Haber

11 notta göstere göstere gelen İstiklal Caddesi canlı bomba saldırısı

taksim-patlama-ht

İstanbul İstiklal caddesindeki saldırı sonrası sosyal medyada en çok eleştirilen konulardan biri onca uyarıya rağmen bu saldırının nasıl gerçekleştiği oldu? Bu ihmalkarlıktaki düşünce yapısını anlamanıza yarayacak bazı açıklamaları derleyelim istedik…

19 Mart 2016 Taksim Canlı Bomba Saldırısı

İstiklal Caddesi’nde saat 11.00 sularında patlama meydana geldi. Sivil ve resmi araç giriş çıkışı yasaklandı. Patlama Balo sokakta Demirören AVM yakınlarında gerçekleşti. Patlamanın nedeni canlı bomba saldırısı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu’nda kaymakamlık önünde canlı bomba saldırısı meydana geldiğini belirterek, olayda canlı bombayla birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanı ise 37 kişinin yaralandığını, yaralılardan 12’sinin yabancı uyruklu olduğunu açıkladı. Patlamanın gerçekleştiği saatte ölü sayısı önce 2 olarak açıklandı ancak, hastanelerdeki yaralıların vefatıyla birlikte ölü sayısı 5’e yükseldi. Ölenlerden biri canlı bomba… (Hürriyet)

taksim-patlama-ht

Son Dönemdeki Diğer Büyük Saldırılar

20 Temmuz 2015 Suruç Katliamı

Suruç’ta katliam: 31 ölü, 104 yaralı: Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobani’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. IŞİD’in düzenlemiş olabileceği ifade edilen saldırı sonucu en az 31 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı. (BBC Türkçe)

10 Ekim 2015 Ankara Barış Mitingi

2015 Ankara saldırısı, 10 Ekim 2015’te yerel saatle 10:04 civarında Ankara ilinin Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki Ankara Garıkavşağında düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı. 109 ölü 500’den fazla yaralı. (Wikipedia)

12 Ocak 2016 Sultanahmet Saldırısı

Türkiye, daha Suruç ve Ankara saldırılarının acıları geçmemişken bu kez de Sultanahmet Meydanında gerçekleşen patlamayla sarsıldı. Türkiye halkı 12 Ocak Salı gününe yine bir katliamla başladı. İstanbul’un turistik merkezlerinden Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşen canlı bomba saldırısında 11 turist hayatını kaybetti. Saldırı bir IŞİD üyesi tarafından gerçekleştirildi. Bu saldırıyla birlikte son altı ay içinde yaşanan üç canlı bomba saldırısında toplam 151 kişi hayatını kaybetti. Davutoğlu’nun “öfkeli bir grup” olarak tanımladığı IŞİD, gelinen noktada tüm dünya halkları için tehdit olduğunu bir kez daha gösterdi.

17 Şubat 2016 Ankara Saldırısı

Şubat 2016 Ankara saldırısı, 17 Şubat 2016’da Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Genelkurmay Başkanlığının, asker lojmanlarının ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının bulunduğu bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlama. Patlamanın gerçekleştiği nokta, TBMM’ye 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Bomba yüklü aracın bir intihar bombacısı tarafından 5 askeri servis aracının geçisi sırasında patlatılması sonucunda aralarında sivillerinde bulunduğu 28 kişi olay günü, 1 kişi de hastanede tedavi görürken ölmüş, 61 kişi yaralanmıştır. (Wikipedia)

13 Mart 2016 Ankara Saldırısı

Mart 2016 Ankara saldırısı, 13 Mart 2016’da yerel saatle 18:45’te Güvenpark, Kızılay, Ankara’da otobüs duraklarına yakın bir mesafede gerçekleşen, 37 kişinin hayatını kaybettiği (2 tanesi saldırgan terörist) ve 19’u ağır 125 kişinin de yaralandığı bombalı araba saldırısı. Saldırı, Ekim 2015’teki ve Şubat 2016’daki patlamalar ile birlikte beş ay içinde Türkiye’nin başkentinde gerçekleşen üçüncü bombalı saldırı oldu. (Wikipedia)

Almanya’dan Türkiye alarmı; diplomatik misyonlar ve Alman Lisesi kapatıldı!

17 Mart 2016 – Almanya, İstanbul ve Ankara’da olası saldırı ihtimaline karşı önlem aldığını duyurdu. Almanya, olası tedhitlere karşı bugün diplomatik misyonlarını ve Alman Lisesi’ni kapattığını duyurdu. Özel Alman Lisesi güvenlik gerekçesiyle bugün eğitime ara verdiğini duyurdu. Okul yönetimi de durumu doğrulayarak ‘sadece bugün güvenlik nedeniyle okulun kapalı olduğunu’ belirtti. Kaynaklar, “potansiyel tehdit şüphesiyle” eğitime ara verildiğini söyledi. Hürriyet’te yer alan habere göre, Taksim’de bulunan Özel Alman Lisesi, güvenlik gerekçesiyle eğitime 1 gün ara verildiğini duyurdu. Alman Lisesi’nden velilere gönderilen mesajda, “Sayın velimiz / değerli öğrencimiz, güvenlik gerekçeleriyle bugün (17/03/2016) okulumuz kapalı olacaktır” denildi.

İstanbul Valiliği’nden terör alarmı veren Almanya’ya tepki: Kamuoyunu olumsuz etkiliyorlar

17 Mart 2016 – “Teyit etmeden tedbir almaya çalıştılar” – İstanbul Valiliği, İstanbul ve Ankara’daki olası terör eylemlerine karşı diplomatik misyonlarını ve İstanbul’daki Alman Lisesi’ni kapatma kararı alan Almanya’ya tepki gösterdi. DHA’nın haberine göre, Valilikten yapılan açıklamada, “Ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin ‘teyide muhtaç duyumlarına’ dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir” dendi. “Halkımızın sadece resmi açıklamalara itibar etsin” vurgusu yapılan açıklamada, “Kaynağı ve amacı kuşkulu sansasyonel ve gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadeleri yer aldı.

Almanya: CIA, MİT ve Kürtler ‘IŞİD saldırabilir’ dedi

18 Mart 2016 – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki temsilcilikleri ve okullarının kapatılması kararının terör tehdidi nedeniyle hafta sonuna dek uzatıldığını açıkladı. Alman basını ise terör saldırı uyarısının MİT, CIA ve Kürtlerden geldiğini yazdı.

Almanya’nın güvenlik tedbirini hükümete yakın medya nasıl gördü?

1458416894-2278-20160319153223-almanlarrr

Almanya’nın ‘potansiyel tehdit şüphesi’ nedeniyle Taksim’deki konsolosluğunu ve Alman Lisesi’ni kapatmalarını hükümete yakın medya “Alman Lisesi’ne Tuhaf Güvenlik Tatili”, “Alman Elçiliğinden Yalan Terör”, “Alman Usulü Terör”, “İtibar Etmeyin”, “Almanlar’dan Kaos Çığırtkanlığı” başlıklarıyla görmüştü.

Star gazetesi ön sayfasının altındaki haber için, “Alman elçiliğinden yalan terörü” başlığını kullandı.

Akşam gazetesinin, ‘Alman bombası’ başlığıyla manşetten verdiği haberde şöyle dendi: “Almanya, panik yaratmak için İstanbul’da bomba patlatılacağına dair haberler yayan terör örgütünün ekmeğine, konsolosluk ve okullarını kapatarak yağ sürdü”

Sabah gazetesi, “Korku lobisine piyasa tokadı” başlıklı manşetinin altında yer ayırdığı habere, “Alman Lisesi’ne tuhaf güvenlik tatili” başlığını attı: “Korku lobisine yenik düşen Almanya, Türkiye’deki diplomatik ve eğitim kurumlarını güvenlik gerekçesiyle izinsiz kapatınca tepki sert oldu. MEB inceleme başlattı. İstanbul Valiliği, ‘gayri ciddi haberleri dikkate almayın’ dedi.”

Yeni Şafak haberi birinci sayfasının altından, “İtibar etmeyin!” başlığıyla gördü ve “ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarına ‘güvenlik uyarısı’ yaptı. Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu da kapısına, ‘Ciddi bir uyarı sebebiyle kapalıyız’ yazısı astı. İstanbul Valiliği, bu eylem ve uygulamaları sert bir dille eleştirdi” ifadelerine yer verdi.

Takvim ise ‘çadır tiyatrosu’ başlığıyla görmüştü haberi. (Kaynak: T24)

Abdülkadir Selvi: Terörle yaşamaya alışmamız gerekiyor

Ankara’da dün akşam yaşanan kanlı terör saldırısının ardından NTV canlı yayınına katılan Yeni Şafak yazarı ve Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, “Evet canımız acıyor ama bir süre terörle yaşamaya alışmamız gerekiyor” dedi.

Vali’den İstanbullulara: Tedbirli olun, paniğe kapılmayın

16 Mart, 2016 – İstanbul Valisi’nden vatandaşlara: Tedbirli olun, paniğe kapılmayın. İstanbul Valisi Vasip Şahin, teröre karşı kentte gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızdan öncelikli talebim şudur; tedbirli, dikkatli, uyanık olacağız ama tedirginliğe, paniğe kapılmaya asla tevessül etmeyeceğiz” dedi. (SuperHaber.tv)

ABD Büyükelçiliği’nden 17-21 Mart arası bomba uyarısı

13 Mart Pazar günü yaşanan Ankara saldırısından önce resmi sitesinden vatandaşlarını uyaran ABD Büyükelçiliği, Nevruz kutlamaları öncesi yeni bir uyarı yayınladı. Mesajında Türkiye’deki birçok ilçe için uyarı yapan ABD, bu kez 17-21 Mart tarihleri arasına dikkat çekti. Nevruz kutlamalarının Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da 20 Mart Pazar günü yapılacağını ifade etti ve bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarını güvenlik konusunda uyardı. ABD Büyükelçiliği mesajında 21 Mart Pazartesi için ise Diyarbakır’da kutlanacak Nevruz’un çok daha büyük bir katılımla olabileceğine yer verdi. Vatandaşlarını ulaşım noktaları, hükümet binaları ve kalabalık meydanlarda gerçekleşebilecek terör saldırılarına karşı dikkatli olması konusunda uyardı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana şehirlerindeki irtibat bilgilerini de mesajına ekledi.  (Haber61)

İşte ABD Büyükelçiliği’nin Nevruz öncesi vatandaşlarını uyardığı o mesaj:

1458390353-6989-56ebaaaec03c0e5d84bf77f0

MİT’ten canlı bomba uyarısı

 11 Mart 2016 – Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Rusya’ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti doğumlu bir kadın intihar bombacısının, Türkiye’ye giriş yaptığını ve eylem hazırlığında olduğu bildirdi. MİT’in 21 Şubat tarihli yazılı uyarısında, kadının başta İstanbul olmak üzere, Nevruz kutlamalarına yönelik eylem hazırlığında olabileceği vurgulandı. (Hürriyet)

MİT’ten iki ayrı canlı bomba uyarısı

12 Ocak 2016 – İstanbul’daki canlı bomba saldırısından önce tüm güvenlik birimlerinin, IŞİD saldırısı konusunda uyarıldığı ortaya çıktı. MİT ulaştığı istihbarat bilgisini, 17 Aralık 2015 ve 4 Ocak 2016 tarihinde güvenlik birimleriyle paylaştı. Uyarı yazılarında, “Terör örgütü DEAŞ’ın (IŞİD), Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere, yabancı uyruklu kişilere, turizm bölgelerine, yabancı ziyaretçilerin yoğun bulunduğu veya ziyaret ettiği noktalara veya ilgili ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarına, ülke içindeki NATO noktalarına canlı bomba eylemcileriyle eylem planladığı” istihbaratı yer aldı. Yazıda sınır illerinden yasadışı biçimde Türkiye’ye giren canlı bombaların İstanbul ve Ankara’ya geçiş yapmış olabileceği belirtilerek, söz konusu eylemcilerin Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine de geçiş yapabilecekleri de vurgulandı. Uyarı yazısında bazılarının Suriye’den ayrıldığı değerlendirilen çoğu Suriye uyruklu 9’u kadın 19 kişinin isimleri de yer aldı. (Hürriyet)

81 ile canlı bomba alarmı: 2 haftaya kadar cennete gideceğim

10 Mart 2016 Perşembe – Asıl adı Kristina Tikhonova olan ‘Sümeyye’ kod adlı bir IŞİD militanının intihar eylemi için Türkiye’ye geldiği öne sürüldü. 81 ile canlı bomba uyarısı yapıldı. Dağıstan uyruklu ‘Sümeyye’ kod adlı Kristina Tikhonova’nın intihar eylemi için Türkiye’ye geldiği öne sürüldü. Tikhonova’nın 18 Şubat’ta Moskova’dan İstanbul’a geldiği ihbarı üzerine istihbarat birimleri harekete geçti. Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, patlayıcı uzmanı olduğu belirtilen 18 yaşındaki terörist kadının Dağıstan’da bulunan arkadaşlarına “Türkiye’de kendimi patlatacağım. 2 haftaya kadar cennete gideceğim” diyerek veda ettiği bilgisi de istihbarat raporlarına yansıdı. Tikhonova hakkında elde edilen bilgiler, 2 Mart’ta gizli yazıyla 81 kentteki birimlerle paylaşıldı. (RotaHaber)

Davutoğlu: Eylem yapmadan tutuklayamayız!

12 Ekim 2015 – ”Elimizde canlı bombacıların listesi var. Ama eylem yapmadan onları tutuklayamayız.” Bu sözlerin sahibi Başbakan Davutoğlu. Gazeteciler bir tweet attığı için tutuklanıyor ama teröristler eylem yapmadığı için tutuklanmıyor. 97 kişinin Ankara’nın göbeğinde iki canlı bomba tarafından hunharca katledilmesi sonrası Başbakan Davutoğlu, çıktığı NTV canlı yayınında skandal bir açıklamada bulundu. Davutoğlu, terör örgütü mensubu canlı bombacıların listelerinin ellerinde olduğunu ama Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu için bunları tutuklayamadıklarını söyledi. İşte kelimesi kelimesine o açıklaması;

“Türkiye’de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Takip ediyorsunuz ama bu eylemi gerçekleştirme noktasına kadar şey yaptığınızda başka bir protestoyla karşılaşıyorsunuz.”

Başbakan Davutoğlu, AKP Genel Merkezi’nden katıldığı NTV canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İsmi bilinen canlı bombaların neden yakalanmadığı ile ilgili soruya Davutoğlu şu yanıtı verdi:

“Biliyorsunuz bu, bir eylem hazırlığı içinde ama bunu gerçek bir eyleme dönüştürmedikçe veya elinizde o eylemin olabileceğine dair bir veri olmadıkça tutuklayamazsınız. Türkiye, demokratik bir hukuk devleti. Dese ki savcı, ‘Elinde ne delil var’. Bir saat sonra da serbest bırakılabiliyor. Bunda kimse hukuku da suçlayamaz çünkü Türkiye sebepsiz yere insanların tutuklanabileceği bir ülke değil.” (AktifHaber)

İstiklal Caddesinde Ne olmuştu?

İstanbul  İstiklal Caddesi’ndesabah 10.58’de şiddetli bir patlama meydana geldi.Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Kaymakamlığı önünde meydana gelen patlamada canlı bomba ile birlikte 5 kişi yaşamını yitirdi, 15’i yabancı uyruklu 39 kişi yaralandı.

Sabah: PKK şehirlere 80 bin silah yığdı!

1458390353-2833-na4mkzyt

8 Ağustos 2015 – “Milli Güvenlik Kurulu’na sunulan rapor: ‘Çekiliyoruz’ propagandası yaptılar, Doğu ve Güneydoğu’daki kentlere silah depoladılar. Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre, terör örgütü PKK “Şehir savaşı”na hazırlık amacıyla kentlerdeki evlerde 80 bin uzun namlulu silah depoladı”

* Eee terör örgütü PKK şehirlere 80 bin silah depolarken AKP Hükümeti ne yapıyordu?

* 13 yıldan beri bu ülkeyi AKP Hükümeti yönetmiyor mu?

* AKP Hükümeti ve onun emrindeki MİT, Emniyet İstihbarat, Jandarma ne yapıyordu? (AktifHaber)

Yeni Şafak: Türkiye’ye binlerce silah sokuldu

PYD/YPG’den ayrılan Ömer Mamaş, terör örgütü PKK’nın silah kaynağı ile ilgili Yeni Şafak’a çok önemli açıklamalar yaptı. Mamaş, ABD ve Avrupalı ülkelerin PYD’ye aktardığı binlerce silah, roket ve el bombasının 8 ay önce gizlice Türkiye’ye sokulduğunu söyledi. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin saflarında IŞİD’e karşı 11 ay savaşan Halep’in Mumbuç kasabasından Ömer Mamaş, Yeni Şafak’a konuştu.

Mamaş, otomatik tüfekler, roketler ve el bombaları ile birlikte binlerce silah ve merminin Türkiye’ye kaçak yollardan girdiğini, beraberinde Kandil’e de bir kısım silahların götürüldüğünü ifade etti. 2014 yılı Eylül ayında Kobani’ye saldırı başlatan IŞİD’e karşı ABD ve Avrupa ülkelerinin PYD’ye verdiği silahların 8 ay önce Türkiye’ye sevkedilmeye başlandığını söyleyen Ömer Mamaş, o dönem Suruç ve Kamışlı’da bu amaçlı sınır noktaları oluşturulduğunu açıkladı. (Yeni Şafak)

ŞEHİRLERE YIĞDIĞINIZ PATLAYICILARI BİLİYORUZ

Aynı devlet 2010 yılında Oslo’daki MİT-PKK görüşmesinde bu durumu bildiğini ancak müdahale etmediğini itiraf etmiş ve MİT Müsteşar yardımcısı Afet Güneş, karşısında oturan PKK’lı Sabri Ok’a ‘’Kentlere bomba depoladığınızı biliyoruz. O durumlarınızı bile tolere ediyoruz’’ demişti.

MİT ve PKK temsilcileri arasında Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilen görüşmeler 2011 yılında internete sızdırıldı. Dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, MİT Müsteşar yardımcısı sıfatıyla bugünün MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile PKK yöneticileri Sabri Ok ve Mustafa Karasu arasında geçen konuşmalarda çarpıcı bir itiraf göze çarpmıştı. Toplantıda söz alan Afet Güneş, PKK yöneticisi Sabri Ok’a “Biliyoruz metropolleri de doldurdunuz bu arada, patlayıcılarla doldurdunuz” demişti. Sabri Ok ise “Yok canım” diye tepki gösterince Afet Güneş kendinden emin bir şekilde “Hepsini biliyoruz” diyerek sözlerini tekrarlamıştı.

Sabri Ok’un konuyu geçiştirmeye çalışıp “Onlar bir tarafa biz bu süreci ilerletelim önemli olan o” demesi üzerine bu kez Hakan Fidan söz almış ve “İşte onları göre göre zor gidiyor bunları da görmesek iyi olur” demişti. Yine o görüşmede Hakan Fidan “çözüm süreci” nedeniyle bir “özgürlük alanı”nın açıldığını belirterek “Bu açılan özgürlük alanı içerisinde örgütün alt birimleri eski alışkanlıklarından hareketle daha fazla mevzi kazanalım daha fazla örgütlenelim mantığı içerisinde.” demişti.

Ve gelinen süreçte, Hakan Fidan’ın da belirttiği gibi “göz göre göre” şehirlere yığılan bombalar bugün bir bir patlatılmaya başlandı. AKP’li siyasiler de bugün tüm bu yaşananları ilk defa öğrenmiş gibi “çözüm sürecinde şehirlere silah yığmışlar, örgüt bu dönemde dağa adam devşirmiş” demeye başladı. (Odatv)

Yasin Aktay: Çözüm sürecinde PKK yığınak yapıyordu

Öte yandan Habertürk TV’ye çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay da benzet itiraflarda bulundu ve ‘’Devlet çözüm sürecinde operasyon yapmazken, PKK yığınak yapıyordu. Süreç boyunca PKK, insan kaçırma, haraç kesme, karakol kurma, vergi daireleri oluşturma gibi faaliyetlerde bulundu’’ dedi ve şunları söyledi: ‘’Bizim için çözüm sürecinin birinci koşulu örgütün silah bırakmasıydı. 2.5 yıl sabredildi. İnsanların kaçırılması, gelip herkesten haraç alınması, karakollar kurulmuş, vergi daireleri haraç daireleri kurulmuş dağların eteklerine. Çözüm süreci başta itibaren ön koşul olan silah bırakması şartının sağlanmadığı bir süreç olarak devam ediyordu. Birazcık da devletin sabrıyla devletin ne yazık ki göz yumması diyeceğim bir düzeyde devam ediyordu. Devletin operasyon yapmadığı dönemde örgüt her tarafa yığınak yapıyor, her tarafa terör estiriyor, insanları kaçırıyor, adam öldürüyor, kaç tane korucu öldürüldü biliyor musunuz. Sadece çözüm süreci başladığından bu yana 20 tane köy korucusu öldürüldü.” (Sözcü)

MGK Raporu: Şehir savaşı için evler mühimmat deposuna çevrildi

MGK ve Bakanlar Kurulu’na sunulan rapora göre PKK, “Çekiliyoruz” dediği dönemde silahlanmaya devam etti. Şehir savaşına hazırlık için kentlerdeki evleri mühimmat deposuna çeviren örgüt hücre evlerine binlerce silah ve bomba sakladı. İstihbarat birimleri, PKK’nın şehir yapılanması çerçevesinde ateşkesten sonra evlerde silah ve bomba depoladığını ortaya çıkardı. Şimdi kapsamlı bir iç güvenlik harekâtı yapılarak ülke içinde PKK tarafından saklanan silah ve mühimmatın ele geçirilmesi planlanıyor. (Sözcü)

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Gazeteci - Blogger

Yorum yaz