Mutfak Tatil

İstanbul’da en iyi dondurma mekanları: En lezzetli 11

mm
Yazar 11Not.com

İstanbul’da dondurma yemek için en iyi mekanları mı merak ediyorsunuz? İstanbul’da en iyi Maraş dondurmasını nerede bulabilirsiniz? Peki en güzel İtalyan dondurmasını kim yapıyor? Hepsinin cevabı haberimizde…

Soğutucuların olmadığı zamanlarda ‘karsambaç’la ağızlar tatlanır, bedenler serinletilirmiş.Dağların zirvelerinde açılan kuyulara gömülen karın, meyve suları ve pekmezle karıştırılmasına verilen isim; karsambaç. Gel zaman git zaman Maraşlı ustalar, karsambaça Halep’ten gelen şekeri de eklemeye başlamışlar. Tadı daha bir güzel olmuş.

Konaklara cinsel gücü artırıcı yabani orkide (sahlep) satan Maraşlı Osman Ağa, bir gün artan sahlebini bozulmasın diye kara gömmüş. Ertesi günü, sahlebin kıvamındaki değişikliği farketmiş. Sakız gibi uzuyormuş.

Keçi sütü, Halep şekeri ve sahlep bir araya gelince ortaya çıkan yoğun kıvamlı sakız gibi uzayan bu yeni tadı herkes çok sevmiş. Dövdükçe daha da sertleşmiş ve ortaya Maraş Dondurması çıkmış.
Maraş dondurmasının en büyük özelliği Ahırdağı yamaçlarında otlayan keçilerin sütünden yapılması. Günümüzde MADO işi seri üretime çevirip tadını kaçırsa da hala geleneksel olarak üreten yerler var.

İstanbul’da Maraş dondurması ve İtalyan usulü mekanlar

Türkiye’de dondurmayı ‘Maraş’ ve ‘İtalyan’ olarak ikiye ayırabiliriz.
Hakiki Maraş dondurması keçi sütünden ve Toros’lardan elde edilmiş sahlepten yapılıyor. Diğeri ise inek sütünden, sahlep ve şekerle yapılıyor ki piyasada yaygın olanı bu.
İtalyan tipi dediğimiz Roma dondurması ise süt, şeker ve meyveden yapılıyor. İçinde sahlep yok. Un, yumurta gibi takviyelerle kıvam veriliyor. Burada da malzeme kalitesine göre ortaya enfes lezzetler de çıkıyor, ağzınıza buz parçalarının takıldığı kötü tadlar da.

Gelelim en iyi dondurmacılara;

DONDURMACI ALİ USTA: Moda’nın 46 yıllık değişmezi

İstanbul’un Moda semtinin 46 yıllık değişmezi. 80’e yakın çeşitte dondurma üretiyorlar. Tamamen gerçek meyveler ve şeker kullanılıyor. Günde sadace 4 saatliğine kapanan Ali Usta’nın özellikle Santa Maria dondurması çok ünlü.

DONDURMACI YAŞAR USTA: Her türlü damak tadına uygun

40’ına merdiven dayamış bir diğer mekan da Bostancı’nın iftiharı Yaşar Usta. Günlük 10 çeşit dondurma çıkıyor. Toplamda mevsime göre 70 çeşide ulaşıyorlar. Dut, havuç, kavun bu yılın tutulan tadları. Ali Usta’yla aralarında rekabet var ama kavunluda Ali Usta’dan iyi oldukları kesin.

GİLİĞ DONDURMA: Kekik yemiş keçi sütüyle… 

60 yıllık Antalya Korkuteli dondurmacısı. İsmail Giliğ ağabeyleri Hüseyin ve Ekrem Giliğ’le birlikte dedesi Hüseyin Bey’den beri dondurmacı. Beydağları’ndan getirilen kekik yemiş keçi sütü ve saleple yapılıyor. İnce ayrıntı ise keçi sütünü kaynatırken hafiften yakmaları. Büyüleyici bir koku ve tat çıkıyor ortaya.

DONDURMACCİ: Değişik lezzetler arayanlar için

dondurma mekanları istanbul

Rakiplerine göre oldukça genç ama lezzette yarışır bir mekan. Caddebostan’daki mekanda 30-40 çeşit dondurma mevcut. Değişik lezzetler arayanlar güllü, mesir macunlu ve armutlu tadlarını deneyebilirler.

LÜLEBURGAZ BALABAN

Lüleburgaz gibi küçük bir yerde önünde kuyruklar eksik olmayan dondurmacıdır. Sabahtan akşama kadar durum böyledir. Sade dondurması yedikçe yeme hissi verir. Bir kişi yarım kilo dondurmayı farketmeden yiyebilir.

BİTEZ DONDURMACISI

Bitez, Yalıkavak, Bodrum, Turgutreis, Gümüşlük ve Gündoğan´da toplam sekiz şubeleri var. Bal badem, cappucino bisküvili dondurmaları enfes. Şeker hastaları için diyabetik dondurma da var.

MİNİ DONDURMA

Bebek’teki küçücük dükkan 1968’den beri hizmet veriyor. Kestaneli, damla sakızlı ve bal bademli süper. Değişik bir lezzet arıyorsanız özel güllü lokumlu dondurmayı seçmelisiniz.

CREMERIA MILANO

İtalyan tarzı dondurmanın en iyi mekanlarından. Maraş’ın yanında soğuk krema diyebileceğimiz kolay eriyen dondurmalar yapıyorlar. Vitrinde 22, toplamda 80 çeşit dondurmaları var. Nutellalı ve yoğurtlu çeşitler tavsiye edilir. Tramisulu en çok tercih edilenlerden. Fiyatlar biraz kabarık. Nişantaşı ve Şaşkınbakkal şubeleri var.

SANTANA DONDURMA

Moda’da Ali Usta’ya meydan okuyan Santana, işletme zorluklarından İstanbul’a veda etti. Antalya Kemer’de lezzet dağıtmaya devam ediyor. Bölgenin taptaze meyvelerininden ürettikleri çeşitleri nefis. Narlısı tavsiye edilir.

GİRANDOLA DONDURMACISI

Arnavutköy ve Caddebostan’da yine İtalyan usulü üretim yapan bir dondurmacı. Küba usulü mojitolu, portakal badem ve güllaçlı tatları oldukça iyi.
Saydığımız 10 mekanın yanında Eskişehir Tadım Fadima, Büyükada Roma, Trabzon beton helva dondurmacıları da kayda değer lezzet durakları.
Yolunuz Foça’ya düşerse, Nazmi Usta’ya da uğrayın. Tabi hiç bitmeyen kuyruğu göze alacaksanız.

Kaynakça: Nokta Dergisi

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz