Yeniler

Vaktinden önce sona eren ve süründükçe sürünen diziler: İşte 2014’ten 11

mm
Yazar 11Not.com

Vaktinden önce sona erenler, ya da 2 yıl önce biteceği yerde sündükçe sünenler… Bu 11 veda bir şekilde içimizde yer etti, 2014’ü hüzünle anmamıza sebep oldu. İşte 2014’te içimizi en çok burkan 11 veda! / Yiğitcan Erdoğan

01/01/2015 16:05

2014’ün unutulmazları: 2014’te içimizi burkan 11 veda

Geekyapar olarak dönüp bir 2014’ü şöyle süzelim, tepeden tırnağa 2014’ü derinlemesine bir deşelim dedik. En iyi diziler, çizgi romanlar, filmler, oyunlar ve şarkılar zaten cepte. Onları balya balya listeledik. Biraz da derinlere bakalım. Neticede parçalarına ayrışıtırıp, tümdengelimle eser analizi yapmayacaksak geekliğimiz neye yarar, değil mi? Biz de öyle düşündük, oturduk, senenin unutulmazlarını sıralamaya başladık.

Neticesinde hep söylüyoruz, bazı şeyler finalleriyle güzeldir. Uzatıldıkça sünerler. Tamam mıyız? 2014’te bitişine en çok üzüldüğümüz şeylerin listesi şu şekilde. Buyurun!

1458679706-2353-fft81-mf3052095

1. The Newsroom

Aaron Sorkin’in Newsroom’unu sevdik. Gerçekten. Evet, Sorkin bazen fazlaca ciddiye alıyordu kendini ama diyaloglar şahaneydi, Sorkin tiradları yağ gibi akıyordu ve karakterler gerçekten de sevilesilerdi. Biraz daha uzasa Newsroom aklımızda kötü bir dizi olarak yer edebilirdi, ama Sorkin erken bitirdi. Tadında bitirdi. Öyle olunca da, üzüldük biraz. Hoş, güzel bir vedaydı Newsroom’unki. Hoşça kal Will McAvoy! Tüm o tiradlar için teşekkürler!

2. The Late Late Show with Craig Ferguson

Burada şahsi bir köşe açma niyetindeyim. CBS’te David Letterman’dan sonra çıkan The Late Late Show’un sunucusu Craig Ferguson, 10 dolu dolu senenin ardından programı bıraktı geçen haftalarda. Hiç izlediniz mi bilmiyorum, ama sohbetler konusunda bir numaraydı Ferguson. Diğer talk show’ların aksine programlara hazırlanmadan çıkar, gerçekten içten sohbetler ederdi. İçindeki punk rock damarından olsa gerek, Amerikan televizyonundaki en kaotik, en garip program onunkiydi. Gay robot iskeleti Geoff Peterson, sahte atı Secreteriat, terapi piposu, ağzı bozuk tavşan kuklası ve İtalyan Bill Clinton’ıyla eşsizdi, bir doğaçlama şaheseriydi.

Benim için Craig Ferguson bir rol modeli. Yaptığım işe yaklaşımımdan tutun da, şahsi duruşumdan insan ilişkilerime kadar pek çok noktada kilit rol oynadı Ferguson. Biyografisini baştan sona tonlarca defa okudum, filmlerini izledim ve yaklaşık 6 senedir de Late Late Show’u düzenli olarak izliyorum. Benim için 2014’ün en buruk vedası buydu, o yüzden de aldım buraya koydum. Amerikan televizyonlarının en iyi, en garip ve en aykırı talk show’uydu, iyi ki vardı ve iyi ki 10 sene sürdü.

3. Colbert Report

Veda eden tek talk show programı Ferguson’unki değildi elbette. Stephen Colbert de programına veda etti. Tabii onun ki daha az buruk, zira kendisi gelecek sene The Late Show koltuğunu David Letterman’dan devralacak. Ama olsun, burada veda ettiğimiz şey Colbert’in yarattığı karakterdi. Onu da özleyeceğiz be!

4. The Legend of Korra

Orijinal Avatar’dan sonra aynı evrende geçen bir dizi daha bu kadar tutabilir mi diye sorsanız Korra’dan önce, imkansız derdim. Ama The Legend of Korra öyle bir şey oldu işte. The Last Airbender’ın hayranlarının arasında kendisine özel hayranları da katarak zirveye yürüdü. En tepede de bıraktı. Elveda Korra!

5. Sons of Anarchy

Yara daha taze. Hepi topu birkaç hafta önce bitti Sons of Anarchy. Yedi kanlı, şiddetli, ağzı bozuk sezonun ardından bombayla bitti. Görünen o ki herkes dizinin bitiş şeklinden memnun. Hem eleştirmen hem de izleyici yorumları baya alkış tuttu son sezona. O kadar çok dizi finalde tökezleyip düşmüşken, Sons of Anarchy kendine yaraşır bir gazla yürüdü gün batımına gözüken o ki…

6. Fantastic Four
1458679709-4025-fft16-mf3052255

Tamam, kabul, daha çok var aslında Fantastic Four’un bitimine. Önümüzdeki yaz Fantastic Four’un 645. sayısı yayınlanacak ve Marvel ondan sonra fişi çekecek. Fakat karar bu sene alındı ve ne yalan söyleyelim, okumasak etmesek de koydu biraz. Neticede Marvel bugün olduğu yerdeyse, bunu Stan Lee’nin ilk yarattığı süper kahraman ekibine de borçlu.

7. Middle-Earth Saga

Burada bir sorun var. Evet, Orta Dünya filmleri daima kalbimizin bir köşesinde apayrı bir yere sahip olacaklar. Fakat bitişlerine üzülmemizin tek sebebi bu değil. Bu veda bizim yüreğimizi burktu, çünkü Orta Dünya çok daha iyi bir vedayı hak ediyordu. Peter Jackson’ın anlamsız bir şekilde uzattığı Hobbit üçlemesi, özünde bir video oyunu ara sahnesinden fazla derinliğe sahip olmayan bir filmle sonlandı. Bu film koskoca Orta Dünya sagasına final olmamalıydı ve bu yüzden, içimizi burdu biraz…

8. How I Met Your Mother

How I Met Your Mother öylesine kötü bitti ki, sanıyorum yıllar sonra da hatırlanma ve iyi anılma şansını yok etti. Sadece final bölümünden söz etmiyoruz. Son birkaç sezon öylesine kötüydü ki, en sonunda o gubidik final karşımıza çıktığında kimsede “bitse de gitsek” cümlesinden başka bir hissiyat kalmamıştı. Ama neticede hayatımızın dokuz sezonunu gömdüğümüz bir diziydi, her şey sonlandığında biraz da olsun üzüldük. 9 sene bir eşekle yaşamış olsak, o eşek gidince de üzülürdük; ne yapalım?

9. Boardwalk Empire

Tamam, Boardwalk Empire da azalarak bitti. Bu bakımdan How I Met’e benziyor, her ne kadar finali o kadar kötü olmasa da. Hatta pek çoğumuz için dizinin gerçek finali ikinci sezonda, To The Lost bölümünde yaşanmıştı. Ama iyi olduğunda Nucky Thompson’ın hikayesi o kadar iyiydi ki, son vedası için yine ekran başına toplandık. Şu haliyle, izlenmesi gereken bir külliyat Boardwalk Empire. Hiçbir şey için değilse, Steve Buscemi’nin muhteşem performansı için.

10. She-Hulk

1458679714-7175-fft16-mf3052254

Çizgi roman dünyasında bu sene çok zamanından önce biten iş vardı, ama bana şahsen en koyanlarından biri She-Hulk oldu. Captain Marvel, Ms. Marvel ve Black Widow gibi muadilleri parlarken, Charles Soule da seriyi muhteşem bir şekilde yazarken She-Hulk’ın satışları bir türlü fırlayamadı. En nihayetinde beklenen oldu, Marvel fişi çekti. Biz de içimizde ukteyle kaldık öyle.

11. Superboy

1458679714-7590-fft16-mf3052259

Aynı şey DC için de geçerli. Bu sene çok fazla seri iptal ettiler; ama bazıları zaten bitmek üzereydi, bazılarının da yerine hemen yenileri geldi. Ne yeri dolan, ne de sağlam bir finale kavuşamayan Superboy ise kaldı öyle. New 52 ile başladığından, üç senedir yanımızdaydı; ilginç de gidiyordu. Ama satışları tatmin edici olmayınca, DC tarafından sonlandırıldı. Öyle çok mu koydu? Hayır, ama ne zaman New 52’nın o ilk 52’sinden bir yıldız kaysa üzülüyoruz ister istemez…

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz