Haber

11 maddede TAK eylemleri: Nereleri hedef aldı, amacı ne?

tak-eylemleri
En son Ankara Merasim sokak ve Ankara Kızılay’daki  saldırıları üstlenen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü 2004’ten bu yana sivil, asker ve bürokrasiyi hedefleyen birçok kanlı eylem gerçekleştirdi. İşte o kanlı eylemlerin listesi:

TAK nasıl bir örgüt?

Terör Örgütü PKK uzantısı olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK), fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye’nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj, bombalama veya kundaklama yapan terör örgütüdür.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) altyapısı 1993 yılında oluşturulan, fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye’nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj, bombalama veya kundaklama gibi eylemler yürüten terör örgütüdür.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK), 2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı terör örgütleri listesinde yer almaktadır.

Terör Örgütü TAK son eylemlerini Ankara Merasim sokak ve Ankara Kızılay’da gerçekleştirdi.

TAK, PKK’nın şehirlerde düzenlediği bombalı saldırıların bazılarını üstlenmesiyle biliniyor. Birçok şehir merkezinde  bombalı eylemler düzenleyen TAK’ın eylemlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Örgütün eylemleri genelde turistik bölgelerde yoğunlaşmış, Muğla, İzmir, Antalya gibi şehirlerde eylemler yapmıştır. Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir.

tak-eylemleri

TAK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AÇILIMI NE?

Ankara’daki saldırıyı üstlenen ve kısa adı TAK olan terörist grup kendisini Kürdistan Özgürlük Şahinleri olarak tanımlıyor. TAK Kürtçe Teyrêbazê Azadiya Kurdistan’ın kısaltılmış ismi.

TAK TERÖR ÖRGÜTÜ NE ZAMAN KURULDU?

1993 yılında kurulan TAK fiili olarak 2004 yılında terörist faaliyetlere başladı. PKK’nın sabotaj timi olarak anılan TAK, Türkiye’nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj, bombalama veya kundaklama gibi eylemler yürüten silahlı paramiliter grup.

TAK, 2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı terör örgütleri listesinde yer alıyor. 2006 yılında Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleri listesine de dahil edildi. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin terörist organizasyonlar listesinde bulunuyor. (Kaynakça: Wikipedia, Ajanslar)

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz