Teknoloji

IOS mu Android mi? İşte IOS ve Android Arasındaki 11 Fark

ios mu android mi
mm

Akıllı telefon almak istiyorsunuz ama işletim sistemi olarak hangisini tercih edeceğinize karar veremiyor musunuz? Apple’ın IOS’u ve Google’ın Android’ini karşılaştırıyoruz. IOS mu Android mi? İşte IOS ve Android arasındaki 11 fark:

indir

1-GÜVENLİK                         

IOS, Android’e göre daha güvenli bir sistem. Çünkü tüm uygulamalar, müzikler ve tüm dosyalar kendine özel yazılım ile yapılıyor. Fakat bunun dezavantajı kendi bilgisayarınız dışında bir bilgisayardan veri atmanız gerektiğinde bu yazılımları indirmeniz gerekiyor. IOS mu Android mi? Bu konuda IOS.

2-UYGULAMA ÇEŞİTLİLİĞİ

Android daha fazla cihazda kullanıldığı için Android uygulama marketleri hızla gelişiyor. Bunun dezavantajı olarak güvensiz uygulamalara maruz kalıp telefon rehberiniz ve kişisel bilgileriniz ele geçirilebiliyor. Android kullanacaksanız her uygulamayı indirmeyip yalnızca güvenli olanlara yönelmelisiniz. IOS’da ise Android’de olan bir çok güvenilir uygulama mevcut, sadece alternatif uygulama sayısı Android’e göre biraz daha az. IOS mu Android mi? Bu konuda Android.

3-KULLANIM

Android telefonlarda genellikle birden fazla ana ekran mevcut. Bu ekranlara bilgisayarın masaüstü gibi “Widget” denilen kısayollar ekleyebiliyor ve menüyü açmadan uygulamalara erişebiliyorsunuz. IOS’ta ise teknolojiye yeni adım atanların bile kolayca kullanabileceği bir sistem kullanılıyor. Uygulamaların hepsi ekranda yer alıyor. Kullanım kolaylığı ön planda. IOS mu Android mi? Bu konuda tercih size kalmış.

indir (1)

4-PERFORMANS

Android sistemi Linux üzerinde çalışan bir sistem olduğundan verileri işlemesi IOS kadar hızlı olamayabiliyor. Takılmalar, hatalar, işlem atlama vb. sorunlar yaşanabiliyor. IOS mu Android mi? Bu konuda IOS.

5-SINIRLAR

Androidin en güzel özelliği cihazın sağlamadığı ayarları bile birçok uygulamayla gerçekleştirebilmeniz. Örneğin ekranın parlaklığını cihazın sağladığı en yüksek ya da en düşük ayardan bile daha fazla yükseklikte veya düşüklükte kullanabiliyorsunuz. Ama IOS tamamen kapalı bir sistem. IOS mu Android mi? Bu konuda Android.

6-ERİŞİLEBİLİRLİK

IOS yalnızca Apple ürünlerinde çalışan bir işletim sistemi Android ise düşükten yükseğe birçok farklı kapasitede telefonda kullanılıyor.

iphoneturkey-biz-ios-7-ana-ekran

7-GÜNCELLEMELER

IOS kullanıcı talepleri doğrultusunda düzenli bir şekilde geliştirilen bir sistem. Bu yüzden Android’e göre oldukça fazla ve yararlı güncellemeler yapılıyor. IOS mu Android mi? Bu konuda IOS.

8-ÇOKLU PENCERE

Özellikle tablet kullananlarım Android’li bazı cihazlarda en sevdiği özellik Çoklu Pencere. Bu sayede bir çok uygulamaya aynı anda erişebiliyorsunuz. IOS’ta ise böyle bir özellik yok. IOS mu Android mi? Bu konuda Android.

9-BİLGİSAYARDAN UYGULAMA İNDİRME

Telefonunuzda internet paketinizin olmadığı durumlarda interneti olan bir bilgisayardan Google Play Store’a girebilir ve uygulamayı daha sonra telefonunuza atabilirsiniz. IOS’ta ise uygulama yüklemeleri sadece telefon üzerinden yapılabiliyor. IOS mu Android mi? Bu konuda Android.

ios mu android mi

10-TÜMÜNÜ KAPATMA

En son kullanmış olduğunuz arka planda çalışan uygulamaları IOS’ta tek tek kapatırken ANdroid’de tümünü kapat seçeneğiyle hızlıca kapatabiliyorsunuz. IOS mu Android mi? Bu konuda Android.

11-PAYLAŞIM

Resim, müzik vb. verilerinizi başka uygulamalarda paylaşmak istediğinizde IOS sadece bazı uygulamalara izin verirken Android birçoğunda paylaşım yapma olanağı sağlıyor. IOS mu Android mi?Bu konuda Android.

indir (2)

Yazar hakkında

mm

Arif Kaplan

Freelance Yazar

Yorum yaz