Tatil

İstanbul’da hem piknik hem deniz keyfi için 11 alternatif

Kastro-Plajı
mm
Yazar 11Not.com

Etiketler: istanbul plaj ve havuzları, istanbul plaj tavsiye, istanbul plaj turları, istanbul plaj giriş ücretleri, istanbul gezilecek yerler, istanbulun sahilleri, istanbul plajları, istanbul sahili, istanbul haritası, istanbul sahilleri isimleri, istanbul piknik alanları avrupa yakası, istanbul piknik alanları anadolu yakası, sarıyer piknik yerleri, istanbul piknik poyrazköy, istanbul piknik alanları mangal, istanbul piknik plaj, istanbul piknik mangal

İstanbul’un birçok yerinde halk plajı var. Fakat bu plajların birçoğu hafta sonu çok yoğun olduğu için denizin tadını istediğiniz gibi çıkartamayabilirsiniz. Ailesiyle birlikte hem piknik yapmak ve hem de denizin keyfini çıkartmak isteyenlere alternatif mekânlar bulmaya çalıştık.

MUSTAFA GÜRLEK HAZIRLADI

AVRUPA YAKASI PİKNİK VE PLAJ YERLERİ

İstanbul’un birçok yerinde halk plajı var. Fakat bu plajların birçoğu hafta sonu çok yoğun olduğu için denizin tadını istediğiniz gibi çıkartamayabilirsiniz. Ailesiyle birlikte hem piknik yapmak ve hem de denizin keyfini çıkartmak isteyenlere alternatif mekânlar bulmaya çalıştık. Avrupa ve Anadolu yakasındaki günü birlik tatilmekanları, sıcakların yükseldiği bu günlerde iyi gelecek.

İstanbul’un Avrupa yakasında mütevazı ve ailenizle birlikte gidebileceğiniz doğa ile iç içe mekânlar çoğunlukla Karadeniz kıyılarında bulunuyor. Bu mekânlardan en gözdeleri ise Çatalca ilçesi sınırlarında. Yeşil ve mavinin birarada olduğu bu mekanlarda denizden sıkıldığınız zaman ormanda piknik yapabilirsiniz.

SABAH ERKEN ÇIKIN 
Cumartesi veya pazar günü sabah yola erken çıkın. Sabah serinliğinde yolculuk yapacağınız için 1,5 saatlik yol size keyifli gelecektir. Yola çıkmadan yanınıza güneş kremi, sivri sinek ısırıklarına karşı ilaç (ihtimal dâhilinde) ve mutlaka şemsiyeniz yanınızda olsun. Sabah kahvaltısını deniz kenarında yaptıktan sonra öğleye kadar denize girebilir. Daha sonra sahile yakın yerdeki ormanlık alana gidip piknik yapabilirsiniz.

Evcik Plajı: Karadeniz kıyılarında orman ile iç içe şirin bir plaj

İstanbul’un Avrupa yakasında Çatalca’ya bağlı Karacaköy’ün Karadeniz kıyılarında orman ile iç içe şirin bir plaj. Birçok İstanbullunun henüz keşfedemediği, 8-10 km uzunluğunda bir sahile sahip. Plajda cankurtaran, ambulans ve seyyar bir büfe mevcut. Duş ve soyunma kabinleri de gelen tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Plaj ücretsiz olup, bir gün öncesinden gelerek kamp kurma imkanı da bulabilirsiniz.

Kastro Plajı: Tekirdağ’ın denize açılan tek kıyısı

İstanbul sınırlarının bittiği ve Tekirdağ’ın denize açılan tek kıyısı. Eski adı Kastro, şimdiki adı ise Çamlıkoy. Adından da anlaşılacağı gibi deniz ve ormanın iç içe olduğu bir mekan. 2,5 km sahili ile şirin bir plaja sahip. Plaj girişi ücretli. Küçük araçların giriş ücreti 15-20 lira arasında değişiyor. Kastro Plajı’na TEM otoyolundan Çerkezköy ve Saray yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çilingoz Plajı: İstanbul’un Karadeniz sahilindeki son yerleşim yeri

İstanbul’un Karadeniz sahilindeki son yerleşim yeri olan Yalıköy’e 20 km uzaklıkta. Yalıköy’ü geçtikten sonra yollardaki bozuk satıhlardan dolayı çok fazla insanın gözüne kestiremeyip de gitmekten vazgeçtiği bir yer diyebiliriz. Plaja giriş ücretli. Küçük araç girişi 15-20 lira arasında değişiyor. Şehir merkezine uzaklığından dolayı fiyatlar pahalı. Plaja gitmeden alışverişlerinizi Yalıköy’de yapmanızı tavsiye ederim.

