Sağlık

11 maddede bireysel emeklilik sistemi nedir, caiz mi, hesaplama nasıl yapılır?

bes

Son günlerde artan devlet teşvikleriyle birlikte, BES çalışan kesim içerisinde tartışılan, yeri geldiğinde bazı çalışan gruplarında revaçta bir sistem halin geldi. Öyleyse biraz bahsedelim bu BES Nasıl bir şey?

1-  BES nedir?

Ülkemiz için, hali hazırda çalışan kesimin emekli olacağı dönemleri hedef alan ve emeklilikten kaynaklı gelir kaybını kapatıcı bir ekonomik destek sistemidir.

2- Kimler Faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş bütün T.C. vatandaşları BES’ten yararlanabilir. Meslek grubu ayrımı yoktur.

3- SGK Güvencesi şart mı?

Kesinlikle BES için SGK güvencesine ihtiyacınız yoktur. Sistem tamamen bağımsız olarak çalışır.

4- BES nasıl çalışır?

BES’i emeklilik döneminiz için bir kumbara olarak düşünebilirsiniz. Farklı ödeme planlarıyla birikiminiz devam edebilir.

5- BES’in para biriktirmekten farkı nedir?

Anlaştığınız kurum üzerinden ek olarak ufak katkılar alabileceğini gibi, Devlet BES hesabınıza yatırdığınız her 100 TL için 25 TL ek katkı yapmaktadır.

6- BES’te yatırdığım paralar ve emeklilik döneminde alacağım ödeme nasıl hesaplanır?

Anlaşılan kurumun katkıları sayesinde kuruma bağlı olarak değişen bir faiz miktarı uygulanır. Bunun yanında devletin ek katkısı ana paraya dahil edilerek sürekli toplama (birikim) halinde hesabınızdaki para durumu güncellenir.

7- Ek katkı alacağım diye paramı BES’e yatırdım, bu paraya ne oldu?

BES için yatırdığınız paralar fon üzerinden depolanır ve yatırımlarda kullanılmak üzere bekler. Bu işlemler, parayı yatıran kişi dilediği takdirde tamamen şeffaftır.

8- Daha kazançlı yollar var neden BES?

Borsa hareketliliklerinden kazanç sağlamanın yolları mevcuttur, ancak bu tip sistemler çok kar getirebileceği gibi kişiyi inanılmaz zararlara uğratabilir. BES’te kaybetme riski yoktur.

9- Hangi kurumlar BES hizmeti vermektedir?

Bankaların ve sigorta şirketlerinin Bireysel emeklilik istemi için özel masaları mevcuttur. Bir kurum tercih ederek hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

10- Faiz uygulandığı takdirde caiz olur mu?

Faiz kavramının dinen caiz olup olmadığı bir tartışma konusu olmakla birlikte, Dinimiz faydalı işlere vesile olmayı tembihlemektedir. Bu durumda dinimizi takip edersek bu sistemin caiz olduğu söylenebilir. Eğer faiz konusunda şüpheleriniz mevcutsa, faiz katkısı almayacak şekilde söz konusu kurumla anlaşma yapabilirsiniz. 11- BES için bende hazırım peki ne zaman başlayacağım? Ne kadar erken balarsanız o kadar birikim yaparsınız 🙂

Yazar hakkında

mm

Gürel Özeşme

Gürel Özeşme | Nükleer Mühendis, Dansçı - Research Assistant - Özyeğin University, 11not.com yazarı

Yorum yaz