Sinema

Federico Fellini’nin Gözünden Sinema Tarihinin En İyi 11 Filmi

1
mm

1

Sadece İtalya’nın değil, pek çoğuna göre dünya sinema tarihinin en büyük ve yegane yönetmeni Federico Fellini’dir. Nitekim Fellini’nin öyle geniş bir dünyası vardır ki yapımlarında bunları dolu dizgin bir şekilde seyircisine ulaştırmayı başarmıştır. Haydi gelin öyleyse! Sürrealist sinemanın yüz yıllık sanat tarihinin en büyük temsilcisi olan Fellini’nin gözünden sinemanın en iyi 11 filmine bakalım ve biz sinema severler de bu külliyatın bir parçası olalım.

1. The Circus (Charlie Chaplin)

Charlie Chaplin’in 1928 yapımlı 68 dakikalık The Circus adlı filmi her ne kadar diğer filmlerine göre az biliniyor olsa da yapımı, yönetimi ve yazarlığı bakımından oldukça zengin bir yapımdır.

2. Stagecoach (John Ford)

Stagecoach, 1939 yapımı içerisinde salt bir kompozisyonun yer aldığı bir filmdir. Alegorik değildir. Nitekim Ford’un hemen her filmi hayatın, tarihin içerisindendir. Bu yüzden alegorik temaya pek de geçilmez.

3. Rashomon (Akira Kurosawa)

1950, Japonya yapımı olan Kurosawa’nın dram türündeki filmidir. Kompoziyonunu kısa bir Japon hikayesinden alan bu film Japon yönetmeni Batı dünyasında tanıtan ilk film olmuştur.

4. The Discreet Charm of the Bourgeoisie (Luis Buñuel)

1972 yapımı olan bu film ünlü sürrealist yönetmen Buñuel’in elinden çıkmıştır. Kompozisyonunda oldukça sembolik ögelerin olduğu ve bunun yanı sıra dinsel göndermelerinde de sıklıkla yer aldığı bir temada ilerleyen bu yapım sürrealist yapımlar kategorisinde listenin başını çekmektedir.

5. 2001: A Space Odyssey (Stanley Kubrick)

1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bu bilim kurgu filmi günümüz bilim kurgu filmlerinin temel taşını oluşturmada oldukça temel bir görev görmektedir.

6. Paisan (Roberto Rossellini)

Yeni Realizm akımının önemli filmlerinden olan Paisan, İtalya’dan hem manevi hem de maddi açıdan gerçekçi manzaralar görmek için biçilmiş bir kaftan.

7. The Birds (Alfred Hitchcock)

1963 yapımı The Birds, yönetmenin en çok sevilen filmleri arasında yer almaktadır. Başrollerde Tippi Hedren ve Rod Taylor’ın oynadığı bu filmde günümüz gerilim temalı filmlere esin kaynağı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

8. Wild Strawberries (Ingmar Bergman)

İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 1957 yılında çekmiş olduğu bu filmin kompozisyonunda oldukça imge dolu bir anlatım mevcuttur. Türünü severler için izlemesi ve alt metnini okuması oldukça değerli bir yapım.

9. 8½ (Federico Fellini)

Fellini’nin 1963 yılında yazıp, yönettiği bu film İtalyan sinema tarihinin en temel taşlarından bir tanesidir. Her ne kadar bu liste yönetmenin kendi film beğeni listesine ait olsa da sadece İtalyan değil aynı zamanda dünya sineması için de büyük önem taşıyan bu filmi listeye eklemek elzemdir.

10. Any Marx Brothers or Laurel and Hardy

Günümüzde pek çok dram ve komedi filminin alt metnini oluşturan bu yapım her ne kadar çok eski olsa da müthiş yönetmen Fellini’nin gözünden kaçmamıştır ve listesine eklemiştir.

11. Stromboli (Roberto Rossellini)

Bir Rossellini harikası daha! 1950 sonrası beyazperdeye adım atan bu yapım Yeni Gerçekçilik akımının hemen sonraki ürünlerinden biridir. Her ne kadar tam olarak bu akımın içerisinde yer almasa da film hala o akımın nüvelerini taşımaktadır.

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz