Mutfak Tatil

İstanbul’un en iyi 11 piknik alanı: Mangal nerede yapılır?

IZOSOFT'S image
Disk Shashlyk & Barbecue IZ097
mm
Yazar 11Not.com

İstanbul’un en iyi piknik alanları nerede? İstanbul’da en iyi mangal nerede yapılır? Mangal yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte tüm detaylar haberimizde…

Memlekette bahçeli ev sahibi olmak piyango sınıfına girdiğinden, öyle Amerikan filmlerindeki gibi barbekü partileri yok hayatımızda. Yurdum insanı yaz sıcağını ensesinde hissettiğinde, mangalını her an kullanılmak üzere hazır hale getirir.

Orta refüjlerde mangal yelleme görüntülerine alışık Türkiye’de, her geçen gün azalsa da piknikçiler için hala yeşil alanlar mevcut. 20 milyonluk megakent İstanbul’da son derece güzel piknik alanları bulunuyor.
Asıl mesele mangalı nasıl yapacağınızda. Dumandan perişan olmadan, yüzünüzü gözünüzü is bürümeden, kurumuş, yanmış ya da çiğ kalmış etlerle yediğinize pişman olmadan iyi bir mangal nasıl yakılır?

İşte piknikçiler için mangalın yol haritası:

MANGAL İÇİN ET SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

IZOSOFT'S image Disk Shashlyk & Barbecue IZ097

IZOSOFT’S image
Disk Shashlyk & Barbecue IZ097

– Mangal eti kebap sınıfına girer ve büyükbaş hayvan etinden olmaz. Yapsanız bile ya kurur ya da saman gibi olur.
-Mangallık et kuzu/koyun etidir.
-Et biraz yağlı olmalıdır. Piştikten sonra yağı yemeyebilirsiniz. Ama etin yumuşak durması için yağ mutlaka olmalı.
-Mangallık lezzette kuzu etini köfte ve kanat takip eder. Balık ve sucuk da iyi tercihlerdir.
– Eti biraz yağ ve tuzla masaj yapıp, oda sıcaklığına getirmeniz gerekli. Çok az esmer şeker de ilave edip karamelize hale getirebilirsiniz.
– Etiniz sertse sakın dövdürmeyin. İnce kesip, süt, soğan suyu, yoğurtla harmanlayıp 7-8 saat bekletin. Et yumuşacık olur.
-Et pahalı olduğundan maliyeti kısmak için önden sucuk ve köfte servis edip sonra eti mangala atabilirsiniz.
-Mangallık sebzelere gelince. Domates, mantar, biber, soğan pişirilebilir. Ama ilk sırayı közlenmiş patlıcan çeker. Mangalda soğan süper bir lezzettir. Soğanı alüminyum folyoya sararak köz halindeki kömürlerin arasına bırakın. Soğanın kabuğunun soyulmamış olması önemli.

MANGAL YAKMA YÖNTEMLERİ

istanbul mangal alanları piknik alanları

Duman faslını mümkün olduğunca aza indirmek için, hızlı tutuşma ve yanma şart.
– Ateşi yakmak için ispirto ya da gaz kullanmayın. Varsa çıra yoksa biraz kağıt, kozalak ve kuru daldan yararlanın.
-Yumurta şeklinde sıkıştırılmış kömür tozu almayın. Klasik odun kömürü alın.
– Çıraları bölüp ortaya yerleştirdikten sonra kömürleri büyük parçalar halinde tek tek piramit biçiminde etrafına dizin.
– Kömür miktarını bol tutun. Mangalda ne kadar bol közlenmiş kömür varsa verimli pişirme o kadar iyi olur.
– Yellemeyi alevin iyice coşması için yapıp bırakın. Fazal uzatmayın.
– Kömürler kor haline gelinceye kadar piramiti dağıtmayın. Kor olunca dağıtın.

