Haber

11 maddede son aylardaki artan taciz ve tecavüz skandalları

1459029230-2800-t1rsm56ec1d9d2b64b

Son dönemde gün yüzüne çıkan taciz ve tecavüz olayları Türkiye’de hep sümenaltı edilmiş bir mesele idi. Peki son günlerde artan skandallara göz atalım istedik. Nokta dergisinin bu konudaki dosyası geniş bir yelpazede olayı ele alıyor…

Son günlerdeki artan taciz ve tecavüz skandalları

Aydın Nazilli

Aydın’ın Nazilli İlçesi’ne bağlı Çaylı Ortaokulu’nda hizmetli M.Ş. 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunmak suçlamasıyla tutuklandı.

Balıkesir Susurluk

Balıkesir’in Susurluk İlçesi’nde 17 yaşındaki lise öğrencisine 20’ye yakın kişi tecavüz etti. Tecavüzcülerin bu durumu videoya kaydettiler.

Keçiören

Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi Kuran öğretmeni Sefer A. (55), 15 yaşından küçük 12 kız öğrencisine cinsel istismar ve tacizde; bir veliye de tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanıp, hakkında dava açıldı. İddianamede okul yönetiminin ’emekli ol olay kapansın’ dediği de yeraldı.  Tacizci öğretmenin 2004 yılında da benzer suçlamayla karşılaştığı ancak hakkında takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

Ankara Çankaya

Ankara Çankaya’daki bir lisede Müdür yardımcısı olarak görev yapan edebiyat ve din dersi öğretmeni M.Y.A hakkında 3 kız öğrencisini taciz ettiği iddiasıyla 66 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Malatya Akçadağ

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kepez köyünde bulunan İlköğretim Okulu’nda meydana geldi. 7.ve 8 . sınıfta okuyan 11 kız öğrenci aynı okulda sınıf öğretmeni olan M.E.Ş.’nin tacizine uğradı. Konu savcılıkta.

Küçük kızları taciz edip görüntülerini kaydeden köy imamı H.A., görüntülerin bulunduğu flash belleği yanlışlıkla başkasına verince rezalet ortaya çıktı. İmam tutuklandı.

Konya

Konya’da evli ve 3 çocuk babası, imam hatip lisesi müdürü 51 yaşındaki A.D.’nin, 19 yaşındaki lise son sınıf öğrencisine dini nikah kıyıp istismar etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, 45 erkek çocuğa tecavüz haberini yapanlara “fasık” dedi.

Uşak

Uşak’ta Özel Alakent Lisesi’nin sahiplerinden Yasin Ç.’nin okulun öğrencilerinden 2 kız öğrenciye istismarda bulunduğu ortaya çıktı. İktidara yakın okulla ilgili soruşturma önce savsaklandı tepki üzerine Yasin Ç. geçen hafta kayıplara karıştı.

Balıkesir Bandırma

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde 16 yaşındaki Lise öğrencisi G.B. Perşembe günü mide bulantısı şikayetiyle hastaneye gitti. Hamile olduğu okulda tecavüze uğradığı ortaya çıktı.

Öğretmeni Bayram Ö’nün tecavüzüne uğrayan Cansel Buse K, polis babasının beylik tabancasıyla intihar etti. Cansel’in durumu okul yönetimine bildirdiği ancak yönetimin olayın üzerini örtmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Gaziantep

Geçen yıl Gaziantep’te 12 öğrencisine tecavüz eden lise öğretmeni Ali D., geçen hafta toplam 150 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Birkaç çürük elmadan mı ibaret?

“Hâkim amca ben yaşadıklarımı utandığım için bir de polisler ve siz bana inanmıyor gibi davrandığınız, alay ettiğiniz için anlatamıyorum. Beni suçladınız. ‘Neden karşı koymadın’ diye 15 yaşında 38 kilo bir kızım. Benim gücüm bu adama yetmez ki karşı koyup onu yeneyim”

“Hâkim amca ben yaşadıklarımı utandığım için bir de polisler ve siz bana inanmıyor gibi davrandığınız, alay ettiğiniz için anlatamıyorum. Her erkeğin bana tecavüz edeceğini sanıyor, korkuyorum. Hakimsin bir daha bana bağırma. Beni azarlamayın. 15 yaşında 38 kilo bir kızım. Benim gücüm bu adama yetmez ki karşı koyup onu yeneyim. Polisler de siz de beni suçladınız. ‘Neden karşı koymadın’ diye. Bu adamın benim üç katım kilosu ve gücü var. Bir erkekle benim gücümü nasıl bir tutuyorsunuz.”

8 erkeğin tecavüzüne uğrayan 15 yaşındaki Z.Ç.’nin satırları…

“Neden boyun eğdiğimi merak ediyorsunuz. Karşımda benden 30 yaş büyük, ürkütücü bir adam vardı.. Ve o kişi bir rahipti”

Kilise okulunda Rahibin tecavüzüne uğrayan Joe Crowley’in sözleri…

1459029231-4195-t2rsm56ec1d24aa878Karamanlı 15 yaşındaki Z.Ç.’ye tecavüz eden 8 kişi, geçen yıl eylemin “gönül rızasıyla olduğu” gerekçesiyle toplu halde beraat ettirildiler. Joe Crowley’e tecavüz eden Rahip ise başka bir göreve atandı. Tecavüz olayının üstü kapatıldı. Ta ki aradan 20 yıl geçtikten sonra The Boston Globe muhabirleri konuya el atana kadar.

Bu yılın Oscar Ödüllü filmi Spotlight, yaşanmış bir hikayeden beyaz perdeye aktarıldı. The Boston Globe Gazetesi’nin 11 Eylül Saldırısı’ndan hemen sonra yayınladığı ve Katolik dünyayı 11 Eylül kadar sarsan, yüzlerce rahibin içinde bulunduğu, Kilise’nin de kurumsal olarak üzerini örttüğü çocuk taciz ve tecavüzleri dosyasını anlatıyor film.

Filme ismini veren Spotlight Ekibi, The Boston Globe Gazetesi’nin özel haber birimi. Kimi zaman bir yıl boyunca tek konunun üzerine yoğunlaşıp araştırma yapan seçkin gazetecilerden oluşan bir ekip. Kiliselerde çocuklara yönelik cinsel istismarlar konusu “bireysel vaka” statüsünde sıradan haber olarak iç sayfalarda yer bulabilirken, herşey gazete sahipliğinin el değiştirmesiyle farklılaşır. Gazetenin yeni patronları Boston dışından bir ismi, Mr. Marty Baron’u gazeteyi daha etkin hale getirmek için Boston’a gönderirler.

Mr. Baron dışarıdan bir gözdür. Bu, onun Boston muhabirleri için sıradan görünen hikayeleri görmesini sağlar. Gazetede bir köşe yazısı içinde geçmiş Geoghan Davası’nı bu sayede farkeder: Rahip tarafından taciz edilmiş çocuk hikayesi.

Ancak, dava belgeleri üzerinde “mühür” vardır. Türkiye kavramlarıyla ifade edersek “gizlilik”…

Baron bu gizliliğin kaldırılması için mahkemeye dilekçe vermeyi önerir. Yani Katolik Kilisesi’ne dava açmayı.

Gazetenin hukuk birimi açık konuşur: “Kilise bütün gücüyle üzerimize gelecektir ve abonelerimiz de buna sessiz kalmayacaktır. Yüzde 53’ü Katolik çünkü…”

Spotlight Ekibi ve Mr. Baron bunu göze alır….

GİZLİLİK VE YAYIN YASAĞI

Z.Ç. 15 yaşında bir kız çocuğuydu. 8 erkeğin istismarına uğraması gönüllü olup olmamasından bağımsız olarak açık suç teşkil ediyordu. Tutuksuz yargılanan sanıklar beraat ederken bütün Karaman olayı izledi. Toplumsal tepki sıfıra yakındı.

Üzerinden bir yıl geçmeden, Karaman’da Ensar Vakfı’nın kiraladığı evlerde kalan 8 erkek çocuğun evlerde eğitim veren öğretmenleri Muammer B. tarafından tecavüze uğradıklarına ilişkin skandal patlak verdi. Üzeri örtülen her olayın yenilerine kapı açtığı gerçeği bir kez daha tekrarlanıyordu sadece.

Olay 12 yaşındaki bir çocuğun tecavüzü ailesine anlatması ve ailenin Savcılığa başvurmasıyla patlak verdi. Polis, tecavüzün yaşandığı eve gittiğinde kısa bir araştırma yaptı. Mağdur çocuk sayısı 8’e çıktı. Hastaneye sevkedilen çocuklara tecavüz raporu alındı.

Dosyaya “gizlilik” kararı getirildi. Birgün Gazetesi’nden Serbay Mansuroğlu’nun konuyu haberleştirmesi üzerine ikinci bir karartma perdesi geldi ve “yayın yasağı” konuldu.

Savcılığın yayın yasağıyla ilgili açıklamasında mağdur çocuk sayısı “10” olarak ifade edildi. Birgün Muhabiri Mansuroğlu’na göre ise sayı: 45….

Aslında Spotlight Takımı da benzer durumu yaşamıştı. Bir rahibin istismarından başlayan araştırma 70’ten fazla rahibin isminin yeraldığı bir dosya olarak yayına verildi. Konu yargıya intikal ettiğinde ise 249 Rahip suçlu bulundu.

Karaman’daki olayın boyutları, Ensar Vakfı’nın diğer evlerinde de benzer durumların yaşanıp yaşanmadığı henüz kestirilemiyor.

Ancak, 2008 yılında Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Zekai İ’nin 3 kız çocuğuna tecavüz suçundan ceza almış olması, olayın sistematikliği üzerine endişe verici bir ayrıntı.

Klise ve mağdur çocuklar arasındaki arabuluculuk yapan avukat Eric Macleish’in Spotliht Takımı’nın şefi Walter Robinson’a söylediği sözlerle tanımlarsak: “Kilise güçlü bir oluşum. Yapılacak en iyi şey bu tür davaları basınla halletmek.”

Türkiye’de basının durumu ortada. Skandal, Birgün Gazetesi ve birkaç gazetenin satır aralarında kaldı. Belki buna Ankara Patlaması’nın araya girmesi sebep oldu. Benzer durum The Boston Globe’un da başına gelmiş, haber yayına hazırlanırken İkiz Kuleleri vuran 11 Eylül yaşanmıştı. Bir kaç ay konuyu buz dolabında tutan Spotlight Ekibi, daha sonra yoluna devam edebilmişti.

1459029231-9671-t3rsm56ec1d64b9c0e

ÇOCUK EVLERİ…

Muammer B.’nin adıyla beraber anılan üç kurum var: Ensar Vakfı, Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’yle (KAİMDER) ve Eğitim-Bir-SEN.

Köylerde oturan, aileleri tarafından okuması için kent merkezine gönderilen çocukların barınma ihtiyaçları bu tip derneklerin bulduğu yeni formülle karşılanıyor. 5 ya da 8 çocuk bir araya getirilip kiralanan bir eve yerleştiriliyor. 24 saat onlarla birlikte kalan rehber öğretmenleri olmadan çocukların bu tip bir barınma alanında tutulmaları temel sorun.

Daha birkaç ay önce Diyarbakır’da Kur’an Kursu’nda rehber öğretmen olmadan kendi başlarına kalan bir öğrenci grubu, uykularında yangına maruz kalmış ve 6 çocuk yanarak can vermişti.

Karaman’daki evler de benzer şekilde resmi statüye sahip değil. Özel mülk olduğu için de hiçbir kurum tarafından denetlenmiyor ve bir yaptırım uygulanmıyor.

Eğitim Bir Sen üyesi Muammer B. bu evlerde gönüllü olarak çocuklara ders çalıştıran Milli Eğitim’in kadrolu bir öğretmeni.

“Bu fiziksel istismar dışında manevi istismar. Bir rahip size bunu yaptığında inancınızı elinizden almış oluyor. Şişenin dibini görür ya da şırınganın sayısını unutursunuz. Bunlar da bir işe yaramazsa gidip bir köprüden atlarsınız.” (Spotlight filminden)

Spotlight Filmi’nde tacize uğrayan yüzlerce çocuğun; yalnız, sorunlu ailelere mensup, yoksul ve ailelerinden uzak çocuklar oldukları belirtliyordu. Profil, Karaman’dakine oldukça yakın. Ve pedofili hastalarının sırf çocukları taciz edebilmek için Rahip olduklarına dair ortak payda, Karaman’da da mevcut.

Muammer B. ‘gönüllü’ olarak çocuklara ders çalıştıran bir isim. 54 yaşında. Üç kez evlenip ayrılmış ve bir çocuğu var. Kent merkezindeki en iyi okullardan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda üç yıldır görev yapıyor. Ve yerel kaynaklara yansıyan bilgilere göre taciz, 2014 yılında başlıyor, 2 yıldır aralıksız sürüyor.

Muammer B.’nin öğrencilerine ve öğrencilerin ailelerine yönelik psikolojik destek verilmeye başlandı. 10 çocuk ortaya çıkmış durumda. 45 rakamı özellikle Baro çevrelerince dile getiriliyor. Aileleri rahatlatabilecek tek şey ise etkin soruşturma.

“BANA KARDİNALİ DEĞİL SİSTEMİ GETİRİN”

“Kuruma odaklanmalıyız. Rahiplerin kendisine değil. Uygulama ve politika. Bana Kilise’nin sistemi manipüle ettiğini gösterin. Bana aynı rahipleri sürekli aynı cemaatlerde görevlendirdiklerini gösterin.” (Mr. Baron)

Spotlight Ekibi, araştırmasını derinleştirirken “Kilisenin saygınlığının” korunması gerekçesiyle çocuk tacizlerinin üzerinin örtüldüğünü çok sayıda örnekte tespit eder. Tacizlerden birini belirleyen polisin söylediği çarpıcıdır; “Kimse bir rahibi kelepçelemek istemiyor.”

Çocukların yanlız başlarına kaldıkları Ensar Vakfı evlerine yönelik henüz hiçbir adım atılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili tek açıklama yapmadı. Denetimsiz biçimde bu evlerin açılmasına nasıl izin verildiği, 10-12 yaşında çocukların bu evlerde yalnız başlarına kalmalarını kimlerin sağladığı tespit edilmedi.

Kuşkusuz çocukları denetimsiz biçimde, bir evin içine doldurmak ve hiçbir yasal bağı olmayan Muammer B. ile baş başa kalmalarına zemin hazırlamanın da bir cezai karşılığı var. Ancak zemini hazırlayanların üzerine gidilebileceği kuşkulu. Çünkü Ensar Vakfı, mevcut iktidara çok yakın bir kuruluş. İktidarın tepe yöneticileri Vakfın toplantılarının gediklileri.

Karaman ve Türkiye genelinde bu tip kaç ev olduğu, kira kontratlarında kimlerin imzalarının bulunduğu ve finansmanlarının nasıl sağlandığı konusu araştırılmayı bekliyor. Savcılık soruşturmayı Muammer B. üzerinden yürüttü ve iddianameyi hızla tamamlayarak 350 yıl hapis cezası istedi. Asıl sorgulanması gereken ise Mr. Baron’un dediği gibi sistem. Çocukları tacize karşı korumasız ve açık hale getirenlere doğru soruşturma henüz ilerlemedi.

ÖRTÜLÜRSE ARTARAK SÜRER

“Rahip bana dondurma ısmarlamayı teklif etti. Yanında otururken bacaklarımı okşamaya başladı. Donup kalmıştım. Hareket edemiyordum. Sonra elini ileri götürdü. Dondurmamı yiyememiştim bile eriyip kolumdan damlıyordu. Öylece donup kaldım…” (Spotlihgt filminden)

1459029242-5588-t1rsm56ec1d9d2b64b

Filmin sonunda belirtildiğine göre; Spotlight ekibi skandalla ilgili 600 haber yapmış. Boston Başpiskoposluğu’ndan 249 rahip ve peder cinsel istismardan suçlu bulunmuş. Boston’da taciz ve tecavüze uğrayıp intihar etmeyen çocuklardan yargı önünde tespit edilebilenler 1000’in üzerine çıkmış.

Spotlight Ekibi gazetecilik olarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmış demektir bu tablo. Ancak sonunda üzerini örtme sistematiği Amerika’da da galip gelmiş.

Tecavüzleri bilip göz yuman, yargıya yansımamasını sağlayan, “O rahiplerin bir kaç çürük elma olduğuna” halkı inandırmaya çalışan Kardinal Law, haberler sonucunda Boston Başpiskoposluğu’dan Aralık 2002’de istifa etmiş. Ama hemen ardından Dünyanın en yüksek dereceli Katolik Kiliseleri’nden biri olan Basilica di Santa Maria Maggioore’ye atanmış.

Yani Vatikan, çürük elma teorisinin yanında yeralmış. Türkiye’de durumun nasıl ilerleyeceğini Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tavrı belirleyecek. Soruşturma Muammer B. ekseninde mi kalacak, yoksa çocukları tacizcilerin kucağına atan sistemin üzerine gidilecek mi?

Bu soru çocukların geleceğiyle ilgili. Katolik Kilisesi’ne karşı tek başına mücadele veren ve bu uğurda Baro’dan atılmayla burun buruna gelen Ermeni Avukat Mitchell Garabedian’ın sözleriyle özetlersek; “Bütün köy, bir çocuğu yetiştirebildiği gibi pekala ona tecavüz de edebilir.”

İNANÇ BOYUTU

Konunun inanç boyutu ise toplumsallıkla iç içe. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre olayların üzerini örtmek, etkin soruşturma yapmamak ve sorumluların hakettikleri cezaları almalarını engellemek uzun vadede dine olan inancı sarsıyor.

The Boston Globe’u haberi basmaktan vazgeçirmek için Kilise’nin gönderdiği temsilcinin “İnsanların kiliseye ihtiyacı var. Her zamankinden fazla.” sözlerinin benzerlerinin şu an Karaman’daki soruşturmayla ilgili Türkiye’de de söylendiğini görüyoruz. Bu savunma, konuyu pedofili ve suç alanından çekip inanç alanına sokuyor. Dini değerler sorgulanır hale geliyor.

Haberi araştıran The Boston Globe’un muhabiri Mike Rezendes’in herşeyi ispatlayan belgeleri ele geçirdikten sonra çalışma arkadaşına söylediği “Çocukken kiliseye giderdim. Sonra bildik sebeplerden gitmemeye başladım. Ama bir gün dönerim diye düşünüyordum. Buna bağlanmıştım. Elimden aldılar bu umudu.” sözleri ve soruşturmanın Muammer B. ile sınırlı kalması Karaman’daki skandalın İslamiyet açısından da nereye gideceğinin işareti.

Son bir not: The Boston Globe, Katolik Kilisesi’ne karşı açtığı “mühür kaldırma” davasını 2001’in son günlerinde kazandı. Mahkeme, belgeler üzerindeki mührü yani gizliliği kaldırdı. Üstelik mahkemenin hakimi sıkı bir Katolikti. Gizlilik kalkınca Geoghan Davası’ndaki tüm belgelere gazeteciler ulaşabildiler ve 249 rahibi mahkum ettirecek güçlü medya desteği sağlanabildi.

Ensar Vakfı’nın açıklaması:

“Öncelikle bilinmelidir ki olayın faili olarak zikredilen kişinin vakfımızla üyelik dahil hiçbir irtibatı bulunmamaktadır. Yalnızca 2013 yılında 5 aylık bir süre için gönüllü olarak vakfımız şube merkezinde etüt öğretmenliği görevinde bulunmuş ve o tarihten sonra Ensar Vakfı’nın hiçbir çalışmasında yer almamıştır. Şu aşamada üzerinde gizlilik kararı olan dosyada iddia edilen eylemlerle ilgili Vakfımızı irtibatlandıracak bir bilgiye sahip bulunmamaktayız.”

Ensar Vakfı böyle derken, Muammer B’nin tecavüz ettiği raporlarla belgelenen çocukların tecavüze uğradığı tarihin 2015 olması dikkat çekiyor.

Eğitim-Bir-Sen’in açıklaması:

“Olayın faili olarak, şu an tutuklu bulunan şahsın medyada ismi tam olarak yazılmazken, fotoğrafı karartılırken; okul adının (iddia edilen olayın nerede olduğu belli olmadığı halde) ve öğretmen kimliğinin özellikle vurgulanmasını, sendikamızın adının da maksatlı şekilde belirtilmesini de aynı şiddetle kınıyoruz. Hukuka göre suçun şahsiliği ilkesini maksatlı olarak çiğneyerek, bir şahsın işlediği suç üzerinden onun üye olduğu kurumları, ait olduğu mesleği toptan suçlu ilan etmek hukuka da ahlaka da aykırıdır.”

KAİMDER Başkanı Mehmet Sardı’nın açıklaması:

“Adı geçen Muammer B.’nin bizde herhangi bir üyeliği ya da kaydı yoktur. Bizim yurt ya da evle işimiz yok. Biz imam hatip okullarıyla irtibatlıyız”

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz