Haber

Canlı bombaların patlamasını beklerken ‘makul şüphe’den kimleri almadılar ki!

ankara katliamı canlı bomba makul şüphe
mm
Yazar 11Not.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. NTV’nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, “Türkiye’de bulunan canlı bombaların isim listesi elimizde, ancak eylem yapılmadıkça tutuklayamıyoruz” demişti.

Adıyaman Emniyeti’nin, Diyarbakır ve Suruç bombacıları gibi eylem yapabilecek IŞİD bağlantılı, 16 kişinin fotoğraflarını tüm kentlere gönderdiği ortaya çıktı.

ankara katliamı canlı bomba makul şüphe

Canlı bombalara yasalar gerekçe gösterilerek aylarca hiçbir işlem yapılmazken bakın Türkiye’de aynı süre içinde ‘makul şüphe’ gerekçesiyle kimleri aldılar:

Oysa yeni teklifle şüphelilerin ev ve işyerlerine arama yapabilmek için ‘somut delile dayalı kuvvetli şüphe’ yerine ‘makul şüphe’ yeterli sayılıyor. ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar’ için de ‘Somut delile dayalı’ şartı aranmadan dinleme, teknik takip yanında gizli soruşturmacı da görevlendirilebiliyor. Ancak bakın o yasa kimler için işledi:

•Sedef Kabaş’ın evine bir tweetten dolayı ‘makul şüphe’ baskını yapıldı

gazeteci-sedef-kabaş-gözaltı-makul şüphe

Gazeteci Sedef Kabaş’a tweetten dolayı Makul şüphe’den evine baskın yaptılar.

Sosyal medyada ’17 Aralık soruşturmasını kapatan savcıyı unutmayın’ mesajını paylaşan haber spikeri Sedef Kabaş’ın evi sulh ceza hakiminin makul şüphe kararıyla 30 Aralık 2014 günü sabaha karşı arandı.

Attığı tweet nedeniyle bilgisayar, telefon ve tabletine el konuldu. Gözaltına alınan Kabaş’a terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek suçundan 5 yıl hapsi istendi. Kabaş’a ayrıca arama sırasında polisi bekletmek suçundan ikinci bir dava daha açıldı. Kabaş, ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor.

•Giydiği tişörtten miting öncesi ‘makul şüphe’den gözaltına aldılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Başbakan olarak geldiği Osmaniye mitinginde ‘Dikkat. İtinayla yürütme yapılır’ tişörtü yüzünden hakkında dava açılan 36 yaşındaki İbrahim Alıcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmaniye mitingi öncesi 3 Mayıs Pazar günü hakkında yürütülen soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

•Evinin önünde vatandaşa ‘makul şüphe’ dayağı ve gözaltı

Kadıköy’de, evinin önünde 12 Aralık 2014 günü ‘makul şüpheli’ olarak çevrilen Berkan Atılan(24), polis tarafından dövüldü. Ters kelepçe takılan Atılan’a, götürüldüğü Göztepe Karakolu’nda da şiddet uygulandı.

• Makul şüphe deyip zırhlı araçla okul bastılar

Diyarbakır’da PKK saldırılarının olduğu dönemde zırhlı araç bulunamadığı için şehit haberleri gelirken zırhlı araçlar özel bir okulun kapısında ‘makul şüphe’ araması yapmakla meşguldü.

•Hukuk ofisine ‘makul şüphe’ baskını ve gözaltı

Konya’da avukat Memduh Oğuz, 10 Mayıs 2015 günü evinde makul şüphe gerekçesiyle gözaltına alındı.

Herhangi bir mahkeme kararı ibraz edilmeden gerçekleştirildiği belirtilen gözaltı işleminden 14 saat sonra Oğuz’un avukatlık bürosunda arama yapılması için Sulh Ceza Hakimliği’nden karar çıkarıldı.

Oğuz, önce serbest bırakıldı. Ancak üç saat sonra nöbetçi hakim tutuklama kararı verdi.

•Hakimlere ‘makul şüphe’den silahlı örgüt suçlaması

makul şüphe gözaltısı

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 63 polisin dosyalarında reddi hakim kararı veren eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile tahliye kararı veren eski İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer, kararlarından dolayı tutuklandı. Tahliye kararları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından uygulanmazken, HSYK jet hızıyla toplanarak hakimleri açığa aldı. HSYK müfettişinin tahliye kararı veren hakimlerin hükümeti devirmeye teşebbüs ettiği iddia edilen şüphelilerle fikir ve eylem birliği içerisinde olduğu raporu üzerine Hakim Özçelik 30 Nisan, Başer ise 1 Mayıs günü “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmayı veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” ve “Silahlı örgüt üyesi olmak” suçlamalarıyla tutuklandı.

1 Mayıs’ı kutlayanlara ‘makul şüphe’ yasası

1 Mayıs’ı kutlamak için meydanlara inen vatandaşlara iç güvenlik paketi ve makul şüphe  yasası uygulandı. 408 kişi gözaltına alındı, 19 kişi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek, kamu malına zarar vermek, terör örgütü üyeliği iddialarıyla tutuklandı.

Berkin Elvan pankartına ‘makul şüphe’den terör suçlaması

AKP’nin 8 Şubat 2015 tarihinde Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda yaptığı İstanbul Olağan İl Kongresi’nde Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan pankartı açan Leyla Erdoğan ve Hicri Selviler’e ‘terör örgütü propagandası’ yapmaktan 1’er yıl hapis cezası verildi.

•16 yaşındaki çocuk aynı yasayla tutuklandı

Konya’da basın açıklaması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği ileri sürülen lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A, 24 Aralık 2014 günü okulunda gözaltına alındı. M.E.A, Erdoğan’a hakaret suçundan Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı gün tutuklandı. Tutuklamaya kamuoyunun sert tepki göstermesi üzerine M.E.A, 2 gün sonra serbest bırakıldı.

•Genel Yayın Yönetmenlerine ‘makul şüphe’ tutuklaması

Makul şüphe yasasının ilk mağduru gazeteciler oldu. Yasa yürürlüğe girdikten bir gün sonra 14 Aralık 2014’te özgür medyaya operasyon yapıldı.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, dizi senaristleri ve bazı emniyet mensupları Tahşiye davası kılıf yapılarak makul şüphe gerekçesiyle gözaltına alındı. Karaca ve emniyet müdürleri, dizi senaryosundan dolayı tutuklandı. Tutuklama kararında makul şüphe gerekçe gösterildi. Hidayet Karaca, 5 aydır hukuksuz bir şekilde Silivri Cezaevi’nde esaret altında tutuluyor.

•Yasa çıkmadan ‘makul şüphe’ ile Gazeteci Aytekin Gezici’ye arama ve gözaltı

AKP’nin makul şüphe teklifi Meclis’te yasalaşmadan Adana’da gazeteci Aytekin Gezici’nin evi makul şüphe gerekçesiyle arandı. Gezici’nin bazı tweetleri nedeniyle Adana 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla evinin aranıp gözaltına alındığı ortaya çıktı.

•Trafikte polisle tartıştı. Makul şüpheden alındı, polis merkezinde hayatını kaybetti

Ankara’nın Ayaş ilçesinde eski gazeteci Yılmaz Koçyılmaz 10 Şubat 2015 akşamı trafik polisleri ile yaşadığı tartışmanın ardından makul şüphe gerekçesiyle gözaltına alındı. Tansiyon hastası olduğunu söylemesine rağmen elleri kelepçelenen Yılmaz, polis aracında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

AKP mitingi öncesi 8 SDP’liye ‘makul şüphe’ gözaltısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı AKP İzmir İl Başkanlığı kongresinden önce Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İzmir İl Başkanı Semra Uzunok’un da aralarında bulunduğu 8 kişi, 31 Ocak 2015 günü Alsancak’ta “makul şüphe” iddiası ile polislerce gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Mart 2015 günü Balıkesir’de yapacağı toplu açılış öncesi polis, 6 kişiyi eylem yapabilecekleri şüphesiyle gözaltına aldı.

Gazeteci Mehmet Baransu’ya ‘makul şüphe’ tutuklaması

Taraf Yazarı Mehmet Baransu, Balyoz darbe planını yayımladığı gerekçesiyle 1 Mart 2015 günü gözaltına alındı. Polis Baransu’nun evinde 12 saat arama yaptı. Yeniden yargılama yapılan Balyoz davasında sanıklara beraat kararı verilirken Baransu, “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan tutuklandı. Aynı gerekçeyle gazeteci Yasemin Çongar da ifade verdi.

•Yardım derneğine ‘makul şüphe’ sorusu

İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Kimse Yok Mu Derneği’ne silahlı terör örgütü suçundan soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın derneğe gönderdiği yazıyla ortaya çıkan soruşturma 28 Şubat dönemini hatırlattı. Derneğe, “Niye kurban kestiniz? Kesim bedeli kaç lira? Kurbanları nerede dağıttınız?” soruları yöneltildi.

•’Makul şüphe’ Caillou ve Niloya’yı da terörist ilan etti

caillou makul şüphe

Tivibu, Digiturk ve Turkcell TV Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği ‘makul şüphe’ gerekçesiyle Yumurcak TV’nin yayınlarına son verdi. Yumurcak TV hakkında terör soruşturması yapıldığı ortaya çıktı.

Makul şüphe yasası nedir?

makul şüphe

Hayatın akışına göre somut olaylar karşısında genellikle duyulan şüpheye makul şüphe deniyor. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturması öncesi makul şüphe CMK’da yer alıyordu. AKP, yolsuzluk soruşturması sonrası değişiklik yaparak somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesi kavramını getirdi. Ancak HSYK’yı kontrolü altına almasının ardından kamuoyundan yükselen tepkilere rağmen kuvvetli suç şüphesini makul şüphe olarak değiştirdi.

Kuvvetli şüphe ise, eldeki deliller, bu delillerin neden sonuç, illiyet bağı ve şüpheli, sanıkla ilgisi, kişinin bu suçu işlediği yönünde kanaat oluşturuyorsa, işlediği bu suç nedeniyle cezalandırılması, beraat etmesine göre kuvvetle muhtemel olması halinde mevcut olan şüpheye deniyor.

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz