Tatil

Edirne’de Gezilecek Yerler: İşte Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Mekan

indir (1)
mm

Edirne tarihi mekanlarıyla gezmek için çokça tercih edilen mekanlardan biri. İşte mutlaka görmeniz gereken 11 mekan:

1-SELİMİYE CAMİİSİ

Edirne merkezde yer alan Mimar Sinan’ın eşsiz eseri Selimiye Camii şadırvanı ve külliyesiyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

indir (1)

2- II.BAYEZİD KÜLLİYESİ VE ŞİFAHANE

Osmanlı padişahlarından II.Bayezid tarafından yaptırılan bu külliye ve şifahane şuan müze olarak hizmet vermektedir. Osmanlı mimarisinin tüm inceliklerini yaşayabileceğiniz bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3-ESKİ CAMİİ

Hat sanatının mükemmel örneklerini görebileceğiniz bu camide aynı zamanda Osmanlı’dan kalan bir gelenek sebebiyle imam Cuma Hutbesine kılıçla çıkmaya devam ediyor.

eski camii

4-KARAAĞAÇ

Edirne’ye çok yakın olan bu şirin mahallede özellikle kahvaltı için tercih edebileceğiniz harika mekanlar bulunmakta.

donertas-kahvalti-salonu-edirne

5- ÜÇ ŞEREFELİ CAMİİ

Mimar Sinan’ın ilham kaynağı olan bu camii II.Murat döneminin en önemli eserlerindendir. Arkadaki minaresinin şekli nedeniyle “Burmalı Camii” olarak da isimlendirilir.

6-MERİÇ KÖPRÜSÜ

Osmanlı zamanından kalan bu köprü özellikle harika fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

2483201-meric-koprusu

7-ALİ PAŞA ÇARŞISI

Renkli bir tarihi çarşı olan Ali Paşa Çarşısını ziyaret edip yöresel ürünleri uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. unun yanında Edirne gezinizden anı olarak kalacak hediyelik eşya satışı da mevcut.

8- RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI

Şuanda otel olarak hizmet veren bu tarihi kervansarayda konaklayarak tarihi tüm iliklerinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca kalmak istemiyorsanız bile avlusunu gezme şansına sahipsiniz.

9- BULGAR KİLİSESİ

Bulgar tarihinde önemli bir yeri olan bu kilise önemle korunmuş ve günümüze ulaşmış durumdadır. Bir Ortodoks kilisesi olan Bulgar kilisesi çok ihtişamlı olmasa da küçüklüğü ve mütevaziliğiyle gezilmeye değer.

10- MURADİYE CAMİİSİ

Mihrap ve duvarlarını kaplayan çiniler Türk çini sanatının en güzel örnekleridir. Mimari eser olmasının yanı sıra mutlaka görülmesi gereken bir sanat eseridir.

11- ARKEOLOJİ MÜZESİ

Tarihe ilgi duyuyorsanız Edirne’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Edirne Arkeoloji Müzesi hayvan ve bitki fosili örnekleri, kabartmalar, heykelcikler mezar anıtlarıyla tarihi ayrıntılı bir şekilde gözler önüne sermekte.

Yazar hakkında

mm

Arif Kaplan

Freelance Yazar

Yorum yaz