Haber

Ahmet Davutoğlu kimdir? 11 maddede hayatı ve biyografisinden daha fazlası

Ahmet-Davutoğlu-kimdir-11-maddede-hayatı-ve-biyografisi

Ahmet Davutoğlu kimdir? Son dönemde bu soru daha da sık sorulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la aralarındaki son durum ne? Ahmet Davutoğlu gerçekte ne istiyor? İşte tüm bilinmeyenleriyle Ahmet Davutoğlu yakın geçmiş hayatı ve biyografisi…

Etiketler: ahmet davutoğlu kimdir, ahmet davutoğlu biyografisi, ahmet davutoğlu kimdir ekşi sözlük, ahmet davutoğlu kimdir hayatı, ahmet davutoğlu biyografisi

Davutoğlu’nun egosuna sahip birinin Dışişleri Bakanı olduğu andan bu yana Erdoğan’ı devireceği günün hesabını yapmadığını düşünmek Davutoğlu’nu tanımamak demektir. Gül-Arınç ittifakı kılıçlarını sallarken, Davutoğlu, kendi planını adım adım uyguluyor…

Ahmet-Davutoğlu-kimdir-11-maddede-hayatı-ve-biyografisi

Görsel Kaynak: Aksiyon

NOKTA | Melik NAHİD

Ahmet Davutoğlu kimdir? 

Başbakan Ahmet Davutoğlu bir dönem, donanımlı öğrenci, daha doğru bir ifadeyle “imanlı münevver” yetiştirmeye kendisini adamış bir akademisyendi. Davutoğlu, ikbal uğruna siyaset deryasına yelken açarak akademisyenlik limanından ayrılalı çok zaman oldu. Şimdi -her ne kadar- o limana dönmek istediğini zaman zaman dile getirse de siyasetin hırçın dalgaları, onun akademisyenliğin sakin sahiline dönmesine izin vermeyecek gibi görünüyor. Akademisyenliği boyunca hayallerini bilim ambalajında satmaya çalışan Davutoğlu’nun siyasette de hayallerinden taviz verme ihtiyacı hissetmediğine ülke olarak uzun süredir şahit olmaktayız.

Dışişleri Bakanlığı boyunca, romantik çıkışlarına alıştığımız Davutoğlu, Başbakanlığında hayallerinin yanına, şiir okuyan müsamere öğrencisi tadındaki ‘hitabet’ini ve ‘gaf’larını da ekleyerek tarihteki yerini iyice sağlama aldı.

MÜNEVVER DEĞİL MÜNTESİP

Başbakan gençlik dönemindeki ilmi çalışmaları sırasında,  birçok faniyi yere seren; kendini beğenme, başkalarından üstün görme virüslerine maruz kalmıştır. Fiziki virüsler insanın vucuduna zarar verirken Davutoğlu’nun maruz kaldığı bu virüsler onun akıl binasını hedef alıyordu.

Aslında akademisyenliği sırasında da bu ülkenin irfanına katkıda bulunacak gençler(münevver) değil, kendi tezlerini tekrar edecek müntesipler yetiştirmeye çalışıyordu. Bu kibirdir ki Davutoğlu’nun kendisini mükemmel, diğerlerini cahil görmesine yol açtı. Bu kendini beğenmişlik hem Dışişleri hem Başbakanlık koridorlarını kapladı, yetmedi bakanlar kurulundaki bakan ünvanlı diğer “cahiller” de bu kibirden nasibini aldı ve hor görüldüler. Bu yazının konusu Davutoğlu’nun karakteri olmamakla birlikte, Dışişleri bakanı olarak Türkiye’nin dış politikasına ve Başbakan olarak da ülkenin kaderine damgasını vuran bir insanın yaptıklarına ışık tutmak isteniyorsa ‘karakter’ kısmı gözden kaçırılmamalıdır.

AKP dönemi Türk dışpolitikasına bütüncül veya kesitsel nasıl bakılırsa bakılsın, yapılacak tahlillere Davutoğlu’nun her geçen gün büyüyen egosu ve asla kendisinde kusur aramayan tavrı eklenmediği sürece gerçekleri ortaya koyan bir analiz yapmak imkansız hale gelecektir. Bu ego ki Davutoğlu’na hatalarını gördürmemiştir, gördürmemektedir ve gördürmeyecektir.

ahmet-davutoglu-kimdir-11-maddede-hayati-ve-biyografisi1

Ahmet Davutoğlu’nun başarısızlıkları

SEBEP OLDUĞU YIKIMLA YENİ BİR ENVER PAŞA OLDU…

Davutoğlu’nun dış politikada giriştiği revizyonun sonuçları ortadadır; taraf olunan ittifak anlaşmaları gözetilmeksizin atılan düşüncesizce adımlar nedeniyle müttefiklerimizle güven ilişkisi sarsılmıştır, Suriye iç savaşından kaçan yüzbinlerce mülteci ülkemize akın etmiş, Rusya ve İran’a karşı müttefiklerimizin desteği alınmadan Suriye üzerinde  vesayet savaşına girişilmiş ve ideolojik olarak batıda kabul görmesi mümkün olmayan gruplara doğrudan veya dolaylı olarak sağlanan destek nedeniyle  Türkiye’nin adı  teröre destek veren ülkelerle birlikte anılmaya başlamıştır.

Bir gün siyasi koruyucuları kanatlarını üzerinden çektikleri ve kendi kudreti de çevresindekileri birarada tutmaya yetmediği bir anda bu büyü bozulacak, methiyeler düzen havuz medyasının borazancıları susacak ve hepsinden de önemlisi, (kendi ifadesiyle) “durmak bilmez temposunun enerjisini aldığı kalabalıkların alkışlarından” mahrum kalacak bu siyasi figür, sebep olduğu yıkımla anılan yeni bir Enver Paşa olarak tarihe geçme potansiyelini fazlasıyla sergiliyor.

Ahmet Davutoğlu’nun gizli ajandası mı var?

KENDİSİNİ EZDİRMESİNİN BİR SIRRI VAR

Danışmanlığı döneminde siyasetin A-B-A’sını öğrenen Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı döneminde işin çıraklığına soyunmuş ve siyasetin dehlizlerinde çevrilen oyunlara aşinalık kazanmaya başlamıştı. Şu anda sürdürdüğü başbakanlığı döneminde kalfalığını tamamlamaya çalışan Davutoğlu, yürüdüğü kaygan zeminde kazaya uğrama endişesine sahip olduğunu hareketleri ve tavırlarıyla ortaya koymakta. Basbakan, Beştepe’ye çıkmak üzere önüne fırsat çıktığı anda faydalanmak ve karşısına Erdoğan da dahil olmak üzere kim çıkarsa çıksın alaşağı etmek amacıyla tecrübe edinmektedir. Bu usta-çırak ilişkisinin bir benzeri Erbakan ile Erdogan-Gül ekibi arasında yaşanmıştır. Davutoğlu el altından ittifaklar kurmakta ve zamanı geldiğinde ortaya çıkaracağı sürprizler hazırlamaktadır. Davutoğlu’nun planlarının yolunda gitmesi halinde de ustalığını Beştepe’de geçirmeyi hesaplamadığını düşünmek naiflik olacaktır.

Davutoğlu gibi kendisi dışında kimsenin görüş belirtmesine dahi tahammül edemeyen, sadece fikirlerinin tekrar edilmesini isteyen bir insanın Erdoğan’ın kişiliği altında neden bu kadar ezilmeye tahammül ettiği sorusunun cevabı önümüzdeki günlerde açığa çıkacaktır. Aslında bunun emareleri şimdiden görülmeye başlamıştır.

KABE’DE MİTİNGİN MESAJI ERDOĞAN’A

Davutoğlu, bugüne kadar Erdoğan’ın oyun alanı olan ve Erdoğan’ın Yasin El-Kadı, TÜRGEV’e yapılan bağışlar gibi kişisel yollarla bağlı olduğu Suudi Arabistan’a yanına Genelkurmay Başkanını alarak gitti, “Türkiye’yle iş yapmak istiyorsanız benimle anlaşacaksınız” mesajı verdi. Görünen o ki Suudiler de bunu satın aldı. Hatta Suudiler ve Davutoğlu bunu Erdoğan’a da göstermek için Kabe’de miting skandalına da birlikte imza attılar. “Allah’ın evinde kendine tezahürat yaptırma” skandalı, Davutoğlu’na nasip oldu. Ama bir sebebi var.

Erdoğan’ın yurtdışında  artık ciddiye alınmadığının farkında olan Davutoğlu, bir yandan dış politikada Erdoğan’ı saf dışı bırakacak adımları atarken diğer taraftan da Kabe’de kendisine tezahürat yaptırarak, popülizmin adeta kitabını yazan Erdoğan’ın bile hayal edemeyeceği bir kareyle içeriye de “ümmetin halifesi benim” mesajı vermekte ve kendi karizmasını inşa etmeye çalışmaktadır.

Ahmet Davutoğlu kimdir - 11 maddede hayatı ve biyografisi

ERDOĞAN’A KARŞI ORGANİZE HAMLELERİ

Erdoğan Latin Amerika seyahatindeyken (Erdoğan’ın neredeyse her sene Latin Amerika turu yapmasının bazı sağlık sorunlarına alternatif tıpla çözüm aradığı iddialarına neden olduğunu da aklımızın bir köşesinde tutalım) Davutoğlu’nun Suudi Arabistan çıkarması yapması ve aynı anda Bülent Arınç, Hüseyin Çelik gibi küskünlerin Erdoğan aleyhindeki çıkışlarının birer tesadüf olduğunu düşünmek siyasetin doğasına aykırı olacaktır. Davutoğlu konjonktürel olarak bu tartışmada Erdoğan’ın yanında yer alıyor gibi görünsede el altından Erdoğan karşıtlığını körükleyecek ve Erdoğan’ın siyasetin dışına ittiği isimlerin medyada daha fazla görünmesine çalışacaktır. Twitter fenomeni Fuat Avni’nin Davutoğlu’nun kendi havuz medyasını kurmak için attığı adımları anlatmasına bir de bu gözle bakılabilir.

Davutoğlu gerçekte Erdoğan’a karşı mı?

ERDOĞAN’A GÖRE İKİ AVANTAJI VAR

Elbette Erdoğan da bu hamlelerin farkında ve önümüzdeki günlerde karşı hamlelerine başlayacak. Her ne kadar Erdoğan siyasi zeka ve kıvraklıkta Davutoğlu’nun çok önünde olsa da Davutoğlu sahip olduğu iki avantajı akıllıca ve zamana yararak kullanarak Erdoğan’ı alt etmeyi düşünüyor.

Davutoğlu’nun birinci avantajı Erdoğan kadar yıpranmamış olması ve kamuoyundaki illegal işlere bulaşmadığı yönündeki algı. İkinci avantajı ise AKP içerisinde Erdoğan tarafından üzeri çizilen çok sayıda ismin konjonktür uygun olduğunda Erdoğan karşıtı kampta yer alacak olması.

Ahmet Davutoğlu’nun kişiliği: Hayatı nasıl geçti?

ERDOĞAN KADAR ‘CESUR’, GÜL KADAR ‘TEDİRGİN’ DEĞİL!

Davutoğlu, Erdoğan kadar cesur bir isim değil ama Abdullah Gül kadar tedirgin bir isim de değil. Ve hepsinden önemlisi herkese olduğu gibi kendisinin de bir gün Erdoğan tarafından kullanılıp atılacağının farkında. Önümüzdeki günlerde Davutoğlu’nun Erdoğan’ın karşısında çıkışını izleyeceğiz. Yazının başına dönersek, Davutoğlu’nun egosuna sahip birinin Dışişleri Bakanı olduğu andan bu yana Erdoğan’ı devireceği günün hesabını yapmadığını düşünmek Davutoğlu’nu tanımamak demektir.

Boynuzun kulağı geçip geçmediğini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Eğer boynuz kulağı geçerse Erdoğan’ı mumla aratacak bir döneme girebiliriz. Zira Davutoğlu’nun akılla dengelenmeyen hayalperestliği Türkiye’yi Erdoğan’ın kişisel hırsının yolaçtığı felaketlerin çok ötesine sürükleyebilir.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz