Haber

11 maddede fezleke nedir, nasıl hazırlanır, hakkında fezleke olan milletvekilleri kimler?

meclis-fezleke-tbmm

Türkiye siyaset gündeminin hemen hemen her döneminde bir malzeme olan dokunulmazlıklar meselesi yine gündemde. Dokunulmazlıklar kaldırılırsa bazı fezlekeler işleme konulacak. Peki fezleke nedir, mecliste kimlerin kaç fezlekesi var?

Etiketler: fezleke nedir, fezleke ne demek, fezleke nasıl hazırlanır, fezleke vikipedi, hukukta fezleke nedir, fezleke nedir kısaca

Fezleke nedir? Sözlük anlamı:

1- Özet, hülasa.
2- Bir kararın kısaca yazılması.
3- hukuk tahkikat evrakı.

Fezleke ne demek? (Ekonomi)

(Investigation record) Sözlük anlamı, sonuç, özet demektir. Hukuk’ta kullanılan bir kavramdır. Yapılan bir hukuki soruşturmada, tarafların ifadelerini, olayla ilgili kanıtları, tanık beyanlarını kısaca özetleyen, soruşturmacının görüşünü ve vardığı sonucu ortaya koyan rapor için kullanılır.

Hukukta fezleke nedir?

Hukuk alanında çok kullanılan Fezleke; Sürdürülen bir hukuki soruşturmada taraflara ait bilgileri, tarafların ifadelerinin, tüm kanıtları, varsa şahitlerin ifadelerini ve aynı zamanda soruşturmayı yapan kişinin görüşlerini ve olayla ilgili sonuçları içeren özet rapor şeklindedir.

Fezleke deyimi, aslında günlük hayatımızda bilerek ya da bilmeyerek çok kullandığımız kavramlardan biri. Bir sorunu kısa ve öz olarak anlatmak, konu hakkında kısa bilgi vermek anlamına gelen kelime Hukuki ve Siyasi alanda farklı işlevler için kullanılıyor. Milletvekiliğinin düşürülmesi ise dokunulmazlığın ortadan kaldırılması işleminden sonra başlatılabiliyor.

meclis-fezleke-tbmm

SİYASİ ANLAMDA FEZLEKE
Fezleke, Siyasi anlamda genelde bir siyasetçinin başka bir siyasetçi hakkında, o kişinin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili Meclis başkanlığına bildirdiği rapor olarak karşımıza çıkıyor.

Fezleke hazırlanmışsa Meclis Başkanlığına iletilir. Meclise geldikten sonra sunulan Fezleke’den dolayı milletvekilinin durumu ile ilgili bir ceza verilmesi gerekiyorsa ilk olarak milletvekilinin dokunulmazlığı kalkması gerekir. Dokunulmazlığı kalktıktan sonra şahıs yargı önüne çıkartılır. Sonucu mahkeme verir. (http://fezleke.nedir.com/)

Fezleke nasıl hazırlanır?

FEZLEKEYİ KİMLER HAZIRLAYABİLİR?
Kimler Fezleke hazırlayabilir sorusunun cevabına bakacak olursak, aslında bunun için hukukçu olmaya gerek yoktur ancak resmi bir kuruluşa ve makama ihtiyaç vardır. Bir parti kendi partisinden birine ya da diğer partilerdeki herhangi bir milletvekili için Fezleke hazırlayabilir.

Milletvekillerinin dokunulmazlığı nasıl kaldırılır?

Milletvekilerine ait dokunulmazlık anayasanın 83. Maddesiyle düzenleniyor. Bu maddeye göre milletvekilleri TBMM’deki sözlerinden, ileri sürdükleri düşüncelerinden Meclis tarafından farklı bir karar alınmadıkça sorumlu tutulamazlar. Bu konuyla ilgili sorguya çekilemez, tutuklanamaz, yargılanamazlar.

Anayasanın 14. maddesi nedir?

Ancak burada anayasanın 14. Maddesi devreye giriyor ve Bu maddede “14. Madde içine giren durumlar bu hükmün dışındadır” ibaresi yer alıyor. Ancak 14. Maddenin içine girem durumlarda Meclis işlemlere başlayabilir.

Dokunulmazlıklar nasıl kaldırılır?

Fezleke hazırlandıktan sonra Başbakanlığa gönderiliyor. Başbakanlık ve Adalet bakanlığındaki teknik değerlendirmeden sonra gereği için TBMM’ne gönderiliyor. Ardından TBMM fezlekeyi Meclis anayasa Adalet karma komisyonuna sevkediyor.

Komisyon, dokunulmazlığın kaldırılmasına hükmederse fezleke TBMM Genel Kuruluna sevkediliyor. 10 gün içinde kurul raporu okuyor. Bu süre içerisinde itiraz edilmezse ya da itiraz reddedilirse fezleke kesinleşiyor.

Bu aşamadan sonra Genel Kurulda bir oylama yapılıor ve oylamada çoğunluk dokunulmazlığın kaldırılmasını isterse milletvekilinin dokunulmazlığı kalkıyor.

Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili, sadece dokunulmazlığı kaldırıldığı konuda yargılanabiliyor. Aynı zamanda milletvekilliği devam ediyor. Eğer seçimler yenilenir ve yeniden seçilirse dokunulmazlığının bir kez daha kaldırılması gerekiyor.

Milletvekilliğinin düşmesi nasıl olur?

Dokunulmazlığı kaldırılan ve yargılanması sonucunda suçlu bulunmuşsa, Anayasa mahkemesi de itirazı reddetmişse kesinleşen yargı kararının Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirilmesiyle Milletvekilli düşüyor. (Akşam)

Al Jazeera‘nin edindiği bilgiye göre 550 dosyadan 320’si HDP’li milletvekillerinin. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefet partilerine Meclis’te bekleyen tüm dokunulmazlıkların kaldırılması teklifini yaptığı 17 Mart 2016 tarihinde dosya sayısı 506’ydı. Yaklaşık 15 gün içerisinde Adalet Bakanlığı’ndan Meclis’e sevk edilmek üzere Başbakanlığa gönderilenlerle birlikte sayı 44 arttı.

Sayı artmadan önce de en çok HDP’li milletvekilleri hakkında dosya bulunurken, onu sırasıyla CHP, AK Parti ve MHP’li milletvekilleri izliyor. Liderler açısından ise sadece AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili fezleke bulunmuyor.

Daha önce Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda  görüşülmeyi bekleyen 459 tezkerenin dağılımı şu şekildeydi:

  • 267 HDP
  • 134 CHP
  • 40 AKP
  • 14 MHP

CHP’den ihraç edilerek bağımsız olan Aylin Nazlıaka hakkında da fezleke bulunuyor.

T24‘ten Can Bursalı’nın dosyasında tüm isimler yer alıyor.

İşte isim isim hakkında fezleke hazırlanan milletvekilleri…

Başbakan’ın “Tümünü kaldıralım” dediği 506 fezleke 112 milletvekiliyle ilgili…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki partilere çağrıda bulunarak, “Hodri meydan, gelin, 506 dokunulmazlık fezlekesinin tamamını kaldıralım” sözlerinin ardından, dokunulmazlık konusuyla ilgili atılacak adımlar bekleniyor. Başbakan’ın Meclis’te olduğunu duyurduğu 506 fezleke 112 milletvekiliyle ilgili. 506 fezlekenin 278’i, HDP’li 41 milletvekiline ait. CHP‘li 33 milletvekili hakkında da 116 fezleke Meclis’e gönderilirken, AKP‘li 21 milletvekili hakkında da 41 fezleke bulunuyor. MHP’li altı milletvekili için ise 14 fezleke düzenlendi.

HDP’de en fazla fezleke Demirtaş hakkında

HDP’li vekiller hakkındaki fezlekelerin 57’si Eş Genel BaşkanSelahattin Demirtaş, 7’si Figen Yüksekdağ hakkında düzenlendi. TBMM Başkanvekili HDP’li Pervin Buldan hakkında ise 46 fezleke bulunuyor. Bu rakamlara göre; TBMM’de 53 milletvekili ile temsil edilen HDP’nin 41 vekili hakkında fezleke düzenlendi.

CHP’de rekor Kılıçdaroğlu’nun

CHP’li 33 milletvekili hakkında 116 fezleke bulunurken, en fazla fezleke CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu için hazırlandı. Kılıçdaroğlu hakkında 37 fezleke bulunuyor.

AKP’nin 40 fezlekesi Meclis’te

22 AKP milletvekilinin ise, 40 fezlekesi TBMM’de. 22 vekil arasında Şamil Tayyar 10 fezlekeyle ilk sırada. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Ekonomi Bakanı Naci Ağbal, hakkında fezleke düzenlenmiş AKP’li vekiller arasında.

En az fezleke MHP’de

MHP’li vekiller hakkında ise 14 fezleke var. 6 MHP’li milletvekiline yöneltilen fezlekelerden 5’i MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında hazırlanmış.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 26 Ocak’ta verdiği soru önergesinde cevap aradığı ‘’Kaç milletvekili hakkında dokunulmazlık fezlekesi hazırlanmıştır’’ sorusuna, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı adına TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından verilen cevapta, hangi milletvekili hakkında kaç fezleke olduğu belirtildi. 26 Ocak’a kadar Meclis’e gönderilen 447 fezlekeye aradan geçen 51 günde (17 Mart 2016 / T24) 59 fezleke eklendi.

449 fezleke isim ve sayılarla şöyle:

AKP

Adana Milletvekili Necdet Ünüvar:4

Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu:1

Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu:1

Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç:1

Bayburt Milletvekili Naci Ağbal:1

Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz:1

Çanakkale Milletvekili Bülent Turan:1

Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci:1

Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar:10

Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu:1

İstanbul Milletvekili Erol Kaya:1

İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık:2

İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge:1

İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner:4

İstanbul Milletvekili Metin Külünk:2

İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca:1

Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız:3

Malatya Milletvekili Mustafa Şahin:1

Osmaniye Milletvekili Suat Önal:1

Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin:1

Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz:1

CHP

Ankara Milletvekili Ahmet Haluk Koç:8

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi:1

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka:5

Ankara Milletvekili Levent Gök:1

Antalya Milletvekili Deniz Baykal:3

Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın: 3

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara:2

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan:1

Aydın Milletvekili Bülent Tezcan:1

Balıkesir Milletvekili Namık Havutça: 1

Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya:2

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün: 1

Bolu Milletvekili Tanju Özcan: 4

Burdur Milletvekili Mehmet Göker:1

Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel:1

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer:2

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu:1

İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu:2

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş:4

İstanbul Milletvekili Eren Erdem:2

İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin:5

İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner:2

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal:5

İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi:1

İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu:3

İzmir Milletvekili Ahmet Tuncay Özkan:2

İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu:37

İzmir Milletvekili Musa Çam:2

İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay:1

Kayseri Milletvekili Çetin Arık:1

Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt:1

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba:5

Manisa Milletvekili Özgür Özel:1

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı:5

HDP

Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş: 2

Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım:2

Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir:2

Ağrı Milletvekili Leyla Zana:7

Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder:8

Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran:8

Batman Milletvekili Saadet Becerekli:3

Batman Milletvekilleri Mehmet Ali Aslan:2

Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy:1

Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat:1

Diyarbakır Milletvekili Altan Tan:13

Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel:4

Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca:1

Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken:14

Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer:7

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan:36

Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir:2

Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan:2

Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan:3

Hakkâri Milletvekili Selma Irmak: 8

İstanbul Milletvekili Pervin Buldan:46

İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş:57

İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü:6

Mardin Milletvekili Ali Atalan:1

Mardin Milletvekili Erol Dora:1

Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım:6

Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım:1

Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan:1

Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım:1

Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan:5

Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir:1

Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız:4

Şırnak Milletvekili Ferhat Encu:2

Şırnak Milletvekili Leyla Birlik:2

Tunceli Milletvekili Alican Önlü:2

Van Milletvekili Adem Geveri:1

Van Milletvekili Figen Yüksekdağ Şenoğlu:7

Van Milletvekili Lezgin Botan:4

Van Milletvekili Nadir Yıldırım:1

Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk:3

MHP

Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz:2

Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak:1

İstanbul Milletvekili Edip Semih Yalçın:1

İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu:1

Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu:2

Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli:5

Etiketler: fezleke nedir, fezleke ne demek, fezleke nasıl hazırlanır, fezleke vikipedi, hukukta fezleke nedir, fezleke nedir kısaca

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz