Haber

2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri: 11 soru cevap bekliyor

1458412761-4450-ankara-saldirisinin-yerijpg

2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri için her gün bir yenisi daha ekleniyor. Gün geçmiyor ki bir ihmal daha ortaya çıkmış olmasın. İstihbarat bilgilerine rağmen Ankara’nın kalbine açık açık yapılan bu saldırıda ne tür ihmaller ortaya çıktı? Buyrun birlikte inceleyelim…

Etiketler: Ankara saldırısında ihmaller, ankara saldırısı hatalar, ankara saldırısını kim yaptı, ankara saldırısı ekşi, ankara saldırısı vikipedi, ankara son dakika, ankara patlaması, 2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri

29 can alan saldırıda ihmal olup olmadığının saptanması için mülkiye ve polis başmüfettişleri görevlendirildi. Müfettişler, “Çalıntı araç nasıl il il gezebildi” gibi sorulara yanıt arayacak.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’da 29 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili inceleme başlattı. Bakan Efkan Ala’nın talimatıyla harekete geçen mülkiye ve polisbaşmüfettişleri, terör saldırısında güvenlik ve istihbarat zafiyetini, saldırının neden önlenemediğini araştıracak. Müfettişlerin hazırlayacağı rapor İçişleri Bakanlığı ileEmniyet Genel Müdürlüğü’ne sunulacak ve rapor doğrultusunda ihmali olan kamu görevlilerinin açığa alınıp alınmayacağına karar verilecek.

2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri - 11 soru cevap bekliyor

Mülkiye ve polis başmüfettişlerinin cevap arayacakları sorular şöyle:

2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri

1-Araç neden takip edilmedi?

Saldırıda kullanılan aracın İzmir’den çalınıp İstanbul’a getirilmesi sürecinde neden takip yapılmadı?

2- İhbar neden ciddiye alınmadı?

Sahibinin ihbarda bulunmasına karşın araç neden bulunamadı?

3- İnternetteki bir araç nasıl bulunamaz?

Araç internet üzerinden satışa çıkarılmasına rağmen nasıl gözden kaçırıldı?

4-Aynı adam nasıl bu kadar işe karışabiliyor?

Aracı satın alan kişi, daha önce de İstanbul ve Diyarbakır’daki bombalı saldırılarda kullanılan araçları temin eden kişi olmasına rağmen neden bu durum gözden kaçtı?

2016 ankara saldırısı patlamanın olduğu yer

5- Araç nasıl bu kadar yol dolaştı?

Çalıntı kaydı olmasına rağmen saldırıda kullanılan araç İstanbul, Ankara, Diyarbakır veKayseri’de nasıl dikkat çekmeden dolaştı?

6- Tekrar tekrar aynı yolları nasıl gidiyor?

Araç Diyarbakır Lice’ye götürülüp tekrar Ankara’ya getiriliyor, takip yapılmadı mı?

7- Bombacı Türkiye’ye nasıl girdi, hiç mi kontrol yapılmıyor?

PKK kamplarında 8 yıl kalmasına rağmen intihar bombacısı Abdulbaki Sömer, Türkiye’ye nasıl giriş yaptı?

8- Hiç mi fark edecek bir sistem yok?

 Sömer Göç İdaresi’ne giderek Salih Muhammed Neccar olarak kayıt yaparken neden fark edilmedi?

9- İki kez giriş çıkışı nasıl yaptı?

Terörist, Neccar ismiyle Mardin’den 2 kez giriş-çıkış yapıyor; bunlar neden incelenmedi? Bağlantıları neden araştırılmadı?

10- İstihbarata rağmen neden önlem alınmadı?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 11 Şubat 2016 günü emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarına bir yazı gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de paylaştığı yazı, PKK’nın taşeron örgütü TAK’ın düzenlediği intihar eylemindeki ihmaller zincirini gözler önüne serdi. Kozmik yazı ile alınan bu bilgiyi Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi, 12 Şubat 2016 günü “acil” kodu ile Ankara, İstanbul ve İzmir valiliklerine gönderdi. Üstelik Kızılay ve Taksim hedefler arasında diye de belirtildi. (Kaynak: Sözcü, http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/ankarada-28-can-goz-gore-gore-sehit-olmus-1103823/)

11- Alman gazetesi yazmıştı

Alman Bild gazetesi, Ankara saldırısı ile ilgili önemli bir gizli belgeye ulaştığını iddia etti. Bild muhabiri Sinan Şenyurt’un haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri İstihbaratı tarafından hazırlanan iki sayfalık raporda Ankara saldırısı için emniyete uyarı vardı. Bu İstihbarat raporunun tarihi 20 Ocak 2016. Rapordaki Ankara saldırısına yönelik uyarı içeren bölümün ise 13 Ekim 2014’te, IŞİD’İn Gaziantep’teki hücresine düzenlenen baskında ele geçen saldırı planları olduğu belirtiliyor. IŞİD’in Gaziantep’teki kampında 13 Ekim 2014’te düzenlenen baskında çok sayıda silah, patlayıcı yerleştirilmiş yelek ve bombanın ele geçirildiği hatırlatılarak, aynı baskında örgütün Ankara’da saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair planlar bulunduğu belirtiliyor. Bu belgelerin 10 Ekim 2015’te düzenlenen ve 109 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya yönelik yada Devlet Mahallesin’deki Bombalı araç saldırısı olabileceği de öne sürülüyor. Şimdi bir başka ayrıntı dikkat çekiyor. 1.maddede Neccar’ın biyometrik kimlik verildiği yer Gaziantep’ti. Yani Bild’in ele geçirdiği raporda Ankara saldırısı planlarının bulunduğu yer. Bu bile saldırının arkasında çok başka şeylerin olduğu kuşkusu doğurmaya yeter. Kaldı ki  Elde böyle bir bilgi olduğu halde kiralanıp çalınan araç ve Gaziantep’ten verilen biyometrik kimlikli birinin bulunmaması ihmalden çok bir göz yummayı gösteriyor. Ya da polis ve İstihbarat servisleri arasında büyük bir kopukluk var. (Kaynak: Gazeteport, http://gazeteport.com/2016/turkiyenin-kalbine-saldiri-goz-gore-gore-geldi-22895/)

+Önce önlemler gevşedi, ardından kalktı

Eskiden askeri servis araçlarının geçiş güzergâhında askerler kendileri önlem alıyordu. Sonra Emniyet’e devredildi. Önlemler önce gevşedi, ardından kalktı. (Kaynak: Sözcü, Saygı Öztürk, http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/28-kisinin-oldugu-ankara-saldirisinda-soke-eden-ihmal-1102092/)

Kaynak: Hürriyet, http://www.hurriyet.com.tr/icisleri-bakanligi-ankara-saldirisina-inceleme-baslatti-40060491

2016 Ankara Saldırısı – Vikipedi

Saldırı, Ankara’nın Çankaya ilçesinde askerî kurumlar ve lojmanlarının bulunduğu merkezî bölgelerinden İnönü Bulvarı’nı Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak’ta gerçekleşmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, akşam üzeri saat 18.31’de trafik ışıklarında bekledikleri sırada bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, Patlamanın ardından iki askerî servis aracının alev aldığı gözlemlenmiştir.

Etiketler: Ankara saldırısında ihmaller, ankara saldırısı hatalar, ankara saldırısını kim yaptı, ankara saldırısı ekşi, ankara saldırısı vikipedi, ankara son dakika, ankara patlaması, 2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri

2016 Ankara saldırısında ihmaller zinciri hakkında sizin aklınıza gelen ihmaller neler? Ya da gerçekten bu ihmallerin kasti olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı yazabilirsiniz…

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz