Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüş ayrılıkları, Davutoğlu’nun görevi bırakma kararı almasıyla sonuçlandı. AK Parti Mayıs ayının sonunda kongreye gidecek ve Genel Başkanını seçecek. O isim Türkiye’nin yeni Başbakanı olacak.

AK Parti kulislerinde yeni Genel Başkan’ın kim olacağına dair kapalı kapılar ardında yürütülen tartışmalar var. Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ ve Berat Albayrak bu isimlerden bazıları. Ancak AK Parti cephesinde tartışmalar özellikle partinin iki eski ve deneyimli kurmayı üzerinden yürüyor; Yıldırım ve Bozdağ.

Binali Yıldırım

Binali Yıldırım ismi Genel Başkanlık için ilk defa gündeme gelmiyor. Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilme sürecinde AK Parti’nin potansiyel liderleri arasında yine ismi geçmişti. Ulaştırma eski bakanı, Tayyip Erdoğan’ın siyasetteki en uzun dönemli yol arkadaşlarından biri olan Binali Yıldırım’a o dönemde de teşkilat sıcak baktı. Hatta en çok telaffuz edilen isimlerden biri oldu.  Ancak Erdoğan, tercihini Ahmet Davutoğlu’ndan yana kullandı. Davutoğlu isminin netleşmesinden sonra Binali Yıldırım, Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi. İstifa edeceği söylentileri yayılırken, O tam tersi yönde konuşarak partisine sahip çıktı.

“Şahsıma diğer arkadaşlarda olduğu gibi bu göreve bizi gönüllerinde layık gören milletvekillerimize, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerimize, Merkez Yürütme Kurulu üyelerimize, il başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, kadın örgütlerimize, gençlik örgütlerimize gönüllerinde bize yer verdikleri için bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Bugüne kadar partim içerisinde görevlere talip olmadım. Hep verilen görevleri layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde oldum. Benim anlayışım partide başbakanlık da çok onurlu bir görevdir, partinin düz bir neferi olmak da aynı derecede onurlu bir görevdir.”

Yıldırım’ın ismi ikinci defa 2015 yılı Eylül ayında yapılan AK Parti kongresinde sürpriz bir şekilde gündeme gelmişti. Genel Başkan seçimi yapılacak kongre öncesinde partinin yetkili organlarında yer alacak isimlerin belirlenmesi konusunda Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yaşanan anlaşmazlık o sürprizi beraberinde getirdi. Kongreden çok kısa bir süre önce Binali Yıldırım’ın Genel Başkanlığa aday olması için imzalar toplandı. Ancak Davutoğlu, Erdoğan’ın önerdiği değişiklikleri yapmayı kabul etti. Anlaşma sağlanınca Yıldırım adaylığını koymadı.

Şimdi Genel Başkanlık koltuğunun boşalacak olması ile Binali Yıldırım’ın adı yeniden gündemde.

1462487014-5613-bozdag-yildirim

Bekir Bozdağ

Genel Başkanlık için isminin altı kuvvetle çizilenlerden biri de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ. Bugüne kadar partide Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Hükümette hep kritik roller üstlendi. En tartışmalı dönemlerde Adalet Bakanlığı koltuğunda oturdu, Başbakan Yardımcılığı yaptı. Bozdağ Anayasa değişikliklerinde, yargı ile ilgili düzenlemelerde ve çözüm sürecinde, 17-25 Aralık döneminde hep çok kritik görevler ona verildi. AK Parti’nin en “çalışkan, disiplinli” isimlerinden biri olarak tanımlanan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da en çok güvendiği bakanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Tüm bu görevleri üstlenmiş olmasına rağmen bugüne kadar ismi hiç Genel Başkanlık ve Başbakanlık için geçmemişti. Ancak şimdi Erdoğan’ın “sadakat kriterlerine en uygun isim” olarak da tanımlanan Bozdağ’ın adı, Türkiye’de parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin gündeme geldiği bu zorlu dönemde liderlik için öne çıkıyor.

Berat Albayrak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile evli olduğu için ismi hep “Damat” olarak anılan Berat Albayrak da çok güçlü bir şekilde olmasa da AK Parti kulislerinde Genel Başkanlık için ismi dile getirilenlerden biri. İsmi konuşuluyor ancak Albayrak’ın şimdilik böyle bir göreve getirilmesinin zayıf bir ihtimal olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Al Jazeera