Emlak

Daire Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler: İşte ev alırken bakmanız gereken 11 Not

images
mm

Yatırım yapmayı ya da başka bir evde oturmayı mı düşünüyorsunuz? Daire satın almaya mı karar verdiniz? İşte daire satın alırken bilmeniz gereken 11 not:

images

1- İHTİYACINIZA GÖRE ARAŞTIRIN

Öncelikle dairenin ne amaçla kullanılacağı çok önemli. Alacağınız daireyi oturmak amacıyla alıyorsanız kendi isteklerinizi, yatırım amacıyla alıyorsanız satacağınız ya da kiraya vereceğiniz insanların isteklerini göz önünde bulundurun.

2- KONUMUNA DİKKAT EDİN

Daire satın alırken alacağınız dairenin konumuna mutlaka dikkat edin. Daha sonra değer kaybetmemesi ve otururken sizin için kolaylık sağlaması açısından bulunduğu muhitteki sosyal imkanları iyice araştırın. Hastane, okul, otopark, oyun alanı gibi imkanları iyice gözden geçirin.

3- HENÜZ YAPILMAMIŞSA DAHA DİKKATLİ OLUN

Satın alacağınız daire henüz tamamlanmamışsa veya inşaatı başlamamışsa daha sonra mağdur olmamak için Tapu Müdürlüğünde gerekli araştırmaları yapın. Arsa üzerinde herhangi bir ipotek, kira, haciz vb. olmadığından emin olun.

4-MİMARI PROJESİYLE KARŞILAŞTIRIN

Satın alacağınız dairenin size sunulan mimarı projesiyle karşılaştırmalar yapın. Balkon sayısı, oda sayısı vb. özelliklerin mimari projeyle aynı olduğuna emin oldun.

images (1)

5- İZİN BELGESİNE BAKIN

Alacağınız daire tamamlanmış ve teslime hazır ise “Yapı Kullanma İzin Belgesi”ne mutlaka bakın.

6- SATIŞ FİYATINA NELER DAHİL SORUN

Ödeyeceğiniz fiyata nelerin dahil olduğunu sorun. Tapu harcı, iskan harcı, tashih harcı dahil değilse bunlar için ayrı bir meblağa ödemek zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

7- KİRACILI BİR EVSE KİRA KONTRATINI İSTEYİN

Aldığınız evde kiracı oturuyorsa kira kontratını mutlaka inceleyin. Tahliye tarihine bakın ve satın alacağınız tarihten önce olduğuna emin olun.

8- CEPHEYE DİKKAT EDİN

Satın alacağınız dairenin cephesine dikkat edin, gün ışığından yararlanmak hep bedensel hem de ruhsal sağlığınız açısından önemlidir.

A Alabama vacant liv rm

9-DEPREME DAYANIKLI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENİN

Alacağınız dairenin afet dayanıklılık belgelerini ayrıntılı bir şekilde inceleyin ve güvenli olduğundan emin olun.

10- YALITIMI OLUP OLMADIĞINA BAKIN

Satın alacağınız daire eğer eski bir binada bulunuyorsa yalıtım yapılıp yapılmadığını özellikle sorun. Daha sonra yalıtım için ödeme yapmak zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

images (3)

11- EKSPERTİZ RAPORUNU İNCELEYİN

Daire satın alırken kredi kullanacaksınız bankanın yaptırdığı ekspertiz raporunu mutlaka inceleyin.Değerlendirmenin güvenilir bir kurum tarafından yapıldığına emin olun.

Yazar hakkında

mm

Arif Kaplan

Freelance Yazar

Yorum yaz