İstanbul’da Saklı Koylar:

Karadeniz sahili Yalıköy’e kadar ince bir çizgi gibi uzanıyor. Yalıköy’den sonra Kastro Plajı’na kadar irili ufaklı birçok saklı koy bulunuyor. Kimisine stabilize yollarla ulaşabiliyorsunuz kimine ise aracınızı belli bir yerde bırakıp yürüyerek gidiyorsunuz. Bu koylar sosyal imkânlardan çok uzakta yer alıyor. Yeni yerler keşfetmek isteyenler için cazip gelebilir. Fakat can güvenliğiniz açısından risk taşıyabileceğini bilmeniz gerekiyor.

ANADOLU YAKASI UYGUN DENİZE GİRME YERLERİ

İstanbul’un Anadolu yakasında oturanlar için ise imara henüz açılmamış Şile ilçesi sınırlarında Karadeniz sahilindeki doğa ile iç içe mekânlarda denizin tadını çıkartabilirsiniz. Uygun yer ve mekân bulmak için erken saatlerde yola çıkılmalı.
SICAKLARA DİKKAT
Öğlen saatlerinde sıcaklığın zirve yaptığı dakikalarda ağaç altında serinleyebilir ve ailecek doğa gezisi yapabilirsiniz. Akşam saatlerine kalmadan dönüş için hazırlanıp yola çıkmalısınız. Dönüş için eğer TEM ve E5 yolları yoğun ise size alternatif yollar önerebiliriz. Çatalca ilçesinden Arnavutköy ilçesi istikametinde yeni açılan çevre yolunu kullanabilirsiniz.
PLAJ MARKETLERİ CEP YAKIYOR
Üçüncü köprünün bağlantı yolları olarak yeni yapılan yollardan Şile sahil yoluna girebilirsiniz. Sahil yolu boyunca kalarak daha önce gitmediğiniz yeni mekânları görebilirsiniz. Aşağıda tavsiye ettiğimiz birçok sahilde şezlong ve şemsiye var. Kiralayabilir veya kendi şemsiyenizi yanınızda getirebilirsiniz. Plajlardaki marketlerde içecek ve yiyecekler pahalı olduğu için yol üzerinde bulduğunuz marketlerden alışverişinizi yapabilirsiniz.

Ağva Plajı: Tabii güzellik ve kolay ulaşım

Şile ilçesine bağlı bir tatil beldesi. Tabii güzelliği ve ulaşımının kolay olması nedeniyle hafta sonları tatilci yoğunluğu çok fazla artıyor. Plajının uzunluğu ve sosyal imkanları nedeniyle cazibe merkezi haline gelen bir yer. Halk plajları olduğu gibi ücretli plajlarda bulunuyor. Eğer ki sakin bir yer arıyorsanız, Şile-Ağva arasında sahil yolu boyunca irili ufaklı plajlarda ailenizle birlikte denize girebilir ve iyi bir tatil geçirebilirsiniz.

Kabaköz plajı: İstanbullunun çok fazla bilmediği bakir yerlerden

Şile merkeze 10 km uzaklıkta küçük şirin bir plaj. İstanbullunun çok fazla bilmediği bakir yerlerden olduğu ifade ediliyor. Fakat son zamanlarda yoğunluğu gittikçe artmaya başladı. Pansiyon ve sosyal imkânların bulunduğu plajda, kamp yapılacak yerler de mevcut.

Akçakese Plajı: Kayalıklar arasında kalmış şirin bir koy

Şile’ye  17 km uzaklıkta ve Kabaköz Plajı’ndan birkaç km sonra kayalıklar arasında kalmış şirin bir koy. Karadeniz’in dalgalı olduğu zaman yosunlardan dolayı denize girmek zorlaşıyor. 1 km uzunluğunda güzel bir plaja sahip. Daha önceleri daha bakir bir yer olmasına rağmen plaja yakın yerlere yapılan lüks villalar, kıyı boyunca yoğunluğun artmasına neden oluyor.

Cebeci Plajı: ‘Mavi Bayraklı’ ödüllü yerlerden

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı küçük bir kasaba olan Cebeci’nin plajı, ‘Mavi Bayraklı’ ödüllü yerlerden biri. Plaj, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Bir plajda olması gereken tüm imkânlara sahip. Ayrıca Cebeci yakınlarında bulunan Kumcağız, Kefken ve Uzunkum gibi plajlarda tatilcilerin gözde mekânları arasında yer alıyor. Toplu taşıma araçlarının da gittiği plajda kamp kurmak için de uygun yerler bulunuyor.

Kaynak: meydangazetesi.com.tr

Etiketler: istanbul plaj ve havuzları, istanbul plaj tavsiye, istanbul plaj turları, istanbul plaj giriş ücretleri, istanbul gezilecek yerler, istanbulun sahilleri, istanbul plajları, istanbul sahili, istanbul haritası, istanbul sahilleri isimleri, istanbul piknik alanları avrupa yakası, istanbul piknik alanları anadolu yakası, sarıyer piknik yerleri, istanbul piknik poyrazköy, istanbul piknik alanları mangal, istanbul piknik plaj, istanbul piknik mangal

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz