Haber

11 maddede Merkez Bankası yeni başkanı Murat Çetinkaya kimdir?

mm
Yazar 11Not.com

Merkez Bankası yeni başkanı Murat Çetinkaya kimdir? Çetinkaya, 2012’den bu yana Erdem Başçı’nın yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı, 2012’den beri başkan yardımcılığı görevini yürüten Murat Çetinkaya oldu. Çetinkaya, Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla başkanlığa atandı.

Merkez Bankası yeni başkanı Murat Çetinkaya kimdir?

1976 doğumlu Murat Çetinkaya, 1987 – 1993 yılları arasında başkanlık görevini yürüten Rüşdü Saraçoğlu’nun ardından göreve atanan en genç başkan olacak.

Rüşdü Saraçoğlu, 39 yaşındayken Merkez Bankası Başkanı olarak göreve başlamıştı.

Murat Çetinkaya, Merkez Bankası’nın dört başkan yardımcısı içerisinde de en genci. Çetinkaya, 2012’den bu yana Erdem Başçı’nın yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Boğaziçi mezunu siyaset bilimi uzmanı

Boğaziçi Üniversitesi’nde çift ana dal yapan Çetinkaya, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler ile Sosyoloji bölümlerinden mezun olmuştu.

Yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamlayan Çetinkaya, aynı üniversitede uluslararası finans ve ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürüyor.

1460400670-2632-rat-cetinkaya-oldu-146022598

İslami finanstan Halkbank’a

Çetinkaya’nın bankacılık kariyeri ise Albaraka Türk ile başlamıştı.

Faizsiz bankacılığa dayanan İslami finans alanında faaliyet gösteren Albaraka Türk Katılım Bankası’nda uluslararası bankacılık ve faizsiz borç senedi (sukuk) alanında uzmanlaşan Çetinkaya, 2003’te Halkbank’a geçti.

Halkbank’ta uluslararası bankacılık ve yapılandırılmış finansman Daire Başkanı olarak göreve gelen Çetinkaya, daha sonra Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini devraldı.

Tekrar İslami finansa dönüş yaptı

Halkbank’ın ardından kariyerine bir diğer İslami finans kuruluşu olan Kuveyt Türk’te devam eden Çetinkaya, burada da Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Çetinkaya’nın bankacılık kariyeri boyunca uluslararası bankacılık deneyiminin olması sayesinde, yabancı yatırımcılarla iletişimin sağlıklı kurulmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Merkez Bankası kariyeri: Erdem Başçı’nın izinden

2012 yılında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine gelen Murat Çetinkaya, basın karşısında çok ön plana çıkan bir isim değil.

Ancak çeşitli platformlarda yaptığı sunumlar, Merkez Bankası’nın yeni dönemdeki rolü ve para politikası stratejisi bakımından Erdem Başçı’nın 2011 yılından bu yana çizdiği çerçeveyle örtüşüyor.

Merkez Bankası’nın iki temel görevi

2012’de Katar’da “Yeni küresel ekonomik dönemde merkez bankalarının rolü” başlıklı bir sunum yapan Çetinkaya, Merkez Bankası’nın temel iki görevini vurguluyor:

Bu noktada Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadeleden taviz vermeden büyümeyi desteklemesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya, piyasayla daha iyi bir iletişimin kurulması gerektiğini ve merkez bankaları arasında koordinasyonun önemli olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’nin 2008 küresel krizinden bu yana uyguladığı makro ihtiyati tedbirlerin ekonomiyi dengelediğini söyleyen Çetinkaya, sunumunda, “Önümüzde hala zorluklar var ve yeni finansal sistem içerisinde merkez bankalarının rolü yeniden şekilleniyor” diyor.

Murat Çetinkaya ismini olumlu karşılayan piyasa oyuncuları da Merkez Bankası politikalarında sürekliliğin korunacak olmasının olumlu olduğunu düşünüyor.

1460400669-3968-T24-BBC-header

Yazar hakkında

mm

11Not.com

Haberleri daha iyi anlamanın en kolay yolu...

Yorum yaz