MANGALDA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

-Etin ızgaraya yapışmasını istemiyorsanız, bir baş soğanı ikiye bölüp suyunu ızgaraya sürün. Ete hoş bir koku kazandırmak istiyorsanız limon kabuğunu et pişmeden birkaç dakika önce ateşe atın.
– Harın güçlü olduğu sırada domates ve biberlerinizi pişirebilirsiniz.
– Alev varken asla etleri koymayın. Kömürün üstü beyaz külle kaplanmaya başladığı an etleri mangalın üstüne koyun.
– Etlerin yağı nedeniyle mangal alev alırsa, alevlere hafiften tuz serpin.
– Mangal ısısı yüksek seviyeye geldiğinde pişirme başlamalı. Elinizi ızgara telinin duracağı yükseklikte ateşe yaklaştırın. Eğer elinizi en fazla iki saniye orada tutabiliyorsanız, ateş tam ısısındadır. Beş saniye elinizi çekmeden tutabiliyorsanız düşük, dört saniye tutabiliyorsanız orta ve üç saniye tutabiliyorsanız ısı orta-yüksektir. Yüksek ısı olmadan pişirme yapılamaz.
-Kömür közüyle et arasında en az 15 santimetrelik bir mesafe olmalı.
-Tavukla eti asla bir arada pişirmeyin, hatta temas bile ettirmeyin. Zararlı bakteriler ürer. Ya ayrı ızgaralarda ya da ızgarayı temizleyip ayrı ayrı pişirin.
– Tavuk daha düşük ateşte, et ise yüksek ateşte pişmeli. Tavuğu iyice pişirmelisiniz; eti ise içi pişene kadar bekletmek yeterli.
-Etleri maşa ile çevirin. Çatalla çevirirseniz, açılan deliklerden lezzetli su dışarı akar. Kupkuru bir et çıkar ortaya.
-Yanınızda bir fırça varsa çevirdikten sonra etlerin üzerine zeytinyağı sürün.
-Etler piştikten sonra iki dakika bekleyip yiyin. Böylece suyu yeniden her tarafa dağılmış olur.

İSTANBUL’DA EN İYİ PİKNİK ALANLARI 

ÇİLİNGOZ DERESİ

Karadeniz’in kıyısında uzun ve hayli geniş beyaz bir kumsal… Çilingöz deresinin kenarı yürümek ve balık tutmaya uygun.

AYDOS TEPESİ

537 metreyle İstanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi adalar üzerinde güneşin batışını seyretmek hiçbir şeye değişilmez.

İNCEĞİZ MAĞARALARI

İnceğiz piknik alanı tarihin ve doğanın çokça cömert davrandığı şirin bir vadi. 3 büyük mağara sizi mest edecektir.

HACET DERESİ MESİRE ALANI

Küçük hacmine rağmen devasa çam ağaçlarıyla Tuzla çevresinin önemli piknik alanlarından birisi. İstanbul’da Adalar’a özgü olarak bilinen kızılçam, Anadolu yakasında sadece Hacet Deresi mesire yerinde görülebilir.

KAYMAKDONDURAN PİKNİK ALANI

İstanbul’da ‘havası suyu bir başka’ denir ya, işte öyle bir yer Beykoz’daki Kaymakdonduran piknik alanı. Yüzyıllardır bu ismi almasının nedeni tabiki de suyunun soğukluğu. 200 yaşında anıt değerindeki ağaçları hayran hayran seyredebilirsiniz.

DİLBURNU: DENİZ ORMAN VE PİKNİK

Ada aşığıysanız, özellikle de Büyükada aşığı iseniz Dilburnu’nu mutlaka görmelisiniz. İstanbul’a bir de uzaktan bakarak hem deniz hem orman hem de piknik sefası yapabileceğiniz muhteşem bir mekan. Fayton ya da bisikletle gidilebilir.

BELGRAD ORMANLARI

Piknik dışında ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da mevcut. Yazın bu kavurucu sıcağıyla baş etmek istiyorsanız kesinlikle burası bir alternatif. O kadar serin ki, karpuzunuzu dereye koymaya bile gerek yok.

POLENEZKÖY-CUMHURİYET KÖYÜ

Tam bir tabiat harikası. Sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkmamış iseniz, Polenezköy ve hemen ilerisindeki Cumhuriyet Köyü’ne ulaşmak tüm gününüzü alabilir. Polenezköy’de “evden yiyeceğimi içeceğimi götürüp piknik yapayım” seçeneği yok. Ama Cumhuriyet Köyü’nde bu imkan var.

DEĞİRMENBURNU

Heybeliada’da adını içinde bulunan tarihi değirmenden alan bu piknik alanı, sizlere muhteşem manzara eşliğinde mükemmel bir piknik vadediyor. Burada bisiklet, hamak, mangal hatta semaver bile kiralayabilirsiniz. Hemen yanı başınızdaki Değirmenburnu Plajı’nda da denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

ŞAMLAR VE ARNAVUTKÖY

Başakşehir’in hemen bitişiğindeki Şamlar Köyü ve Arnavutköy piknik alanları, fıstık çamları altındaki geniş düzlükler, yürüyüş yolları, tilki, şahin ve diğer yabani hayvanlarıyla İstanbullular için ideal bir tabiat köşesi.

Kaynakça: Nokta Dergisi

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz