Sinema

Filmlerini Seyretmesi Güç Olan 11 Yönetmen

0
mm

0

“Ağır sinema” olarak adlandırına seyretmesi güç filmler daha çok tek bir temaya saplanıp kalmazlar. Bununla birlikte sosyoekonomik veya psikolojik temaları da ön plana çıkarırlar. Her ne kadar kimi sinema seyircisi için bunlar ağır toplar olsa da gerçek sinema severlerin bu kategori altında kaçırmaması gereken yönetmenlere göz atmasında fayda var.

1

1) Andrey Tarkovski

Filmlerinin temasında daha çok sembolizme dair şeyler gördüğümüz yönetmen Tarkovski filmlerindeki doğanın ve bozulmanın imgelerine dikkat çekmek mümkündür. Eserleri, maneviyat ve insan yaşamının sunulduğu uzun planlardan oluşan metafizik temalarıyla süslenmiştir.

2

2) Alexandr Sokurov

Filmleri diğer yönetmenlere göre daha rahatlatıcı daha tinsel ve çok daha metafiziksel ögelerle dolu ve uzun planlarla süslüdür. En ünlü ve önemli filmi Russian Ark, Rus tarihine, politikasına, sanatına ve kültürüne atılan 90 dakikalık tek bir plandan oluşan bir bakış düzeyindedir.

3

3) Apichatpong Weerasethakul

Birkaç sene önce Cannes Film Festivali jürisi tarafından Altın Palmiye ile onurlandırılan yönetmen 21. yüzyıl sinemasında yeni tematik filmlerin çoğalmasına yol açmıştır. Bir nevi sinemada sınırları genişletmiş ve bunu seyirciye aktarımını kolaylaştırmıştır.

4

4) Bela Tarr

Kült filmlerin babası, yavaş seyreden filmlerin en önemli figürlerinden biridir Bela Tarr. Çektiği filmlerin uzun olma özelliğinin yanı sıra uzun planda da oldukça başarılıdır. İzlenmesi en ehemmiyet taşıyan eserlerinden biri 450 dakikalık Satantango’dur.

5

5) Yasujiro Ozu

Japon sinemacılar arasında en önemli yönetmendir Ozu. Eserleri, yaşamdaki olağan rutinlerle alakalıdır ve yönetmen eserlerinde bunun doğallığını anlatır.

6

6) Ingmar Bergman

İsveç’in en önemli yönetmeni olan Bergman sinema tarihinde kalıcı izler bırakmıştır. Filmleri genellikle teatral bir havada geçen Bergman yapımları muhteşem bir ustalıkla işlenmiştir. Sinema tarihinde en uzun filmlerinden biri sayılan 312 dakikalık Fanny and Alexander’ın iki versiyonu vardır: beş saatlik mini dizi hali ve üç saatlik kurgusu.

7) Michelangelo Antonioni

İtalyan usta yönetmen L’Avventura, Blow Up, L’eclisse ve La Notte gibi sinema tarihinin en iyi ve önemli filmlerine imza atmıştır. Öyle ki bu filmler sinema tarihi açısından geleceğin ilham kaynakları olmuştur.

8

8) Nuri Bilge Ceylan

Cannes jürisi yakın zamanda Nuri Bilge Ceylan’ı Altın Palmiye ile onurlandırdı. Ceylan’ın filmlerinin temelinde varoluşçuluk, gündelik yaşam ve bireyin kendisi konuları yatar. Diyaloglarınd aher zaman sessizlik, karakterlerinde ise arkadan bakış hakimdir.

9) Theo Angelopoulos

Theo Angelopoulos’un filmleri, genellikle onun liberal bakış açısını açıklayıcı bir biçimde zaman ve tarih üzerine kuruludur. Her ne kadar kimi zaman onun filmlerini izlerken dönemin tarihi ve mekanına dair de bilgi sahibi olmamız gerekse de sinema tarihinde önemli filmlere imza atmıştır.

10) Peter Watkins

Daha çok politik eksende seyreden Peter Watkins’in filmleri genellikle belgesel havası taşır. Pasif duruşu ve felsefesi filmlerinde ve diğer çalışmalarında rahatlıkla görülebilir. Bunların yanı sıra 873 dakikalık Resan adlı yapımıyla da sinema tarihinin en uzun filmlerinden birinin yaratıcısıdır.

11) Tsai Ming-liang

Filmlerinde şehirsel yabancılaşmanın sıklıkla ortak tema olarak işlendiği Malezya-Çin kırması yönetmen Tsai Ming-liang, yapımlarının akışının yavaş seyretmesi bakımından sinemanın ustalarından biri olarak kabul görür. Filmlerinde sekans planları statiktir. En bilindik yapımı 138 dakika olan Face & Stray Dogs’dur.

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz