Tatil

En iyi gezi filmleri: İşte yolculuk öncesi izlemeniz gereken 11 film

GÜN DOĞMADAN
mm
Yazar 11Not.com

Etiketler: seyahat filmleri, yol filmleri, macera filmleri, yolculuk filmleri, seyahat filmleri izle, gezi filmi, macera filmleri, gezi filmleri, en iyi seyahat filmleri, en iyi yol filmleri, yol filmleri, üznlü yol filmleri, ödüllü seyahatfilmleri, en iyi on seyahat filmi, en iyi 10 seyahat filmi

Sizi oturduğunuz koltuktan koparıp uzak diyarlara götürür seyahat filmleri. Yolculuk üzerine bir film izlerken hayatınızı sorgular, kendinize yeni hedefler koyarsınız. İşte Hürriyet jürisinin seçtiği 10 seyahat filmi. Bu filmleri gördükten sonra yollara düşme planları yapacaksınız.

Hürriyet’ten Tayfur BİN’in hazırladığı liste; 

EN İYİ SEYEHAT FİLMLERİ LİSTESİ

MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ / 2004

MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ

Che Guevara ve Alberto Granado, Latin Amerika’yı keşfetmek için 1939 model 500 cc’lik bir Norton motosikletle yola koyulurlar… Film sizi, 50’lilerin Latin Amerika’sına götürecek. Che Guevara hayranlarının ve maceraseverlerin kaçırmamaları gereken bir film.

ÖZGÜRLÜK YOLU / 2007

ÖZGÜRLÜK YOLU

Christopher McCandless’ın gerçek hayatından uyarlanan filmde Christopher, hayatın bütün ‘lükslerini’ geride bırakarak yollara düşüyor ve Alaska’nın kırsalında ‘kendisine meydan okuyor’. Yeniden başlamaktan korkmayanlar için önemli bir film.

WALTER MITTY’NİN GİZLİ YAŞAMI / 2013

WALTER MITTY'NİN GİZLİ YAŞAMI

Ben Stiller’in başrolü de üstlendiği filminde ana karakterin çalıştığı dergi kapatılacaktır. Stiller, filmdeki adıyla Walter Mitty, dergisi için gerekli olan kayıp bir fotoğrafın peşine düşer. Hedefinden hiç vazgeçmeyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

80 GÜNDE DEVRİ ALEM / 2004

80 GÜNDE DEVRİ ALEM

Köyünden çalınan kutsal objeyi köyüne geri götürmek için uğraşan Passepartout ile 80 günde dünyayı dolaşacağına dair bir bahse karşılık kariyerin koyan mucit arkadaşı nın maceralarını anlatıyor. Dünya seyahati planlayanlar kaçırmasın.

EASY RIDER / 1969

EASY RIDER

Film 1960’ların ABD’sini iki hippinin Los Angeles’tan New Orleans’a gitme macerası üzerinden anlatıyor. Motosiklet tutkunlarının ve özgürlüğüne düşkünlerin mutlaka izlemesi gereken film pek çok ödül kazandı.

GÜN DOĞMADAN / 1995

GÜN DOĞMADAN

Jesse ve Celine bir tren yolculuğunda tanışır ve hemen sohbete koyulurlar. Tren Viyana’da durduğunda Jesse, Celine’e burada inip şehri onunla keşfetmeyi isteyip istemediğini sorar. Hayatın sürprizlerine açık olanlar izlemeli.

İTALYA’DA YOLCULUK / 1954

Bir çiftin İtalya’ya yolculuk yaptıkları sırada yaşadıkları evlilik sorunlarını anlatan film bir dönem çok eleştiri alsa da daha sonra fazlasıyla beğenildi. Hayatını değiştirmek için ilham arayanlar mutlaka izlemeli.

THELMA VE LOUISE / 1991

Film, mutsuz bir ev kadını olan Thelma ve monoton hayatından sıkılmış, garson Louise’in hafta sonu tatili için arabayla şehir dışına çıkmalarıyla başlar. Eğer siz de hayatınızdan sıkıldıysanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

TITANIC / 1997

Seyircide bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandıran film bir gemi seyahatini ve aralarında sınıf farkı olan iki gencin efsane aşkını anlatıyor. 11 Oscarlı bu ünlü filmi henüz izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

NEBRASKA / 2013

Yaşlı bir adam olan Woody Grant piyangodan kazandığı ödülü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Bu inatçı adamın macerasını hep bildiğini okumayı sevenler kaçırmamalı.

JÜRİ
Atilla Dorsay, T24’te sinema yazarı
Uğur Vardan, Hürriyet Gazetesi sinema yazarı
Burak Göral, Sözcü Gazetesi sinema yazarı
Evrim Kaya, AGOS Gazetesi kültür sanat editörü
Murat Özer, Arkapencere.com’da sinema eleştirmeni
Olkan Özyurt, Sabah Gazetesi sinema yazarı
Nil Kural, Milliyet Gazetesi sinema yazarı
Şenay Aydemir, sinema yazarı
Murat Erşahin, sinemamuzik.com’da yazar
Ceylan Özgün Özçelik, Sinema yazarı

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/seyahat/29698219.asp

En iyi yolculuk filmleri

Onedio’nun listesi ise şöyle;

10. Seven Years In Tibet

Seven Years In Tibet
Ülkesinden uzaklaşarak Himalayalar’a giden ve Tibet yakınlarındaki yasak bölge Lhasa’ya ulaşan Harrer’ın hikayesini anlatıyor.
Yapım : 1997 – ABD
Süre : 136 dak.
Oyuncular : Brad Pitt, David Thewlis

9. Encounters At The End Of The World

Encounters At The End Of The World
Yollarını bulmak için gemiciler kadar kesin gereçlere sahip olmayan gezginlerimiz bize daha farklı, daha tuhaf, yalnızlık hissi veren ve mucizeleriyle çevrelenen bir doğadaki hayatı tasvir ediyorlar..
Yapım : 2007 – ABD
Süre : 99 Dak.
Oyuncular : Werner Herzog, Ryan Andrew Evans

8. In July

In July
Daniel, Melek adında bir Türk kızına sırılsıklam aşık olur ve onun peşinden İstanbul’a gitmeye karar verir. Uçakta yer bulamayınca Hamburg’dan Türkiye’ye doğru arabayla yola koyulan Daniel, otoyola çıkmadan hemen önce arabasına şehirden bir an önce ayrılmak isteyen bir otostopçuyu alır. Almanya’da başlayan ve İstanbul Ortaköy’de sonuçlanacak bir yolculuk başlar…
Yapım : 2000 – Almanya
Süre : 99 Dak.
Oyuncular : Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş

7.

En iyi 10 Seyahat Filmi
Patagonia’ya seyahat eden bir grup arkadaşın maceralarının anlatığı belgesel tarzı filmde güzel manzaralar ve harika müziklerin karışımı ön planda..
Yapım : 2010 – ABD
Süre : 85 Dak.
Oyuncular :  Yvon Chouinard, Doug Tompkins

6. The Way Back

The Way Back
Sovyet Rusya’da bulunan Polonyalı Sławomir Rawicz‘in ‘The Long Walk‘ isimli kitabından uyarlanan Özgürlük Yolu’nun hikayesi anlatılıyor.
Yapım : 2010 – ABD
Süre : 133 Dak.
Oyuncular : Colin Farrell ,  Jim Sturgess , Ed Harris

5. The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries
Genç Ernesto “Che” Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşmalarını konu alan biyografik film..
Yapım : 2004 – ABD, Arjantin, Küba, Peru
Süre : 126 Dak.
Oyuncular :  Gael García Bernal ,  Mia Maestro

4. The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty
Monoton hayatından sıkılmış olan Walter Mitty bu hayattan kaçmak için hayaldünyasına sığınmıştır. Yapmak isteyip de yapamadığı şeyleri hayallerinde gerçekleştirmektedir..
Yapım : 2013 – ABD
Süre : 114 Dak.
Oyuncular : Ben Stiller, Kristen Wiig, Sean Penn

3. Nebraska

Nebraska
İyiden iyiye yaşlanmakta olan alkolik baba Woody Grant, piyangodan büyük ödülü kazandığını öğrenerek ödülünü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir…
Yapım : 2013 – ABD
Süre : 115 Dak.
Oyuncular : Casey Affleck ,  Stacy Keach

2. The Way

The Way
Camino de Santiago’da yürürken çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’daki St. Jean Pied de Port’a gelen Amerikalı doktor Tom eve geri dönmek yerine, oğlunun geziyi bitirme arzusunu gerçekleştirmek için tarihi yolculuğa çıkmaya karar verir.
Yapım : 2010 – ABD
Süre : 123 Dak.
Oyuncular : Deborah Kara Unger ,  Martin Sheen

1. Into the Wild

Into the Wild
Ve tabii ki herkesin favori filmi olan bu efsanevi film..  Parayı reddeden Christopher McCandless, hayatının seyahatine çıkmaya karar verir.  Alexander Supertramp’in en büyük amacı Alaska’ya giderek oradaki vahşi doğayla iç içe yaşayabilmektir..
Yapım : 2007 – ABD
Süre : 148 Dak.
Oyuncular : Emile Hirsch ,  William Hurt ,  Kristen StewartKaynak: http://onedio.com/haber/en-iyi-10-seyahat-filmi-306431

Etiketler: seyahat filmleri, yol filmleri, macera filmleri, yolculuk filmleri, seyahat filmleri izle, gezi filmi, macera filmleri, gezi filmleri, en iyi seyahat filmleri, en iyi yol filmleri, yol filmleri, üznlü yol filmleri, ödüllü seyahatfilmleri, en iyi on seyahat filmi, en iyi 10 seyahat filmi

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz