Haber

11 soruda PKK’nın bundan sonraki stratejisi nedir? Yol haritası nasıl?

pkk-ne-istiyor

“Temmuz 2015 sonrası PKK ile çatışma süreci yeniden başladı. Ancak terör örgütü bu süreçte eylem alanını kırsaldan ziyade şehirlere taşıdı. Bu gelişme benim için sürpriz olmadı. Kasım 2014’de yayınlanan röportajda bu gelişmenin olacağını belirtmiştim.”

Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

PKK’nın bundan sonraki adımları, stratejisi neler? Yol haritası nasıl?

PKK terörü soğuk savaş temelinde şekillenen çatışmaların yansımasıdır. Kontrol dışı Kürt hareketlerinin önünün alınması, bazı dış odaklarca olası Kürt hareketlerinin tamamını veya belirli bir kısmını kontrol edilebilecek bir örgüt üzerinden konsolide edebilme temeline dayanmaktadır. Bölge, PKK ve Öcalan ile dizayn edilmek istenmektedir.

PKK, projedir. Örgüt mücadelesini verdiğini iddia ettiği özgürlük, demokrasi vb. değerlerin tam tersi ile görevli bir taşerondur. Derin yapılara bağımlı, kendi halkına toplum mühendisliği üzerine kurgulanmış bir tasarımdır.

PKK halk çatışmasını neden istiyor?

Terör örgütünün bölgeyi dizayn etme görevini yerine getirmesi için şu anki stratejisi yeterli değildir. Psikolojik ve coğrafi alan egemenliğini daha da artırmak zorunda. Bunun yolu da halk çatışmalarından geçiyor.

Terör örgütü öncelikle ülkenin her alanındaki doğu kökenli yurttaşları polis ve askere karşı yasadışı kitlesel eylemlere zorlayacaktır. Zaten şehirlerde çok sayıda yakınlık duyar ve amatör düzeyindeki yandaşlarını bilerek ölüme sürüklemesi bu planın bir parçasıdır.

pkk-ne-istiyor

Devletin mücadele stratejisi zarar mı veriyor?

Terör örgütünün bu konudaki en büyük propagandası;  terörist- masum ayrımı yapılmadığı üzerine kurulacaktır. Israrla “devletin teröristle mücadele etmediği topyekûn doğu yurttaşlarını hedef aldığı tezine” doğu halkını inandırmaya çalışacaktır.

PKK’nın nihai amacı ne?

Terör örgütünün şiddet stratejisinde; birinci aşama kırsal alan egemenliği, ikinci aşama şehir çatışmaları dersek üçüncü aşama doğu halkının kitlesel olarak asker ve polise saldırması dördüncü aşama ise doğu ve batı halkını birbirine karşı kışkırtılması ve birbiriyle çatıştırılmasıdır. Sonrası mı? Malum….

Üçüncü ve dördüncü aşama birbiri ile iç içe yürüyecektir. Örgüt sürekli doğu ve batı toplulukları arasında kutuplaşmayı artırmaya çalışacaktır.

Süreç doğru yönetiliyor mu?

Türkiye; son dönem yakın tarihinin en ağır terörle mücadele sorunuyla karşı karşıya. Terör örgütü PKK ile mücadelede yedi (7) ayda verilen şehit sayısı 280’i geçti ve hâlihazırda şehit haberleri gelmeye devam etmekte. Terörizmle, terörle ve teröristle mücadele çok zorlu süreçlerden oluşur. Süreçlerin doğru yönetilememesinin bedeli çok ağırdır.

Hatalı mücadele örgütü büyütür mü?

Yurttaşlara ve bölgeye küçük kıyameti yaşatır. İlk kuruluş anından itibaren örgütü sürekli onunla hatalı mücadeleler büyütmüştür. Bugün çok sayıda asker, polis, korucu ve yurttaşımızın Şehit olmasının temelinde çözüm sürecinin hatalı yönetilmesi yatmaktadır. Çözüm süreci hataları nedeniyle bölgede –ne kadar gizlenmeye çalışılırsa çalışılsın- kızılca kıyamet yaşanmaktadır.

Bundan çok daha kötüsü bugünler iyi yönetilemezse yarınlarda hepimizi büyük kıyamet bekliyor.

Örgüt terör saldırılarında yöntem mi değiştirdi?

Evet, bu açık. Örgüt daha önce uyguladığı kırsalda pusu, suikast, tuzak kurma şeklindeki yöntemler yerine il merkezinde, kentlerde, kendine moral ve psikolojik üstünlük, alan hâkimiyeti sağlayacak eylemlere yöneldi. Bundan sonrası daha tehlikeli. Örgüt bölgede hâkimiyetini daha üst düzeye çıkarmak için kitlesel eylemlere, mesela 70-80 kişilik jandarma komutanlığını havaya uçurmak gibi eylemlere yönelebilir.

Öcalan ile Kandil’in ayrı düştüğü yorumlarına katılmıyor musunuz?

PKK terör örgütünün her zaman tek parça, hiyerarşik yapısının çok sert ve kuvvetli olduğunu bilirim. Siyasi kanat, askeri kanat, Kandil, İmralı arasında bir ayrım olmaz. Örgüt her zaman tek parça hareket eder. Terörist başı bir yandan çözüm sürecini istismar ederken bir yandan da elini güçlendirecek olayları verdiği talimatla tetikledi. Eylemlerin talimatı, bizzat Öcalan ve Kandil birlikteliğinden gelmiştir. Serbest bırakılan KCK yöneticileri de zaten çok uzun süre öncesinde bu eylemleri planlamıştı. Karşımızda Kobani’den kaynaklanan ve ani gelişen sokak olayları yoktur. Uzun süreden beri planlanan sokak hareketleri vardır. Olayların akışı içerisinde Kobani konusu olmasaydı başka bazı argümanlar suiistimal edilerek, aynı sokak olayları çıkarılacaktı. Örgüt bölücülük emelinden, silaha dayanan güçle bölgedeki tek hâkim olma emelinden hiçbir zaman vazgeçmedi.

Bölgeden devletin çekildiği iddiaları var, siz o süreçte bölgede görev yapan bir emniyet müdürüsünüz çekildiniz mi sokaklardan?

Çözüm süreci boyunca bölgede silahlı kuvvetlerin, polisin, jandarmanın hâkimiyeti zayıflatıldı. Bu hâkimiyet tekrar kazanacak demokratik uygulamalar ortaya konulmalı.

Çok daha kötü sonuçların ortaya çıkabileceğini söylediniz, ne gibi, iç savaş mı çıkacak?

Ben o kelimeyi kullanmak istemiyorum. Felaket tellallığı da yapmak istemem ama eğer bugünler kontrol altına alınamazsa, süreç iyi yönetilemezse çok büyük sayılarda insanların katledildiği, 6-7-8 Ekim’i gölgede bırakacak çok vahim olaylar ve çatışmalarla karşılaşabiliriz. Ne terör örgütüne taviz verilmeli ne demokratik açılımlardan vazgeçilmeli. Gerilimi ve gerginliği en aza indirecek yeni stratejiler geliştirilmeli.

Yazar hakkında

mm

Ercan Taştekin

Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi Başkanı

1967 Karaman/ERMENEK doğumlu. 1981 Konya Karma Orta okulu. 1985 Polis Koleji 1989 Polis Akademisi mezunu. 2000 yılına kadar Ankara Emniyette çalıştı. (Dolandırıcılık, Gasp ve Cinayet Büro Amirlikleri, Anafartalar Polis Merkezi Amirliği, Asayiş Şube Müdür Yardımcılığı yaptı) Van/Gevaş ve Hakkari/Şemdinli Emniyet Amirlikleri yaptı. Konya’da yaklaşık altı sene Asayiş Şube Müdürlüğü bir sene Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı. Basında CSI Konya Müdürü ünvanıyla yer aldı. Cinayet soruşturmalarında KIRMIZI ALARM,hırsızlık soruşturmalarında MIKNATIS projelerinin mimarıdır. Kabahatler Kanunu uygulamaları ile tanındı. Ezber Bozan Polislik kitabını bu sırada yazdı. Ayrıca Selçuk Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. 2010 yılında Asayiş Dairesi Başkan yardımcılığına atandı. Kayseri’de bir bayram günü kaybolan üç çocuk olayını kurduğu özel ekiple aydınlattı. Bir dönem Uluslararası Polis Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Almanya, Hollanda, İtalya, İsviçre ve Türkmenistan’da yapılan çalışmalarda ülkemizi temsil etti. 2012 Eylül ayında BİNGÖL İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 2014 yılı Mayıs ayında kendi isteğiyle EGM’ ye atandı. 2014 Ağustos ayında da kendi isteğiyle emekli oldu. Çeşitli makamlarca verilmiş 21 takdirnamesi vardır. Güvenlik ve asayiş üzerine çok sayıda çalışmaları ve yazıları vardır. Evli. İki çocuk babası.

Yorum yaz