Sağlık

Bademcik ameliyatı hakkında bilmeniz gereken 11 bilgi

bademcik ameliyatı

Vücudun bağışıklık sisteminde rol oynayan lenf sisteminin boğazda yerleşmiş dokularından bir çifttir bademcikler. Özellikle üst solunum yollarından giren mikropları tanıyarak vücudu savunmaya hazırlar. Halk arasında geniz eti denilen “adenoid” dokusu da aslında aynı bademcik gibi lenf yapısındadır ve üst solunum yolunun savunmasında rol oynar. Bademcik gibi geniz eti de çocuklarda yapısal olarak zaten dar olan hava yolunu tıkar.

bademcik ameliyatı

 

1– En sık çocukluk döneminde görülür

Bademcik dokusu yaşla beraber giderek küçülen bir doku ve bu yüzden yirmili yaşlardan sonra bademcik enfeksiyonlarında azalma görülmektedir. Ergenlikten sonra ise bademcik ve geniz etinin bir fonksiyonu kalmaz. Bademcik ve geniz eti sorunları en sık çocukluk döneminde görülür. Görülme sıklığı çocukların anaokulu, kreş ya da ilkokul gibi toplu yerlerde bulundukları dönemlerde artış göstermektedir.

2– Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları çok sık yapılan ameliyatlar olarak karşımıza çıkar. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların alınmasına başvurlur. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan 2 kriter var: İlk önce kesin ve göreceli olarak ameliyatın gerekliliği belirlenmeli.
  • Üst solunum yolları, bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak sık sık tıkanıyorsa,
  • Bademcik etrafında apse oluşuyorsa,
  • Kötü huylu tümör şüphesi varsa,
  • Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümesi görülüyorsa,
  • Konuşma bozukluğuna sebep oluyorsa,
  • Uyku apnesine yol açıyorsa ameliyat kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

3– Bademcik enfeksiyonları varsa ameliyat kaçınılmaz

Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları geliyor. Bademcik ameliyatlarının %40’ı bu nedenle yapılıyor. Göreceli kriterler:

  • Son bir yılda yedi defa veya son iki yılda yıl başına beş defa veya son üç yılda yıl başına beş defaya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi,
  • Hastanın difteri (kuşpalazı) mikrobu taşıyıcısı olması,
  • Hastada kalp kapak bozukluğu olması,
  • Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.

4– Bademcik belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz bu tür problemler yaşıyorsa, hemen bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, çocuklarda horlama, huzursuz uyku, gece terlemeleri gibi belirtileri beraberinde getiren bademcik ve geniz eti, büyüme ve gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişikliklerine, öğrenme güçlüklerine sebebiyet verebilir.

5– Bademcik Ameliyatlarında Radyo Frekans Yöntemi

Bu yöntemde radyo frekans enerjisi veren cihaza bağlı iğne bademciklere batırılır. Bu iğne yoluyla verilen radyo frekans enerjisi bademciklerin büzüşmesini ve dolayısıyla boyut olarak küçülmesini sağlar. Havayolunda yaklaşık olarak %70 genişlemeyi sağlar. Uygulama sonrasında son derece az ağrı olur. Bu nedenle çocuklarda ameliyat sonrası huzursuzluklar daha az görülür.

6– Bademcik Ameliyatı için en uygun zaman

Bademcik hastalıkları ve geniz eti çocuk yaş grubu sorunu olarak bilinse de erişkinler için de aynı kurallar geçerli. Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyatları uygulanıyor.

7– Çocuklarda 6. aydan itibaren ameliyat yapılabiliyor

Solunum sıkıntısına sebep olan iri bademcik ve ileri derecede büyümüş geniz eti durumlarında çocuklarda 6. aydan itibaren ameliyat yapılabilir. Yaş bir engel oluşturmaz. Okul çağı çocuklarının derslerinden geri kalmamaları için sömestr tatili ameliyat için en uygun zaman olarak belirlenebilir.

Kaynak: Fatih Üniversitesi Hastanesi http://hastane.fatih.edu.tr/saglikkosesi/2/bademcik-ameliyati-icin-en-uygun-zaman-somestr-tatili/

Online Randevu Al

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz