nda silüeti bozan 200 gökdelen var

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, “İstanbul’un tarihi yarımadasını Boğaziçi’ni ve Anadolu Yakası silüetini etkileyen 200’e yakın gökdelenin imar izinleri bizzat Başbakan’ın izniyle alındı. Buna örnek olarak Maslak hattındaki bütün gökdelenler gösterilebilir.” dedi. (kaynak: bianet)

Türkiye’de en yüksek bina şu anda Sapphire İstanbul. Diamond İstanbul tamamlandığında 271 metrelik Sapphire’i geride bırakacak. Sapphire İstanbul’dan sonra 210 metreyle Anthill Recidence, 181 metreyle İşbank Tower, 180 metreyle Varyap Tower, 170 Şişli Plaza yer alıyor. Ayrıca Tekstil Plaza (168), Selenium Twins (165), Konya Selçuklu Kulesi (163), Sky Tower (160), Akbank Tower (158), Arkon Park (155), İstanbul Trump Tower (155) binaları İstanbul’un en yüksek 10 binaları içinde bulunuyor. (Kaynak: Türkiye)

Yazar hakkında

mm

Ülkü Ece

Blogger

Yorum yaz