Mutfak

11 adımda çay demlemenin püf noktaları

3
mm

Çay demlemenin püf noktaları – Bildiğiniz üzere çay hayat döngümüzün vazgeçilmez bir içeceği. Sabah kalktığımız ilk yudumladığımız, bilhassa kış aylarında içimizi ısıtan bu içecek bizim için oldukça ön plandadır. Peki, herkes çay demliyor mu? Siz nasıl demliyorsunuz?

3

Çay demlemenin püf noktaları

Hürriyet’in haberine göre çay demlemenin püf noktaları var. Biz de oradan yola çıkarak bu püf noktaları sizinle paylaşmak istedik. Paylaşacağımız bu noktaları Süleyman Dilsiz yeni kitabı ‘Kahvaltıya Dair Her Şey’den yola çıkarak huzurunuza sunacağız.

Çayın kalitesi önemli

Öncelikle çay demlerken kullandığınız çayın kalitesi oldukça önemli. Elbet bu, çayı içene göre değişiklik gösterecektir fakat bizim size önerimiz kullanacağınız çayın hafif olmasından yanadır.

Suyun kalitesi

Bunun yanı sıra kimse çayı demlerken dikkat etmez ama yaptığınız işlemler sırasında kullandığınız suyun da önemi oldukça fazladır. Kitaba göre iyi bir çay demlemek istiyorsanız su pH değeri 7-8 arası olmalı ve yoğun kiraç bırakmamalı.

Porselen demlik

Kullanılan demleme aparatı olarak kesinlikle porselen tercih edilmeli.

Zamanlamaya dikkat

Ayrıca çayın demleneceği sırada doğru zamanlama da oldukça önemlidir. Öte yandan yaptığınız çay pek de iyi olmayacaktır. Dolayısıyla çayın demleme saatlerine dikkat etmekte fayda var.

Suyun sıcaklığı püf nokta

Kullanacağınız suyun sıcaklığını ise kendinize göre ayarlamanızda herhangi bir sıkıntı yok. Ancak şayet davetliniz vs. birileri varsa bu noktada kullanacağınız suyun sıcaklığı standart olmalı.

Servis size kalmış

Bundan sonrası tamamen sizin servisinize kalmış. Çayı uygun bardaklara koyduktan sonra yanına da birkaç kurabiye veyahut atıştırmalıkla onu artık rahatlıkla servis edebilirsiniz.

Yazar hakkında

mm

Ebruz Bolcal

Profesyonel Blogger

Yorum yaz