Günün Özeti

Bugün Ne Oldu? Güne Damga Vuran 11 Gelişme

gunun-ozeti

1- Davutoğlu PKK’yı işaret etti: Neredeyse kesin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırı için, “Özellikle bölücü terör örgütünü işaret eden çok ciddi, neredeyse kesinleşmiş bulgular var” diyerek PKK’yı işaret etti.

2 – Kurtulmuş kesin konuştu: Biri kadın iki saldırgan

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş,“Bir kadının canlı bomba olduğu kesin. İkinci bir erkek şahsın da kimliği henüz tespit edilememiştir” dedi.

3- Fail olarak anılan kadına ‘örgüt üyeliği’nden dava açılmış

seher cagla demir sb

Ankara’da en az 37 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının faili olduğunu iddia edilen Seher Çağla Demir hakkında 2013 yılında ‘terör örgütü üyeliği ve propagandası’ suçundan dava açıldığı, ve o tarihten beri kayıp olduğu ortaya çıktı.

4- 10-11 kişi gözaltında

Başbakan Ahmet Davutoğlu gözaltına alınanların sayısını 11, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ise 10 olarak verdi.

5- Güvenlik yetkilisi: Ankara saldırısında ikinci fail erkek, PKK bağlantılı

Ankara’da 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırının faillerinden ikincisinin Türkiye vatandaşı bir erkek olduğu ve PKK’yla bağlantısı bulunduğu bildirildi.

6- Son durum: 15’i ağır 48 yaralı

Ankara’da dün gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucunda yaralanan 48 kişinin tedavisi sürüyor. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre yaralılardan 15’inin durumu ağır, ikisi gözlem altında.

7- Kılıçdaroğlu: Ala görevden alınsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na çağrı yaparak Ankara’daki saldırının ‘siyasi sorumlusu’ olarak gördüğü İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı görevden almasını istedi.

8- Demirtaş’tan hükümete: Bir defa da siz hesap verin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kızılay’daki katliamın ardından hükümete, “Bir defa da siz hesap verin Allah aşkına”sözleriyle seslendi.

9- ‘Karışmışsa cenazesini kabul etmiyorum’

Ankara’da en az 37 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının faillerinden biri olarak adı geçen Seher Çağla Demir’in babası,“Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum”dedi.

 

10- Aramızdan biriydi hepsi…

Ankara’da dün akşam gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlardan 34’ünün kimlikleri belirlenirken, birçoğunun da hikayesi gün yüzüne çıkmaya başladı.

11- Twitter’da ‘#oadambenim’ denerek isyan eden yurttaşa sahip çıkıldı

sevket coruh tweet

Ankarada’ki patlamada 16 yaşındaki yakını Destine Peri Parlak’ı kaybeden bir yurttaşın “Yerin dibine batsın iktidarınız” diye isyan etmesinin ardından ‘Kim bu adam’ diye soran Yeni Akit’e verilen cevap bir ‘kampanya’ya dönüştü: #oadambenim

12- Yargıtay Başkanı ‘teskin etti’: Maalesef bu terörle ülkemiz yaşamak durumunda

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan ‘Barış İçin Akademisyenler’in İstanbul’daki üyelerinin düzenlediği basın toplantısında ‘Tüm tehditlere rağmen geri adım atmayacağız’ başlıklı açıklamayı okuyan dört akademisyen ifadeye çağırıldı.

13- HDP’nin Edirne il başkanlığına silahlı saldırı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Edirne il başkanlığı binasına bugün saat 15.30 sıralarında tabancayla 10 el ateş edildi. Kurşunlardan üçü binanın camına isabet etti.

14- ‘Abdocan’ davasında karar: Sanık polis ‘kastını aşmış’; ceza 13 yıl dört ay

Fotoğraf: @Abdocan_Comert

Fotoğraf: @Abdocan_Comert

Hatay’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Abdullah Cömert adlı eylemciyi biber gazı fişeğiyle vurup ölümüne yol açan polis memuru Ahmet Kuş’a 13 yıl dört ay hapis cezası verildi. Ceza ‘olası kastla adam öldürme’den değil, ‘kastın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan verildi.

15- Cerattepe’de 1,5 kilometrelik insan zinciri: 3 kuruş için değer mi?

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde planlanan madencilik faaliyetleri için keşfe giden bilirkişi heyetini yaklaşık 3 bin kişi karşıladı. Kitle 1,5 kilometrelik bir insan zinciri oluşturdu.

ARFTVIN'IN C ERATTEPE BOLGESINE KESIF ICIN GELEN RIZE IDARE MAHKEMESI HEYETINI TASIYAN KONVOYU OLUSTURULAN INSAN ZINCIRININ ICERISINDEN GECEREK BOLGEYE ULASTI. FOTO: MUHAMMET KACAR DHA

16- Tahir Elçi cinayetinden önce iki polisi vuran YDG-H’lilerden biri öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım’da Sur’da öldürülmesinden hemen önce, iki polis memurunu vurarak Elçi’nin bulunduğu sokağa kaçan iki isimden biri olan Mahsun Gürkan’ın, dün Sur’da çıkan çatışmada öldürüldüğü ortaya çıktı.

17- ‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: Şair Yılmaz Odabaşı’na köşe yazısından dava açıldı

Şair Yılmaz Odabaşı hakkında Meydan gazetesindeki bir yazısında kullandığı ifadeler nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’suçlamasıyla dava açıldı.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz