Yeniler

Çiğ beslenme nedir? İşte 11 soruda çiğ beslenme detoksu

mm
Yazar 11Not.com

Beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği, dünyadaki yeni beslenme trendi ‘çiğ beslenme’ hakkında bilinmesi gerekenler…

10 soruda çiğ beslenme

1458771935-8847-fft81-mf2346495
12/08/2014 15:08

Haber: ÇİSEM ÇAKIR [email protected]

Tüm dünyada bir trend haline gelen çiğ beslenme, aslında bir yaşam tarzını ifade ediyor. Yediğiniz ve içtiğiniz hiçbir şeyin işlemden geçmemiş olması, mümkünse bir de organik şekilde üretilmiş olmaları gerekir. Bu şekilde beslendiğinde sindirim konusundaki problemler, cilt hastalıkları, obezite gibi sorunların hepsi çözülebiliyor.

10 soruda, çiğ beslenme konusunda merak edilenler…

1. Çiğ beslenme nedir?

1458771935-4534-fft16-mf2346644

Çiğ beslenme, yiyecekleri enzimleri kaybolmayacak şekilde 45 derecenin altında kurutarak veya taze ve doğal hallerinde tüketmeyi esas alan bir beslenme biçimidir. Arı ürünleri dışındaki hayvansal gıdaların bu beslenme tarzında katı bir şekilde yer yoktur. Sebzeler, meyveler, yeşillikler, tahıllar, yağlı tohumlar ve kuruyemişlerden oluşan geniş bir besin yelpazesine sahiptir. Ateş bulunmadan önce, yüzbinlerce yıldır, insanoğlu aslında doğadaki diğer canlılar gibi, bulduğu besinleri çiğ tüketiyordu. Fizyolojimiz ve anatomimiz de bizim aslında sebze ve meyve ağırlıklı beslenmemiz gerektiğini kanıtlıyor.

2. Kimler çiğ beslenemez?

1458771936-9586-fft16-mf2346645

İstisnasız herkes çiğ beslenebilir, çünkü vücudun rahatlıkla tanıyıp sindirebildiği gıdalar bunlardır. Fakat ilk defa böyle bir beslenme tarzı denenecekse yavaş bir geçiş vücudun alışması açısından daha iyi olacaktır.

3. Sağlık problemi olanlar çiğ beslenirken nelere dikkat etmeli?

Bu konuda çok fazla süregelen araştırma var. Bazı çiğ sebze/meyveler ilaçların etkisini azaltır mesela, bu konuda en iyisi doktorlarına danışmaları. Onun dışında kronik sağlık problemleri olanların bir anda 100% çiğ beslenmeye geçmeleri vücutta detoks etkisi yaratabilir, dolayısıyla yavaş yavaş vücudu alıştırarak bu tarz bir beslenmeye geçmek en iyisi.

4. Daha önce hiç çiğ beslenmemiş bir insan nasıl bu tip bir beslenmeyi hayatına sokabilir?1458771940-2155-fft16-mf2346646

Fotoğraf: @cisemcakir Instagram hesabı

Bu yaşam tarzına ilk kez geçiş yapanlar için, detoks yapmalarını öneririm. Vücut 1 haftalık bir temizlenme ve arınmadan sonra çiğ besinleri çok daha iyi sindirecek, emilimi kolaylaşacaktır. Ya da en kolay sindirilen çiğ gıdaları yavaş yavaş hayatlarına sokarlarsa gittikçe daha fazla böyle beslenmek isteyeceklerini görecekler. Çünkü sindirim ciddi anlamda rahatlayacak ve enerji artışı olacak. Sabahları taze sıkılmış yeşillik/sebze/meyve suyu karışımı veya badem/yulaf sütlü smoothie güne başlamanın en güzel yollarından biridir. Öğle ve akşam yemeği için akla sadece salatalar geliyor ama aslında yapabilecekleri birçok değişik tarif var. Cheesecake’ten tutun makarnaya, her türlü yemeğin çiğ alternatifi var ve bir o kadar da lezzetliler. Tarifler için blogum www.inrawwetrust.com u ziyaret edebilirsiniz.

5. Çiğ beslenmede ne kadar protein yağ ve karbonhidrat almalıyız?

Normalde kalori hesabı yapılmasına karşıyım. Özellikle besinlerin içinde kaç gr protein kaç gr karbonhidrat var diye hesap yapmanın biraz anlamsız olduğunu düşünüyorum. Fakat en azından yediğimiz gıdanın ağırlıklı protein mi yoksa karbonhidrattan mı oluştuğunu bilip ona göre ayarlama yapmamız gerekiyor. Örneğin kuruyemişler çiğ beslenmede büyük yer tutar. Fakat unutmamak gerekir ki yağ açısından çok zenginlerdir ve fazlası kilo aldırır! Dolayısıyla en çok aldığımız yağ oranına dikkat etmemiz gerekiyor. Günde 2-3 avokado yiyenler var mesela, bana göre bir gün içinde almaları gereken yağın 2 mislini alıyorlar. Çiğ beslenme karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmedir, fakat bu vücudumuzun için gerekli olan en etkili yakıttır.

6. Çiğ beslenme alkali beslenme midir? Ne farkı vardır?

1458771941-7118-fft16-mf2346658

Fotoğraf: @cisemcakir Instagram hesabı

Çiğ beslenme, içerdiği gıdalar açısından alkali beslenmenin bir parçası olarak görülebilir. Çiğ yeşillikler ve sebzeler pH skalasında en yüksek değere sahip besinler oldukları için, ağırlıklı olarak çiğ beslenmek alkali beslenmektir aslında.

7. En rahat bulabileceğimiz çiğ besinler nelerdir?

Alkali seviyesi en yüksek olan yeşillikler, sebzeler, meyveler tüketmemiz gereken besinlerin başında gelir.

8. Gün boyu dışarda olan ve çalışan bir insan çiğ beslenebilir?

1458771936-8139-fft16-mf2346670

Fotoğraf: @cisemcakir Instagram hesabı

Ofiste önceden kendileri hazırlayabilirlerse salatalar, çiğ sebzeleri batırıp yiyebilecekleri avokado ezmesi, humus gibi karışımlar, ara öğün olarak taze veya kuru meyveler, çiğ ıslatılmış badem, ceviz gibi kuruyemişler onları gün boyu tok tutacaktır.

9. Çiğ besin mutfağında olmazsa olmaz besinler nelerdir?

Her hafta veya birkaç günde bir aldığınız taze sebze meyveler ve yeşillikler buzdolabınızın olmazsa olmazıdır. Bunlara ek olarak birkaç süperbesin de ekleyebilirsiniz, örneğin, arı poleni, spirulina veya chlorella tozu, keten tohumu, chia tohumu gibi besin değeri çok yüksek gıdaları mutfağınızda bulundurabilirsiniz.

10. Çiğ beslenmenin faydaları nelerdir? Yan etkisi var mıdır?

1458771941-7249-fft16-mf2346682

Fotoğraf: @cisemcakir Instagram hesabı

Çiğ beslenmenin sağlığımız üzerine çok ciddi yararları vardır. En başta içerdikleri yüksek lif sayesinde bağırsakların çalışmasına ve temizlenmesinde ciddi rol oynarlar. Kabızlık problemi çekenler için birebirdir. Besinleri pişirmeden tam besin değerleriyle aldığımız için emilim çok yüksektir ve vücut bu besinleri tam anlamıyla kullanabilir. Örneğin enzimler 45 C den daha yüksek ısılarda ölmeye başlarlar ve enzimi olmayan besinleri sindirmek için vücudumuz karaciğer ve pankreası daha fazla enzim üretmeye zorlar. Bu da gereksiz enerji kaybına sebep olur. Bu tarz bir beslenmeye sahip insanların çok genç gösterdikleri gözlemlenmiş, sebebi aynı şekilde enzim açısından çok yüksek besinler tüketmeleri. Karaciğer ve böbreklerinizin zaman içinde temizlenmesine de yardımcı oluyor bu tarz bir beslenme. En önemlisi sindirim rahatlıyor, bağırsakla ilgili şikayetler ortadan kayboluyor. Cilt kendisini çok daha çabuk yeniliyor, cilt problemlerinin azaldığını hatta yok olduğunu görüyoruz. Sinüsler temizleniyor, eskisine göre daha az hasta oluyorsunuz ve bağışıklık sisteminiz ciddi anlamda güçleniyor. Radikal –  http://www.radikal.com.tr/radikalist/10-soruda-cig-beslenme-1206464/

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz