Dekorasyon Eğitim Haber Moda

11 maddede büyükler için boyama kitabı: Artık yetişkinlerde yükselişte

Rengarenk bir mola
mm
Yazar 11Not.com

Son zamanlarda yetişkinlerin elinde metroda, otobüste boyama kitabı görmüşsünüzdür. Çocukluğundan alışkın olanlar buna ilk başta şaşırabilir ancak artık yeni trend büyükler için boyama kitapları… İşte size DW Türkçe’nin detaylandırdığı büyükler için boyama kitabı trendi…

Boyama kitapları artık yetişkinlerin elinde

Yetişkinler için boyama kitapları son dönemin yükselen trendlerinden. Kalem fabrikaları talebe yetişmekte zorlanırken, biz de bu hobinin inceliklerini derledik:

 

Malbücher für Erwachsene Johanna Basford

Rengarenk bir mola

Daireler halinde ve rengarenk… Boyama yaparken çizgileri geçmemeye, şekilleri renklerle ortaya çıkartmaya özen göstermek gerekiyor. Günümüzde yetişkinlerin stres atma yöntemi bu. Yetişkinler için boyama kitapları son yıllarda en çok satan kitaplar arasında üst sıraları zorluyor.

 

 

Mann mit Malbuch (Foto: Getty Images/B. Pruchnie)

Kitaplara tercih mi ediliyor?

ABD ve İngiltere’de yetişkinler için boyama kitapları arka arkaya en çok satan kitaplar listesinde bir numaraya yükseldi. Almanya’da da benzer bir eğilim söz konusu. Mandala adı verilen şekilleri içeren kitaplar Almanya’da da Amazon’un en çok satan ilk on kitap listesinde.

 

Malbücher für Erwachsene Johanna Basford

Kalemsiz olmaz

Boyama kalemi olmadan boyama kitabı almak mümkün mü? Tabii ki hayır! Bu, kalem üreticileri için ise oldukça iyi bir haber. Nürnberg merkezli Staedler firması, üç mesai yaparak talebe yetişmeye çalışıyor. Lyra ve Faber-Castell gibi firmalarda da mesailer artırıldı.

 

Malbücher DW (Foto: APTN)

Meditasyonun yeni şekli

Boyununuz mu tutuldu? Beliniz mi ağrıyor? Kronik olarak baş ağrısı mı çekiyorsunuz? Boyama fanatiklerine göre, boyamanın tüm bu şikayetleri gideren bir etkisi var. Terapistler de çocukluktan kalma bu uğraşının stresi azaltan bir etkisi olduğu konusunda hemfikir.

 

Malbücher für Erwachsene (Foto: Imago/Sämmer)

Arz ve talep

“Sakinleş”, “Sükunet Adası” veya “Uykusuz Geceler İçin Boyama Kitabım”… Boyama kitapları üreten firmalar, sanatsal bir faaliyet içinde olmak isteyen yetişkinlere duymak istediklerini sunuyor. Ancak Almanya’da bu trend hala muhafazakar bir çerçeve içinde. Örneğin İngiltere’de ise içinde küfürlerin yer aldığı kitaplar da oldukça rağbet görüyor.

 

Johanna Basford (Foto: Patrick Pleul Copyright: picture-alliance/ZB/P. Pleul)

Yazar mı, çizer mi?

Yetişkinler için boyama kitaplarının bu denli sevilip tutulması, bu kitapların yazar ve çizerleri için de yeni bir kapı araladı. Trend İngiliz illüstratör Johanna Basford’un 2003 yılında “Esrarengiz Bahçe” adlı siyah-beyaz kitabını yayınlamasıyla başladı. Basford bu seriyi, “Kayıp Okyanus” ve “Gizemli Orman” ile sürdürdü.

 

Malbücher für Erwachsene (Foto: Getty Images/B. Pruchnie)

Gerçek yetişkinler için

“Kayıp Okyanus”u fazla çocuksu veya hayalci bulanlar için siyasi boyama kitapları da mevcut. Özellikle İngiltere’de bu akımın örneklerini görmek mümkün. Örneğin James Nunn imzalı “The Corbyn Colouring Book”ta sol eğilimli politikacı James Corbyn, Michalangelo’nun eserleriyle buluşuyor.

 

Malbücher für Erwachsene (Foto: picture-alliance/dpa/T.Koene)

Sosyal boyama

Boyarken üretenler, eserlerini başkaları ile de paylaşmak isteyenler için sosyal medyada #AdultColouring etiketi ile paylaşım yapmak da mümkün. İnstagram, Twitter veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında bu hobinin tutkunları birbirlerine tavsiyelerde bulunup, boyama tekniklerini paylaşıyor. Youtube’da da konuyla ilgili çok sayıda video bulunuyor. © Deutsche Welle Türkçe

 

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz