Yeniler

İlişkiyi korumanın ve sıcak tutmanın yolları: 11 basit canlandırıcı yöntem

mm
Yazar 11Not.com

İlişkinizde mutluluğunuzun kalıcı olması için basit bazı adımları izlemek yeterli…

İlişkiyi sürdürmek için 4 basit adım

1458685741-2312-fft81-mf2325813
02/08/2014 14:59

Bir insanla uzun süre beraber olmakta matah bir şey yok. Ekonomik sebeplerden, birbirine bağımlı hale gelmekten, ‘çocukların iyiliği için’ ya da başka pek çok sebepten, partnerinizle ayrılmayabilirsiniz. Önemli olan uzun süre beraber olmak değil, uzun süre mutluluğunuzu korumak.

Doktor Terri Orbuch, 1986’dan beri evli çiftler üzerine çalışıyor. Şu ana kadar 373 çiftle çalışan Orbuch’a göre, ilişkideki yanlışlıkları çözmeye çalışmak yerine, pozitif davranışlarınızı artırmak, ilişkiyi daha olumlu etkiliyor. İşte ilişkinize yeniden heyecan katacak, ufak tefek ve çok etkili tavsiyeler…

1458685741-1899-fft16-mf2325796

1. Gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız

Pek çok kadın, kocasının müthiş bir vücudu olmasını ve milyonlarca lira içerisinde yüzmeyi dilerdi belki. Erkekler de karısının futboldan anlamasını, ofsaytın ne olduğunu her seferinde ona açıklamamayı isteyebilir. Üstelik bir de gece eve geç geldiğinizde karınız sevişmeye istekli olsaydı ne iyi olurdu değil mi? Bunlar herkes için geçerli olmayabilir. Karşınızdakinden uçuk şeyler beklemek, hayal kırıklıkları yaratabilir ve ilişkilerin en büyük düşmanı bu hayal kırıklıklarıdır.

Onun yerine şunu deneyebilirsiniz: Sizi en fazla mutlu edecek 2 beklentinizi bir kağıda yazın ve partnerinizden de aynısını yapmasını isteyin. Daha sonra bu kağıtları birbirinize verin ve beklentileriniz üzerine konuşup, tartışın. İsteklerinizi makul buluyor musunuz? Bunları daha makul hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Bu basit uygulamayı yaptıktan sonra partneriniz için nelerin daha önemli olduğunu anlayabilir ve olaylara onun bakış açısından yaklaşmaya başlayabilirsiniz.

1458685741-5262-fft16-mf2325797

2. Sık sık, partnerinize olumlu bildirimlerde bulunun

Birbirine sürekli duygusal yönden olumlu bildirimler yapan çiftler, beraberliklerinde uzun süre mutlu kalabiliyor. En etkili duygusal olumlamalar arasında birbirinize iltifat etmek, yardımcı olmak, zor zamanlarında destek olmak, teşvik etmek ve üstü kapalı şekilde karşınızdakini ödüllendirmek geliyor. Şunu da akılda tutmakta fayda var: Erkekler bu tip olumlamalara daha fazla ihtiyaç duyarlar. Zira kadınlar, ihtiyaç duydukları desteği sadece partnerlerinden değil, başka insanlardan da elde edebilir. Erkekler ise bunu çoğunlukla beraber oldukları insanlardan alırlar ve yeterince olumlama ile karşılaşmadıklarında strese girerler. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Örneğin partnerinizin kıyafetine övgüde bulunun. Ya da hiçbir sebep yokken, eşinize bulaşıklarda ve yemek yaparken yardım edin. Göreceksiniz, bu tip küçük jestler ilişkinizi olumlu yönde etkileyecektir.

1458685747-5102-fft16-mf2325799

3. Her gün 10 dakikayı birbirinize ayırın

Pek çok çift, birbiriyle sürekli konuştuğunu düşünür. Ancak birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak konular hakkında çok sık konuşmuyor olabilirsiniz. Özellikle arkadaşlarınız, sizi strese sokan konular, hayatınızla ilgili hayalleriniz ve hayatta değer verdiğiniz şeyler hakkında daha fazla konuşmaya çalışın. Her gün 10 dakikanızı ayırın ve partnerinizle bu konularda sohbet edin. Örneğin en sevdiği filmin ne olduğunu ve neden bu filmi o kadar sevdiğini öğrenmeye çalışın. Ya da eşinizden, size mutlu bir çocukluk anısı anlatmasını isteyin. Bu sohbeti ister yemek yerken, ister uyumadan hemen önce, ya da başka bir zamanda yapın, fark etmez. Önemli olan tam 10 dakikayı birbiriniz için ayırmanız.

1458685746-8059-fft16-mf2325812

4. Rutininizden çıkın, beraber yapabileceğiniz etkinlikler bulun

İlişkinizde romantizm ve tutku artsın mı istiyorsunuz? Her zaman yaptığınız romantik hareketlerden farklı şeyler bularak bunu sağlayabilirsiniz. Bunlar küçük değişiklikler olabilir ama önemli olan partnerinizin bunların ayırdına varması. Örneğin rezervasyonları her zaman eşiniz yaptırıyorsa, birkaç kez bu işi siz üstlenin. Bir gün işinizden izin alın ve beraberce ufak bir seyahate çıkın. Ya da beraber bir kursa katılın, örneğin Uzakdoğu yemekleri öğrenin, yelken kursuna gidin, dans dersleri alın. Küçük sürprizler, partnerinizin dikkatini çekecek jestler ve eğlenceli aktiviteler düşünmek, ilişkinize ihtiyacı olan heyecanı katacaktır. (Kaynak: Radikal – http://www.radikal.com.tr/radikalist/iliskiyi-surdurmek-icin-4-basit-adim-1204778/)

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz