Genel Teknoloji

11 notta kaybolan ve çalınan teknolojik cihazlar nasıl bulunur?

11-notta-kaybolan-calinan-teknolojik-cihazlar-nasil-bulunur

Kaybolan cep telefonu ya da fotoğraf makinanızı nasıl bulursunuz? Nokta Dergisi’nden Maaz İbrahimoğlu en kritik detaylarını yazdı…

18 Ocak 2016 Pazartesi

Kayıpları bulmak için iz köpeklerine küçük bir eşya koklatılırdı eskiden. Dijital dünyanın iz bulucusu aynı yöntemle devrede.

Teknolojik ürünlerin yaygınlığı ve gördüğü ilgi bu alana dönük hırsızlıkları da beraberinde getirdi. İlk hedef cep telefonlarıydı. Ancak, IMEI numarası üzerinden bloke sistemi gelişince gündemden düştü. Fotoğraf makinesi ve kamera hırsızlığı ise her geçen gün artıyor.

Teknoloji hırsızlarına karşı mücadele haliyle teknoloji alanında yoğunlaştı. Akıllı telefonlar bulundukları yeri kendileri rapor ediyor. GPS bağlantılı otomobil dahil herşey yerini uydu üzerinden bildiriyor. Fotoğraf makineleri ve kameralar için ise dijital izi koklayan sistemler geliştirildi.

İNTERNET SİTESİNE GİR VE BUL

Görüntü kaydeden cihazlara yönelik hırsızlığın artması üzerine yazılım uzmanı Matt Burns, çalınan makinaları bulmak için kolları sıvar ve uzun uğraşlar sonunda dijital bir burun keşfeder. Yaptığı yazılım, tıpkı bir izci köpeği gibi kayıp izi sürüyor. oddprinst.com, awesometimer.com, mattburns.co.uk gibi siteleri de bulunan Matt Burns,  fotoğraf makinelerinin dijital izleri ve seri numaralarından tespitini sağlayan bir sistem geliştirerek işe başlamış. Ardından bu sistemi online hale getirip www.stolencamerafinder.com adlı internet sitesi üzerinden devreye sokmuş. Site, arka planda karmaşık biçimde çalışsa da kullanıcıya bakan yönüyle son derece basit işliyor. Fotoğraf makinesinin nasıl bulunacağı basamaklar halinde anlatılıyor.

11-notta-kaybolan-calinan-teknolojik-cihazlar-nasil-bulunur

EXIF BİLGİLERİ EŞLEŞTİRİLİYOR

Peki çalınan makinanızı nasıl bulacaksınız?

stolencemarefinder.com sitesine çalınmış makinenizle daha önce çektiğiniz bir fotoğrafı yüklüyorsunuz. Site bu yüklediğiniz fotoğrafınızı tarıyor. EXIF (exchangeable imaje file format) dosyası halinde tarama tamamlanıyor. Burada makinanızın seri numarasını ve tüm dijital izlerini site tanımış oluyor. İz bulma eğitimli köpeklere kayıp kişinin eşyasını koklatma gibi bir durum.

Ardından sistem, tüm internet içeriğinde kayıp fotoğraf makinesinin bilgileriyle eşleştirme aşamasına geçiyor. Sizin makinenizle çekilmiş olup da internete yüklenen fotoğraflar bulunmaya çalışılıyor.

Yani site, sizin makinanızla yayımlanmış bütün fotoğrafların EXIF bilgilerini eşleştiriyor. Eğer eşleşen fotoğrafı bulursa kısa bir süre sonra stolencemarefinder.com sitesi size bir mesaj gönderiyor. Mesajı tıklayarak çalınmış olan makinanızla çekilmiş fotoğrafı buluyorsunuz. Ardından çalınan makinanızla çekilip internete yüklenen fotoğrafları bilgisayaranıza yüklüyorsunuz. Sonrasında ise indirdiğiniz fotoğrafı Google’ın görsel aramalarına sürüklüyorsunuz. Böylece o fotoğrafın nerede ve hangi sitede olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.  Bu işin bedeli ise 30 TL civarında.

1459065324-4305-ffotorsm56990bb4298d8

ADINIZA KAYITLI OLAN MAKİNEYİ KİMSE SATAMAZ

Hırsızın makinenizi başka birine satmış olmasının sizi bağlayıcı hiçbir yönü yok. Bilgileri polise verdiğinizde, yasal olarak makine size geri veriliyor. Aradaki ticari ilişkiler ise hırsızla satın alan kişi arasında.

BAŞKA SİTELER DE VAR

Stolencamerafinder.com adlı sitenin bu hünerini gören başka yazılımcılar benzer internet siteleri kurdu. Bunların başında gelenlerden biri de cameratrace.com. Bu site bulduğu her kamera ya da fotoğraf makinası için 10 dolar ücret alıyor. Bu sitede de tıpkı stolencemarafinder.com gibi fotoğraflar üzerindeki EXIF dosyasındaki bilgilerden yararlanıyor.

Gerekli eşleştirmeleri yaptıktan sonra EXIF dosyalarında, çekilen fotoğraf makinesinin teknik özelliklerinin yanında tarih, saat ve hava sıcaklığı gibi detaylı bilgileri size sunuyor. Çalınan fotoğraf makinalarını bulan bir diğer internet sitesi lenstag.com. Burada aynı zamanda çalınan teknolojik aletlerle ilgili zaman zaman bazı anketler de yapılıyor.

1459065326-1724-fffotorsm56990b8ac0e5a

Hayat kurtaran sistem

Camera ve fotoğraf makinelerinin izini bulmak kişisel güvenlik açısından kimi zaman hayat kurtarıyor. Cihazların içinde bulunabilecek özel fotoğraflar hayat karartabilecek türden ya da itibar suikastine yolaçabilecek içerikler barındırabiliyor. Bu tip bir durumda iz bulunarak hızla faillere ulaşma imkanı sağlanıyor. Güvenlik birimleri bile bulucu siteleri kullanıyorlar.

NOKTA HABER | Maaz İBRAHİMOĞLU

Yazar hakkında

mm

Maaz İbrahimoğlu

@noktadergi de çalışıyor- Cultural Studies

Yorum yaz