Sinema

En İyi Aksiyon Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 11 Aksiyon Filmi

1
mm

Özellikle 1990’ların sonundan 2000’lerin başına değin oldukça çok gelişim göstermiş olan aksiyon türündeki filmler günümüzde en çok bilimkurgu ile kıyaslanmaktadır. Bundan dolayı kimi zaman aksiyon filmlerini bilimkurgu türündeki yapımlarla içe içe görmekteyiz. Film endüstrisindeki bu gelişim süreci boyunca size temel olarak 11 aksiyon filmlerini listeledik. İşte 90’lardan günümüze değin izlemeniz gereken önemli aksiyon filmleri!

1) The Dark Knight

2008 yılında vizyona girmiş olan bu film Batman temalı yapımların 2000’lerdeki en önemli aksiyon türündeki filmlerinden biriydi. Bu yapımdan sonra Batman temalı filmler seri atlamıştır.

1

2) Inception

2010 yılının yürek hoplatan filmi Inception seyircilerine yer yer gerilim dolu dakikalar yaşatmasıyla aksiyon filmleri listesinde ikinci sıraya oturdu.

2

3) Kill Bill: Vol. 1

2003 yılında ilk bölümüyle sinema dünyasında olay yaratan Tarantino çıkışlı bu film gelecekteki birçok aksiyon türündeki filme örnek olmuştur.

3

4) Gladiator

2000 yılında vizyona girmiş olan bu film Ridley Scott tarafından yönetilmiştir. Bu filmde Russell Crowe oyunculuk performansıyla oldukça öne çıkmıştır.

4

5) The Bourne Ultimatum

2007 yılında vizyona giren bu film Paul Greengrass tarafından yönetilmiştir. Daha sonra devamı gelen ve 3 bölümlük bir seri oluşturan bu film 2000’lerin en önemli aksiyon türündeki filmlerinden biridir.

6) The Matrix

1999 yılında vizyona girmiştir. The Wachowski Brothers tarafından yönetilmiştir ve 2000’lerin sinema anlayışına yepyeni bir vizyon getirmiştir.

6

7) Casino Royale

2006 ylında vizyona girmiştir. Martin Campbell tarafından yönetilmiştir. Başrollerini Daniel Craig ve Eva Green paylaşmıştır.

7

8) Mission: Impossible

1996 yılında vizyona girmiştir. Brian De Palma tarafından yönetilmiştir. O dönemin izleyicisi tarafından oldukça dikkat çekmiştir. Öyle ki devam filmleri de çıkmıştır.

8

9) Apocalypto

2006 yılında vizyona girmiştir. Baş rol oyuncusu Mel Gibson’dır. Gibson bu filmle her ne kadar bir dönem üzerine kötü tepkiler alsa da film öyle ince işlenmiştir ki beyazperdede ses getirmiştir.

9

10) The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001 yılında vizyona girmiştir. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde bu yapımın önemli oyuncularından biri ile ilgili üzücü bir haber alsak da The Lord of the Rings serisi her manada listeye eklenmeye değer.

10

11) Face/Off

1997 yılında vizyona girmiştir. Bu yapımda Cage ve Travolta ilk kez karşılıklı bir oyunculuk sergilemişlerdir ve arkalarında oldukça büyük bir etki bırakmışlardır.

11

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz