Günün Özeti

Günün Öne Çıkan 11 Haberi (17 Mart 2016)

gunun-ozeti-haber-ozetleri-mansetler

1- Dokunulmazlık tartışmasında kim ne dedi?

-Davutoğlu: 506 dosyadaki vekillerin dokunulmazlığını kaldıralım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ısrarlı çağrıları hükümeti harekete geçirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, hakkında 506 dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekillerinin tamamının dokunulmazlığının kaldırılabileceğini söyledi.

– CHP: Bunu zaten biz önerdik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hakkında dokunulmazlık dosyası bulunan vekillerle ilgili işlem yapılmasına yönelik teklifini zaten kendilerinin ortaya attığını kaydedip CHP’nin duruşunun net olduğunu söyledi.

– MHP: AKP süreci geciktiriyor, gereğini yapacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hakkında 506 dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekillerinin tamamının dokunulmazlığının kaldırılabileceğini söylemesine MHP’den yanıt geldi.

– HDP olumlu karşıladı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, hakkında dokunulmazlık dosyası bulunan vekillerle ilgili işlem yapılmasına yönelik teklifini olumlu karşıladıklarını söyledi.

gunun-ozeti

2- Suriye’nin kuzeyinde federasyon ilan edildi

Reuters’in haberinde Kürtlerin yönetimindeki üç özerk bölgenin (Kobani, Afrin ve Cezire kantonları) federal sisteme geçiş kararının Rmeilan kasabasındaki bir toplantıda alındığı belirtildi.

3- Ankara’daki bombalı saldırıyı TAK üstlendi

13 Mart’ta Ankara’da 35 sivilin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi. Örgüt sivil kayıpların ‘kaçınılmaz’ olduğunu öne sürerek saldırıların süreceğini duyurdu.

4- Diyarbakır valiliği Nevruz kutlamalarına izin verdi

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) öncülüğünde yapılacak kutlamalar için Nevruz Tertip Komitesi tarafından valiliğe başvuru yapılmıştı. İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra dokuz ilde Nevruz için her tür etkinliğin yasaklandığı açıklanırken, Diyarbakır’daki kutlamalara izin çıktı.

5- Demirtaş hakkında ‘dokuz yurttaşın şikayetiyle’ bir fezleke daha hazırlandı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na‘basın yoluyla hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’suçlamasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle bir fezleke daha düzenlendi.

6- Batman’da PKK’lının cenazesine katılan HDP’li Aslan’a soruşturma

Güvenlik güçleri tarafından ‘abluka’daki Sur’da öldürülen‘Çiyager’ kod adlı PKK’lı Cihat Türkan’ın cenazesine katılıp konuşma yapan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan hakkında soruşturma başlatıldı.

7- Ankara saldırısında son durum: Dokuzu ağır 31 yaralı

Ankara’da pazar akşamı 35 sivilin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda yaralanan 31 kişinin tedavisi sürüyor.

– Kızılay saldırısındaki araç ve diğer saldırganlara dair yeni bulgulara ulaşıldı

Ankara’da 35 sivilin hayatını kaybettiği bombalı saldırının faili Seher Çağla Demir’in ve ona yardım ettiği düşünülen Özgür Ünsal ve Vahit Kılıç isimli şahısların içinde bulunduğu araç, saldırıdan birkaç saat önce MOBESE kayıtlarına yansıdı.

8- Üst düzey yetkili: İkinci saldırganın adı Özgür Ünsal, bir şüpheli daha var

Ankara’da 35 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda ismi geçen Özgür Ünsal’ın ikinci saldırgan olduğu üst düzey bir yetkili tarafından doğrulandı.

9-Reuters: ‘Doğan ve Özince’nin örgüt liderliğinden 23 yıl hapsi istendi’

Reuters de geçti: İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan için ‘akaryakıt kaçakçılığı’ ve‘örgüt liderliği’ suçlamalarıyla 23 yıla kadar hapis cezası istendiği öne sürüldü.

– Doğan Holding: Hukuk garabeti

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan için ‘akaryakıt kaçakçılığı’ ve ‘örgüt liderliği’ suçlamalarıyla 23 yıla kadar hapis cezası istendiği iddialarına ateş püskürdü: Hukuk garabeti.

– İş Bankası’ndan ‘Özince’ açıklaması: Bize bir tebligat ulaşmadı

İş Bankası, Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince için ‘akaryakıt kaçakçılığı’ ve ‘örgüt liderliği’ suçlamalarıyla hapis istendiğine dair haberler üzerine, kendilerine herhangi bir tebligat ulaşmadığını bildirdi.

10- ‘Alman alarmı’na valilikten açıklama: Teyide muhtaç duyumlarla kamuoyunu etkilemeyin

İstanbul valiliği, Almanya’nın, Ankara büyükelçiliği, İstanbul başkonsolosluğu ve İstanbul’daki Alman Lisesi’ni güvenlik gerekçesiyle bir gün süreyle kapatmasının ‘teyide muhtaç bir duyum’a dayandığını öne sürerek eleştirirken, konsolosluk önüne polis yığmaktan geri durmadı.

Kaynak: Diken, Akşam Postası

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz